Hlavní obsah

Jak snadno zvětšit malý byt?

Foto: Decoland

Prostor opticky otevřou a zvětší fototapety

Světlé barvy, zrcadla a chytře řešené úložné prostory – pokud se budete držet těchto tří základních doporučení, bude se vám žít ve třicetimetrové garsonce stejně dobře jako ve třikrát tak velkém bytě. Tipů, jak si zvětšit malý byt nejen opticky, je však mnohem více.

Článek

Velký byt zvládne zařídit i laik, protože se vše bez problému vejde. Jenže u těch malých je třeba nejen bojovat o každý centimetr, ale také zvolit třeba chytrý nábytek a doplňky, které pomohou šetřit místo. To, že je do malého bytu třeba zvolit světlé barvy, nejlépe bílou, dále pak lesklé plochy a zrcadla, která prostor odrážejí a zvětšují, je už známé. Ale víte, jaký sem vybrat nábytek?

Co není vidět, jako by nebylo

I když se mnozí snaží v malém bytě šetřit nábytkem, aby příliš nezahltili prostor, měli by postupovat zcela opačně. Ideální jsou velké skříně, ale třeba i horní skříňky kuchyňské linky, do kterých schováte maximum věcí. Mnozí to dělají přesně naopak a raději volí prosklené a otevřené police, na které všechno vyskládají. Je to špatně hned z několika důvodů. Nejenže prostor se spoustou věcí vypadá přeplněný a menší, ale také na viditelných místech máte tendenci vše rovnat, řadit a skládat, takže místo nevyužijete tak dokonale, jako když je skryté za dvířky.

Foto: Indeco

Do vestavné skříně přes celou zeď se hodně vejde

Foto: Magniflex

Překlápěcí pohovka vyřeší místo pro spaní

Samozřejmě aby nábytek nevypadal mohutně, je třeba zvolit tu správnou barvu. Na šatní skříně a do chodeb jsou ideální zrcadlové dveře, nic nezkazíte bílou či bílými dveřmi, ani dalšími světlými odstíny barev. „Ideální je, pokud to finance dovolují, nechat si takové skříně vyrobit na míru, aby do prostoru opravdu pasovaly a byly od stěny ke stěně a až do stropu. Vypadají tak jako stěna a jen tak si jich nevšimnete,“ radí designér Tomáš Marx. Zvolíte-li klasickou nižší dvoumetrovou skříň a jednu vysokou, objeví se v bytě nehezké „schody“, které upozorní, že zde máte velké skříně. Nemáte-li ale jinou možnost, zkuste je aspoň zamaskovat tím, že ve stejném odstínu vymalujete stěny kolem, lépe tak splynou s okolím.

Foto: Hanák nábytek

Horní kuchyňské skříňky volte až ke stropu

Foto: Blum

Zásuvky v kuchyní by měly být plnovýsuvné, schovat se dají i do soklu

Překážet nemusí ani jiný nábytek

Ovšem „zbytečné“ místo v bytě zabírají i jídelní stůl, židle, případně pohovka, které člověk opravdu nepotřebuje celých dvacet čtyři hodin. Zkuste šetřit prostor i tady. Neznamená to však, že byste měli jíst a spát na koberci. Existují jiné a mnohem chytřejší řešení.

Stále více firem totiž nabízí pohovky, které nejsou klasicky rozkládací, ale spíš překlápěcí, což jim dovoluje na jednu stranu umístit klasický zdravotní rošt a matraci (neusínáte tedy na sedácích, na kterých ještě před chvílí seděla návštěva), proto se na nich dobře vyspíte. Tak proč si je nepořídit?

Stejně tak si spočtěte, kolik místa tráví rodina u jídelního stolu. A opravdu potřebujete tak velký? Mnohem praktičtější je do malých prostorů buď sklápěcí, nebo rozkládací. Systém, kdy jste někde museli skladovat další desky, už je zastaralý. Dnes jsou ukryté pod jídelní deskou, kde nepřekážejí. Doplnit je pak můžete buď skládacími židlemi, ale lepší, pohodlnější a bezpečnější jsou stohovatelné židle. Čtyři či osm jich potřebuje stejně místa jako jedna, máte je vždy při ruce a rozhodně nehrozí, že se s vámi složí.

Kouzlo ale dokážou i fototapety. „Doporučil bych jednu stěnu nechat zcela bez nábytku a dát na ni fototapetu s přírodními motivy nebo krajinou. Prostor opticky krásně otevřou a člověk si připadá, že na obývák navazuje velká zahrada,“ dodává Tomáš Marx.

Pokud budete dodržovat tyto zásady, může se vám i v malém bytě žít stejně dobře jako ve velkém. Navíc mnohem levněji, protože náklady na topení, opravy a další částky vám mohou majitelé těch obrovských jen závidět!

ynezorPumanzeSaNyknalC

Reklama

Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.