Článek
Přibližně rok až dva se na trhu objevují dva typy kombinovaných trub - první nabízí klasické horkovzdušné pečení spolu s mikrovlnným ohřevem, v druhém případě funguje jeden přístroj zároveň jako pečicí a parní trouba. I přes stále rostoucí oblibu zdravého vaření je žádanější typ s mikrovlnou troubou. Důvodem je cena, která je o několik tisíc korun nižší než u parních trub.
Pára je zdravá i chutná
Pokud si pořídíme parní troubu kombinovanou s horkovzdušným ohřevem, docílíme toho, že můžeme rodině servírovat zdravé pokrmy, které zároveň dostanou zlatou barvu, vypečenou kůrku a výbornou chuť.
Samotné vaření je navíc mnohem jednodušší než v klasické troubě, protože celý oběd připravujeme zároveň. Různá doba vaření nevadí, protože u parní trouby nedochází k přetlaku, a tak ji lze kdykoli otevřít a přidávat sem jednotlivé potraviny postupně, aby byl v pravý čas hotový celý oběd. Hlavní předností je však dodržování zásad zdravé výživy. Nepoužíváme tuk, nesolíme. Vitaminy, minerály a další pro tělo tolik důležité látky se nevyvaří do vody, ale zůstávají v jídle.
Mnohým však na takovém „zdravém" jídle vadilo, že mu chybí právě ta křupavá kůrka. A to je výhoda kombinovaných trub, protože u nich se v závěru spustí funkce horký vzduch, která je upeče dozlatova.
Samozřejmě platí, že lze používat jak obě trouby dohromady, tak každou zvlášť. Přitom v obou případech si vybíráme z mnoha programů. Stále častěji se tyto trouby používají i na ohřívání. Takové jídlo je mnohem chutnější než z mikrovlnky. Parní trouby ale dokážou i rozmrazovat nebo zavařovat.
Rychlost a jednoduchost v jednom
U kombinace mikrovlnných a pečicích trub - pozor, nesmíme je zaměňovat za mikrovlnky s grilem - oceníme především rychlost. Kombinované pečicí a mikrovlnné trouby zvládnou nejen grilovat a rozmrazovat, ale i zapékat a péct stejně jako v obyčejné troubě, a to na několika pekáčích zároveň. Přitom už neplatí, že bychom byli nějak omezení velikostí otočného talíře, ten u těchto výrobků mizí a nahrazuje ho klasický rošt.
K nezaplacení jsou tyto kombinované trouby hlavně tehdy, kdy zapomeneme třeba rozmrazit kuře a za chvíli je čas na večeři. Stačí ho dovnitř vložit a trouba ho nejprve pomocí mikrovln rozmrazí a udělá doměkka, ovšem v závěru se přepne na horký vzduch, který maso dopeče dozlatova. Jak pro kombinaci trub s mikrovlnným, tak parním ohřevem platí, že si lze pořídit výrobky s automatickými funkcemi. U nich si pouze vyberete v nabídce druh pokrmu a pustíte je. Zbytek - teplotu, volbu programů a délku přípravy - si trouby nastavují a hlídají samy. Pípnutím ještě upozorní, že je čas jíst.
Tyto přístroje jsou jen dalším dokladem, že i trouba může být velmi chytrá!