Hlavní obsah

Mám "hyper" dítě. Jak se nezbláznit?

Foto: samphoto.cz/jiunlimited

Hyperaktivní dítě má ztížené dětství

3. 6. 2009

Už to víte, máte doma hyperaktivní dítě. Okolí vás straší, že to s tím vaším ďáblíkem dopadne opravdu špatně - nenajde dobré zaměstnání, každý partner se mu vyhne obloukem... Snažíte se zvládat, ale občas vás z těch proroctví přepadnou obavy. Věřte ale, že pro své dítko můžete udělat hodně!

Článek

Varianty vývoje

1. Ideální možnost je, že mozek dítěte v období puberty dozraje a  příznaky  poruchy vymizí. Zkrátka se dítě jednoho dne probudí a hyperaktivita je pryč.

2. Druhou variantou je, že dítě tzv. zkompenzuje, dojde k posílení jiných schopností, třeba paměti, které nahradí chybějící pozornost. Díky stejnému mechanismu mají mnozí nevidomí absolutní sluch. Vaše dítě si asi ani pak nevybere nějakou stereotypní práci, která by vyžadovala dlouhé soustředění, ale když si vybere správně, může být velmi úspěšné.

3. Nejméně povzbudivá možnost je, že mozek nedozraje ani nezkompenzuje a nežádoucí projevy přetrvají. Tyto osoby pak mají potíže v osobním i pracovním životě a bohužel často i se zákonem. Platí ale, že čím systematičtěji se rodiče svému hyperaktivnímu dítěti věnují, tím je větší pravděpodobnost, že jejich dítě bude v úspěšnějších skupinách.

Foto: samphoto.cz/jiunlimited

Neztrácejte trpělivost a optimismus

Metody léčby

Zní to banálně, ale nejdůležitější je trpělivost, optimismus a schopnost užít si situací, kdy je vám s dítětem dobře. Ve většině případů bohužel tahle strategie nestačí a je potřeba potíže spojení s hyperaktivitou systematicky řešit. Zatím na ní bohužel neexistuje univerzální řešení a většinou je potřeba kombinovat více metod.

Při závažnějších formách poruchy zvažujeme možnost medikace. Nejběžněji se hyperaktivním dětem podávají stimulancia (Ritalin nebo Stratera). Jejich účinnost spočívá se vybuzení mozku, jehož funkce se pak dostanou na úroveň zdravého mozku, dítě je pak schopno lepšího soustředění a sebekontroly.

Nedílnou součástí pomoci hyperaktivním dětem představuje odborné poradenství pro rodiče, případě pedagogy. Poradenství se zaměřuje na osvětlení příčin hyperaktivity, jejích projevů a zaškolení rodičů/učitelů v různých metodách zvládání problémového chování dětí. Je potřeba zvážit, zda rozsazení dětí ve třídě, úprava pracovního stolu, podoba učebních pomůcek a způsob komunikace s dítětem nezhoršují projevy poruchy, a pokud ano, jak lze rušivé podněty odstranit.

Tipy, jak zvládnout hyperaktivitu

  • jasně sdělovat požadavky na chování dítěte
  • mít dostatek času na vysvětlení a nácvik žádoucího a nežádoucího chování
  • snažit se dodržet jasnou strukturu činností nebo denních aktivit
  • předvídatelnost a důslednost jednání rodiče/učitele
  • porozumění
  • trpělivost
  • optimismus

Dítěti také může velmi pomoci, když bude docházet do kroužku či oddílu, kde se setká s vrstevníky - naučí se zde nenásilnou formou empatii, zvládání konfliktů a frustrace, vyjednávat pravidla spolupráce s ostatními dětmi a metody zdravého sebeprosazení.

Chcete podpořit občanské sdružení Hyperaktivita? Přijďte si zasportovat již tuto sobotu do Bráníka! Více informací ZDE. A jak hyperaktivitu vašeho dítěte zvládáte vy? Podělte se s námi o vaše rady a zkušenosti info@prozeny.cz!

ynezorPumanzeSaNyknalC

Reklama

Sdílejte článek