Hlavní obsah

Jíst zdravě a nezruinovat domácí rozpočet? Jde to!

Foto: isifa

Zdravý jídelníček vám nutně nemusí udělat vítr v peněženceFoto: isifa

Rádi byste jedli zdravě, jenže při pohledu na ceny kvalitních výrobků se vám protáčejí panenky? Jak to zvládnout, abyste nezruinovali domácí rozpočet? Zkusíme vás navést...

Článek

Není pochyb o tom, že vyvážená strava vám vylepší zdraví. Musíte ale opravdu pořizovat na vaření dražší suroviny, abyste byli fit? „Je poctivé přiznat, že zdravější alternativy jednotlivých druhů potravin jsou ve většině případů dražší,“ říká nutriční specialista projektu Žij zdravě RNDr. Pavel Suchánek a uvádí příklady: šunkový salám stojí asi polovinu toho, co nejkvalitnější šunka, nízkotučný tvrdý sýr je dražší než tvrdý sýr plnotučný, mozzarella light bývá o pár korun dražší než mozzarella klasická...

„Nacházím však jedno velké ale, a to množství prázdné energie, kterou přijímáte v méně kvalitních a přitom levnějších potravinách,“ varuje odborník. Nižší cena je pak útokem na lidské zdraví. (Pochopitelně ne vždy!) Nekvalitní potraviny se vyznačují několika základními vlastnostmi: „Náhradou za bílkoviny jsou v nich použity mouka a tuk, kvalitnější máslo nebo sádlo pak suplují oleje. Místo vhodného kořenění je pro výrobce snazší a levnější produkt přesolit, tím získá na výraznosti,“ upozorňuje Pavel Suchánek.

Foto: isifa

Nenechte se napálit lákavou cenou výrobku, hledejte kompromis: cena versus kvalitaFoto: isifa

Proč tolik vadí?

Kroutíte hlavou, protože nevidíte problém: hlavně, že je to dobré… „Nekvalitní potraviny ukládají do organismu zbytečné tuky, sacharidy i cukry," upozorňuje nutriční poradkyně Aneta Procházková. „Místo vitaminů, minerálních látek, vlákniny nebo bílkovin pak konzumujete velké množství živočišných tuků bohatých na nasycené mastné kyseliny,“ objasňuje a dodává, že zvyšují nejen hmotnost, ale i riziko infarktu nebo mozkové mrtvice...

„Pak je otázkou, zda opravdu ušetříte, pokud následně v lékárně zaplatíte několikanásobně více peněz na léky, které musíte užívat, abyste alespoň zčásti omezili následky nekvalitního jídla,“ domnívá se Pavel Suchánek.

Foto: thinkstock

Kdo ji má, ten se má! Zahrádky jsou stále více populárnější – i pro jejich úroduFoto: thinkstock

Jak tedy nakupovat i ušetřit podle Pavla Suchánka

  • 1.Kupujte méně potravin, ale o to kvalitnější! Mezi zdravé a levné patří třeba kuřecí maso, bílé jogurty, cottage sýry, rýže, luštěniny, pomazánky, které si můžete připravit z cukety, lilku, fazolí. Pak také kuskus, bulgur, semolinové těstoviny.
  • 2. Zjistěte, co se vám i vyplatí: třeba zajímavě dochutit můžete kvalitním tvrdým sýrem, který je tak výrazný, že vám ho stačí i málo: 50–80 gramů, nikoli 200 gramů eidamu.
  • 3. Pokud kupujete zeleninu, tak sezonní, pak je i levná: mrkev, brambory, cukety, lilky, jablka, saláty, meruňky nebo ředkvičky vám pomohou doplnit potřebné vitaminy. Spoustu zeleniny i ovoce lze použít ze zahrádky (rybíz, jahody, meruňky, červenou řepu, rebarboru). Když zahrádku nemáte, řekněte tomu, kdo ji má ;-).
  • 4. Při vaření vymýšlejte jednoduché recepty, kde jsou základní suroviny levné. Vrátí vás k typické chuti dané potraviny (brambory s dušenou mrkví, špagety s cuketou a kuřecími kousky, čočka...).
  • 5. Neutrácejte bez rozmyslu za balené vody nebo slazené limonády. Opravdu vám nestačí voda z kohoutku a nápoj s ovocnou šťávou?
  • 6.Spočítejte si, kolik dáte peněz za pár kusů pečiva z rozmrazeného polotovaru. Nevyplatí se vám raději koupit kvalitní chléb (je těžší), který sice stojí 45 až 55 Kč, ale sníte ho méně, protože vás zasytí?

Jak jste na tom vy? Za co jste ochotni peníze utratit a za co vám to přijde zbytečné?

Reklama