Hlavní obsah

Jak mít spokojenější vztah? Zkuste metodu zdravého idealizování partnera

Foto: Profimedia

Vidět na partnerovi to dobré zlepšuje celkovou atmosféru ve vztahu

Toužíte po pohodovém vztahu a pocitu, že váš partner je tím pravým? To vše můžete mít, stačí si svého muže zdravě idealizovat. Jde totiž o metodu, která oba dva motivuje k lepším „vztahovým výkonům“.

Článek

Veškeré idealizování si partnera bylo ještě nedávno pokládáno za spolehlivou cestu k velkému zklamání a rozchodu. Jenže se ukazuje, že v určité míře je to prospěšné a lidé jsou díky tomu ve vztahu šťastnější. Ale pozor, nejde o slepé obdivování a klamání sebe sama.

Fakta mluví jasně

Tímto tématem se zabývala americká studie, která odstartovala v roce 2011 a do níž se zapojilo 222 manželských párů. Každý pár musel po dobu tří let každých šest měsíců vyplnit dotazník týkající se jich samotných i jejich protějšku.

Otázky měly trojí zaměření. V prvé řadě lidé popisovali, jaké kvality by jejich partner podle nich měl mít, pak jaké z nich skutečně má, a nakonec, které z daných „super“ vlastností mají oni sami. Vědci z jejich odpovědí vyčetli, kdo má o svém partnerovi idealistické představy a kdo k němu přistupuje spíš realisticky.

Výsledek byl překvapující. Páry, kde se partneři pokládali za perfektní, měli šťastnější manželství než ti, kteří k sobě byli výrazně kritičtější. Navíc páry, kde se vzájemně tak trochu idealizovali, byly imunní vůči poklesu štěstí a zamilovanosti, která je pro většinu lidí žijících v dlouhodobém vztahu typická.

Foto: Profimedia

Nezavírejte oči před jeho chybami, ale zkuste co nejvíc myslet pozitivně

Je to logické

Podle vztahových odborníků je to ale v podstatě pochopitelné. Pokud o někom smýšlíte dobře, jste na něj logicky milejší, jste ochotnější mu odpustit případné prohřešky, jste méně kritičtí a máte chuť toho druhého podpořit, když je potřeba.

A vlastně se vzájemně motivujete k tomu, abyste se k sobě chovali dobře. „Vaše víra, že je váš muž skvělý, ho svým způsobem popohání k tomu, aby takový opravdu byl,“ upřesňuje britská sexpertka Tracey Cox. A když vy věříte jemu, on bude věřit vám, takže jde o oboustranný proces.

A navíc, pokud máte pocit, že jste si vážně dobře vybrali, že je váš partner pro vás výhrou, umožňuje vám to dobře smýšlet o vás samotných. Jste na sebe jednoduše pyšní, protože cítíte, že tohle se vám povedlo. A protože emoce jsou nakažlivé, je celková atmosféra ve vztahu výrazně příjemnější a pohodovější.

Zdravá míra

Nejde ale samozřejmě o to zavírat oči před partnerovými chybami, ignorovat je a slepě si ho zbožšťovat a pokládat ho za dokonalého. „Neznamená to říct, že je perfektní. Nikdo přece není dokonalý. Je tam důležitý dodatek ,pro mě´, tedy, že je váš partner ideálním mužem pro vás,“ vysvětluje Tracey Cox. Tím totiž říkáte, že i váš protějšek má určité nedostatky, ale vám nevadí, vy s nimi žít dokážete a na vaší lásce to nic nemění.

Foto: Profimedia

Emoce jsou nakažlivé. Když vy budete spokojená, nálada vašeho partnera se také zlepší

Prostě se zaměřujete spíš na jeho klady, myslíte pozitivně. „Hledat klady místo negativ je určitě dobré, zároveň je ale důležité mít ujasněné vlastní hodnoty a priority týkající se vztahu a partnerství, jaké vlastnosti jsou pro vás u partnera opravdu ty top,“ říká koučka partnerských vztahů a zakladatelka Školy pro ženy Lenka Černá.

Jsou jednoduše věci, přes které nejede vlak. Pokud má partner nedostatky v oblastech, které jsou pro vás stěžejní, žádné zaměřování se na klady vám nepomůže. Pokud je váš vztah nefunkční, také na tuhle metodu zapomeňte. Ta je určena lidem, kteří se k sobě hodí, jsou vztahově kompatibilní a nemají zásadní rozpory.

„Jak zní jedno přísloví, z tulipánu kopretinu neuděláš. A tak nemůžete po tom druhém chtít, aby změnil své kořenové nastavení. A vy v těch oblastech zase nemůžete dělat kompromisy, dřív nebo později se budete cítit nešťastně,“ dodává Lenka Černá.

Tak co? Jak vy přistupujete k partnerovi? Kriticky, nebo hledáte klady?

ynezorPumanzeSaNyknalC

Reklama

Sdílejte článek