Hlavní obsah

Jsem žena, tak se o mě starej! Proč to takhle některé dámy mají?

Foto: Thinkstock

Některé ženy odmítají být manželovi rovnocenným partneremFoto: Thinkstock

Vše je jen na něm! Pracuje do úmoru, aby zaplatil hypotéku a zajistil rodinu. I všechny ostatní provozní záležitosti řeší on. Jeho žena se stará jen o domácnost a jinak se zapojit odmítá. Co s tím?

Článek

Všední dny a leckdy i víkendy pracuje Michal (36) do noci, aby uživil manželku (33) a syna. Aby zaplatil hypotéku a další náklady. Když přijde z práce, pár hodin se vyspí, brzy ráno už se ale musí starat o pětiletého chlapečka, protože jeho žena chce, aby si dítko užilo i tatínka.

Ona je doma, uklízí, vaří, pere, žehlí, vodí synka do školky a odpoledne ho vyzvedává. „Nepomůže vůbec s ničím. Nejde jen o vydělávání peněz, ale i o jiné provozní záležitosti,“ popisuje Michal.

Ten je vyčerpaný fyzicky i psychicky. „Spím tak čtyři hodiny denně, do toho mám každý měsíc hrůzu, že to finančně neutáhnu. Svoji ženu i syna miluji, ale nevím, jak manželce vysvětlit, že nemůže jen tak sedět doma,“ dodává Michal. Když se jí to pokusil vysvětlit, vůbec to nepomohlo. „Jen smutně řekla, že neví, jak by mi mohla pomoct. Že najít práci není lehké, navíc, když se musí starat o syna. Jsem bezradný,“ říká Michal.

Proč?

Je líná, sobecká a je jí jedno, že manžel je na pokraji zhroucení. Samozřejmě i takhle lze na tento příběh nahlížet, ale odborníci tvrdí, že tak jednoduché to není. Je potřeba se zamyslet nad tím, proč se žena takto chová. Možností je několik:

  • Naučený model – Žena v podobném nastavení vyrůstala, má tento model „odkoukaný“ a velmi silně zažitý. Nyní funguje podle pevně zakořeněných programů, a to bez jakéhokoli uvědomění a reflexe.
  • Rozmazlil si ji– Může to být i tím, že tento způsob života nastolil muž sám od samého začátku, kdy z lásky svou ženu doslova hýčkal. „Muž pravděpodobně nechal celou situaci zajít daleko a jeho manželka si na lenost zvykla. Což je velice těžko přeučitelné,“ říká kouč partnerských vztahů a zakladatelka Školy pro ženy Lenka Černá.
  • Nedostatek sebevědomí– Žena se cítí méněcenná, neschopná, bojuje s velmi nízkým sebevědomím. Pak je opravdu téměř nemožné sebrat odvahu najít si práci a zapojit se do chodu domácnosti. Strach je velkým protivníkem.
Foto: Thinkstock

Péče o dítě je náročná, ale přesto by bylo rozumné najít si čas i na něco jinéhoFoto: Thinkstock

Velký risk

Ať už je za ženiným chováním cokoli, pro rodinu a manželství je to určitě nezdravé, vlastně velmi rizikové. Opět je zde několik možností, jak to může skončit, ale ani v jednom případě se nejedná o nic příjemného.

  • Zhroucení manžela – Takové pracovní tempo a stres nemůže nikdo vydržet do nekonečna. „Může nastat totální vyčerpání manžela, může přijít nemoc a s tím pak panika a krize v rodině. Žena může být najednou násilně vtažena do děje, musí si najít práci a podobně,“ popisuje rodinná terapeutka Lucie Mucalová. Pro vztah je to obrovská zkouška, kterou samozřejmě nemusí ustát.
  • Nevěra – Vyčerpaný muž může začít hledat pochopení někde jinde. Může si najít milenku, ženu, která ho utěší, pochválí, polituje, alespoň na chvíli u ní najde klid a pohodu.
  • Rozchod – Je tu samozřejmě i velké riziko rozpadu manželství, kdy muž tu tíhu již neunese a najde si jinou partnerku.
Foto: Thinkstock

Pokud je vše jen na muži, hrozí jeho zhrouceníFoto: Thinkstock

Co s tím?

Existuje v podstatě jen jediné řešení. Muž by měl jasně a důrazně (ovšem v klidu a bez emocí) říci „dost“. „Měl by říct, co ho trápí, svazuje, přiznat pravdu, že už takto nemůže dál,“ radí Lucie Mucalová. Je nutné ženě vysvětlit, že muž potřebuje, aby mu byla partnerem a zkusila alespoň částečně zapojit do chodu domácnosti.

Pokud situace trvá dlouho a je těžké začít o věci mluvit, není ostuda požádat o pomoc odborníky.

Znáte nějakou ženu, která takto funguje? Jak to s jejím vztahem dopadlo?

Reklama