Hlavní obsah

Jak prosvětlit tmavý byt? Poradíme vám triky, které fungují!

Foto: Kika Nábytek

Světlý základ studentského pokoje snese i výraznější doplňkovou barvu

Velkoformátová okna nabídnou hodně světla, to ví každý. Ale ne vždy a ne všude se dají použít. A přesto se doma nemusíte cítit stísněně. Nabízíme vám triky, které projasní i tmavý byt.

Článek

Dojem lepšího prosvětlení evokují správně použité barvy – to je základ, který se prolíná všemi prvky interiéru. Hodně pomůže i použití umělého osvětlení, skla, lesku a někdy dobře funguje i to, co do vašeho bytu nedáte.

1. Inspirace přichází ze severu

Podle bytové architektky Evy Stalder je dobré držet se zásad typických pro skandinávský styl: „Ten je prosvětlováním interiérů přímo pověstný, právě kvůli nedostatku denního světla, zejména v zimních měsících. A protože i my žijeme na severní polokouli, máme stejně jako Skandinávci denní světlo zbarvené více do modra,“ vysvětluje. Podstatné tedy je, aby použité barvy působily vzdušně, lehce, násobily pocit světla a prostoru.

Foto: Tchibo

Bílá barva a světlé odstíny se hodí všude, ale pro malé či tmavé prostory představují doslova výhru

Foto: G SERVIS

Bílo-modrá výmalba skvěle koresponduje se žlutými doplňky

2. Barevná nabídka

„Prakticky jde o poměrně omezenou paletu barev. Kromě bílé se používá světle šedá, světle modrá, světlezelená (studené odstíny, například stříbrozelená, mátovo-zelená a podobně). Teplou paletu potom zastupuje sytá višňově červená,“ říká Eva Stalder. Zdá se vám to málo? Tak zvažte ještě teplou žlutou nebo oranžovou, které připomínají slunce.

Foto: Trachea

Nedostatek slunečních paprsků pomůže nahradit kuchyňská linka v dekoru fólie mandarinka (dvířka od 2070 Kč/m^2 )

Foto: IKEA

Bodová světla Krämare se dají nasměrovat podle potřeby. Tento typ cylindru s užší šířkou osvítí menší prostor, zato intenzivnějším tokem světla (3 světla za 599 Kč)

3. Bílá jako základ

Jednu z možností pro moderní interiér nabízí čistě bílé provedení. Můžete si vyhrát s kombinacemi různých materiálů, dokonce i s různými odstíny bílé (byť se zdá, že bílá je přece jen jedna) a také s povrchovými úpravami, 3D efektem a podobně. Právě struktura dělá s materiály divy, i když vsadíte na jednu převažující barvu.

Foto: Kika Nábytek

Do interiérů, v nichž převažuje bílá barva, se hodí výrazný detail, například fototapeta. Některou z použitých barev se nabízí opakovat i na jiném bytovém doplňku

Foto: Eva Stalder Design

Interiér zařízený ve stylu glamour je výbornou ukázkou zásad, jak prosvětlit domov: zrcadlový strop, bílá lesklá dlažba, na bílo lazurované posuvné dveře a nábytek, stolek s deskou z broušené mosazi či originální křišťálové lustry

4. Podlahy a dveře

„Tady je třeba zvolit takový materiál podlahoviny, která odráží světlo, tedy bílou nebo světlé odstíny dřeva či jejich imitace. Některé dřeviny, třeba javor, nabízejí přirozený hedvábný lesk, jenž se dá znásobit lakováním. V kurzu jsou i na bílo mořené tvrdší dřeviny (dub a podobně). Zde pomůže rovněž lesk. Maximální efekt světelného odrazu zabezpečí keramické i kamenné dlažby, včetně umělého kamene, s velmi vysokým leskem,“ uvádí Eva Stalder. A to, co platí pro dřevěnou podlahu, se dá snadno aplikovat i na dveře.

Foto: Kratochvíl parket profi

Světlá podlaha je praktická po všech stránkách. Použít lze například laminátovou z kolekce Piazza v dekoru Dub bílý značky Wineo Witex. Tato krytina má hrany impregnované proti vlhkosti i speciálně chráněnou nosnou desku (702 Kč/m^2 )

Foto: Sapeli

Bílá se hodí ke všemu. A to platí i u dveří Venecia, které vytvoří dominantu vašeho domova. Zvolit si můžete i jejich prosklenou variantu, jež do místnosti propustí ještě více světla (cena od 10 031 Kč)

5. Co může chybět

Jakékoli předěly místnosti (třeba i jen polozapuštěné příčky, paravány, nábytkové sestavy umístěné ve středu místnosti pro její optické členění…) tmavým interiérům nesluší. S jedinou výjimkou, a tou je sklo. Dokonce i okna je lepší ponechat jen tak, bez textilií. Pokud vám ale odkrytá okna nejdou pod nos, vybírejte jim spíše transparentní materiály, s leskem, s efektem kovu, bílé nebo ve světlých pastelových barvách (s rustikálními interiéry budou ladit i římské rolety nebo žaluzie v dekoru světlého dřeva).

Foto: J.A.P.

Do tmavého interiéru nepatří příčky, kromě jediné výjimky, a tou je sklo. Průchod zajistí dvoukřídlé dveře posuvné na fixní skleněnou stěnu (posuv Trix One od 7079 Kč)

Foto: À la Maison

Dezén průhledných záclon či závěsů můžete sladit i s dekorem na polštářcích

6. Potřebná svítidla

V interiérovém designu mnohdy platí, že méně je více, ale v případě tmavých bytů a svítidel spolehlivě funguje opak – hodně je lépe. Svítidla vybírejte nejen esteticky, ale také prakticky.

Foto: Eva Stalder Design

Čeho si v tmavším pokoji můžete dopřát v hojném množství a nikdy neuděláte chybu? Světelných zdrojů. Například několik stropních doplňte podsvícením skříněk či poliček

„Můžete použít například i lištu s několika světelnými zdroji, která se připevňuje na strop, a je vybavená buď svítidly vytvářejícími rozptýlené světlo, nebo bodovkami, které osvětlí konkrétní místo,“ uvádí designérka Klára Hausenblasová z Ikea.

Foto: Le Patio

Lustr jako šperk nemusí být jen křišťálový. Toto svítidlo se vyrobilo z mušlí Capiz, které se vyskytují pouze ve filipínských vodách. Po rozsvícení příjemně filtruje světlo (100 x 26 x 38 cm, za 14 500 Kč)

Vždy je však třeba, aby svítidla působila lehce a vzdušně. Můžou být vyrobená z plastu, drátů, kovových proužků, nebo i z papíru, vyplétaného proutí, či naopak z velmi originálních materiálů, jako jsou mušle a podobně. Jakmile je rozsvítíte, začnou „házet“ na stěny a strop „prasátka“, a váš domov se rozzáří.

Foto: Ikea

Svítidlo Sända je nastavitelné, poskytuje široký kužel světla, a pokud chcete, můžete ho opakovat – do jedné lišty instalovat více zdrojů (kus za 499 Kč)

A jaké triky používáte na optické rozjasnění interiéru vy?

ynezorPumanzeSaNyknalC

Reklama