Hlavní obsah

Jak na půdní stahovací schody?

Foto: depositphotos.com

Půdní schody zpřístupňují těžko dostupné půdní prostory

Těžko dostupné půdní či nadstropní prostory a zároveň málo místa pod nimi. Situace, která rozhodně není řešitelná klasickým schodištěm a z hlediska bezpečnosti ani obyčejným žebříkem. Lámete si hlavu nad tím, jak takovou situaci vyřešit? Ideální volbou jsou půdní stahovací schody.

Článek

Schody na půdu dnes už nejsou jen obyčejným žebříkem, ale disponují celou škálou vlastností. Jsou požárně a klimaticky odolné, mají zateplené provedení i pro pasivní domy a jsou vybaveny bezpečnostními prvky, jako jsou například speciální madla. Samozřejmostí je pak snadná manipulace a bezproblémová údržba.

„Část stropu, kam budete chtít půdní stahovací schody montovat, nejprve zkontrolujte. Při přípravě stavebního otvoru totiž nesmíte porušit nosné prvky stropní konstrukce a v daném místě nesmí vést žádné instalace a domovní rozvody,“ upozorňuje Petr Paksi, obchodní ředitel společnosti JAP Future, která se výrobou půdních stahovacích schodů zabývá již téměř 30 let, a dodává: „Zároveň si zkontrolujte, že prostor, do kterého budete ze schodů vstupovat, je dostatečně vysoký, abyste bez problémů otevřeli horní víko.“

Tip odborníka

„U novostavby se předem ujistěte, že jsou zdi i betonové podlahy dostatečně vyschlé. V opačném případě by totiž mohlo vlivem vlhkosti víko stahovacích schodů, stejně jako vše kovové, začít rezavět, což určitě žádný uživatel neuvítá,“ upozorňuje Petr Paksi.

Montáž stahovacích schodů je jednoduchá, s pomocí dvou osob ji zvládne každý šikovný domácí kutil. Než se na ni vrhnete, zkontrolujte všechno příslušenství schodů a prostudujte si návod.

Co budete potřebovat? Pouze klíč č. 17, dvoje štafle, šroubovák.

Foto: depositphotos.com

Stahovací schody - ilustrační foto

6 kroků, jak na to

1. Rám schodů Lusso připevníte do otvoru ve stropě čtyřmi kotevními šrouby M10 x 100 mm s maticemi. Otvor pro nasazení každého z nich najdete v každém rohu rámu.

2. Ve dvou vyzvednete schody do otvoru, potom třetí pomocník na půdě upevní rám schodiště pomocí čtyř nosníků.

3. Nosníky se na půdě položí úhlopříčně přes rohy otvoru a upevní šrouby M10 x 100 mm s maticemi. Všechny čtyři šrouby je třeba vždy řádně utáhnout klíčem č. 17.

4. Nyní už můžete vyzkoušet otevírání a zavírání stahovacích schodů Lusso. Víko se otevírá stahovací tyčí s háčkem, kterým zachytíte očko zámku na víku schodů a tím víko odjistíte. Opět háčkem tyče zachytíte kroužek na vnitřní straně víka a lehkým tahem k sobě přitáhnete schodnice až na zem. Podlahu proti oděru chrání plastová kolečka.

5. Na závěr ještě na půdě nasaďte a přišroubujte horní madla po obou stranách rámu schodů pro snazší výstup

6. Od této chvíle můžete usazené stahovací schody Lusso používat. Víko je od výrobce z pohledové strany hladké a bílé. Schová se buď do okolního bílého stropu nebo ho můžete natřít jinou barvou.

Více o půdních schodech JAP se dozvíte zde.

ynezorPumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek