Článek
Zásadní je, co vlastně chcete měnit, tak si pojďme jednotlivé prvky postupně probrat.
Pracovní deska
Výměna není složitá. Nejprve se demontují spotřebiče a jiné prvky, pak se sejme stará deska, připevní nová a na své místo se vrátí spotřebiče, dřez, baterie. Předem však desku perfektně zaměřte. „Při montáži desky z kamene, skla či keramiky už není možná její dodatečná úprava. Lamináty a masivy do určité míry upravovat lze, ale k tomu potřebujete profesionální vybavení a zkušeného pracovníka,“ říká Iva Vrbová z Kuchyňského studia Datart.
Nový dřez
I tady máte na výběr řadu velikostí, materiálů i způsobů instalování do pracovní desky. Pozor jen na to, že velikost dřezu souvisí s velikostí skříňky pod ním – její šíře představuje maximální šířku dřezu. A pokud byste chtěli menší dřez, než nyní máte, je třeba měnit i pracovní desku.
Střídání baterií
U baterie je možná výměna prakticky kdykoli, ať už je zabudovaná do dřezu, pracovní desky nebo zdi. Při nákupu se řiďte rozměry a také si nanečisto zkuste, jak pohodlně se vám bude u dřezu pracovat (srovnejte si například baterie s krátkým a dlouhým ramenem).
Nové „vnitřnosti“ skříněk či pohodlnější otevírání
Nahradit třeba staré police moderními výsuvnými a skladovacími systémy – jde to? Teoreticky ano, prakticky se to však nedělá. Museli byste celou skříňku demontovat, nechat si do ní instalovat potřebné komponenty, smontovat ji a osadit zpět, samozřejmě pokud to materiál skříňky unese.
„Toto řešení nedoporučuji, a to nejen z důvodů ekonomických – kvalitní montáž například pojezdů je prováděna a garantována výrobcem kuchyně,“ říká Iva Vrbová. Nicméně se i zde nabízí a je možná výměna skříně za skříň nebo přidání dalšího úložného prostoru.
Stejně tak se při montáži linky (ne dodatečně) rovnou řeší, zda chcete výklopy nebo šuplíky otevírat komfortněji – jen dotykem či poklepem.
Osvětlení není nikdy dost
Možná jste dříve tolik nezvažovali, jak dobře máte nasvícenou pracovní plochu či jak snadno se zorientujete ve skříňkách. Napravit se to dá dodatečnou montáží svítidel, třeba na lištu nad linku, pod dno horních skříněk, s pomocí LED pásků, některá světla lze zafrézovat do dna skříňky, aniž by byla nutná její demontáž.
Ale všechno vylepšit nejde, což platí pro světla, která se často montují rovnou do skříněk při výrobě linky (šikovná jsou například skleněná světelná dna).
Obklad mezi horními a dolními skříňkami
Nový obklad podobně jako výměna pracovní desky představuje jedno z nejčastěji realizovaných vylepšení stávající kuchyně, které slibuje funkčnost i výraznou vizuální změnu. Pokud je podklad rovný a v dobrém technickém stavu, na starý materiál přilepíte nový. Opět je nutné vše důkladně zaměřit, i místa pro elektrické zásuvky a podobně, protože mnohé materiály nelze dodatečně upravovat.
Výměna jen dvířek nebo čel
Starou kuchyni bezesporu oživíte novými dvířky, pokud se shodují rozměry, panty a jejich rozteče. Nicméně – počítejte s tím, že dvířka obecně představují u kuchyňské linky tu dražší položku.
Vestavné spotřebiče
Změna se zdá být snadná – pokud objevíte takový spotřebič, který bude svými rozměry odpovídat starému. Když je například nová myčka nižší než stará, dají se chybějící centimetry „dohnat“ podstavcem. „Kromě rozměrů je důležité i členění samotného spotřebiče a velikost dveří i řešení pantů, což se týká například chladniček – dvířka skříňky můžou být zavěšená na korpusu nebo se napevno přichytí ke dveřím lednice,“ upozorňuje Iva Vrbová.
A pokud to rozměry vaší kuchyně dovolují, dodatečně se dá pořídit třeba i nový varný ostrůvek. Problém to není zejména tehdy, když má sloužit jako přípravna vaření a servírování, eventuálně s barovým pultem.
Jaké jsou vaše zkušenosti s vylepšováním kuchyně?