Hlavní obsah

Jste oteklí a hodně se potíte? Odvodněte tělo!

Foto: thinkstock

To, že jste oteklí, může být i důsledek nízkého příjmu vodyFoto: thinkstock

Reklama

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Články najdete v sekci Moje sledované a také vám pošleme upozornění do emailu.

Připadáte si oteklí, zhoršuje se vám celulitida a celkově se i víc potíte? Možná vaše tělo zadržuje vodu. Máme pro vás potraviny, které vám pomohou se jí zbavit!

Článek

Zadržování vody v těle má za následek otoky nohou, pocení, i pocity, že jste nafouklí a přibrali jste. Co to znamená? „Váš organismus je nadměrně zatížen tekutinou, která samozřejmě v těle být musí a je důležitá, ale v nadměrném množství vám může škodit,“ uvádí výživová expertka Lada Nosková. Co s tím?

Proč se vám to děje?

Výše uvedené projevy můžou mít několik příčin: od premenstruačního syndromu přes špatnou funkci lymfatického systému až třeba po nevhodné skladby jídla. „Každopádně rozhodně platí pravidlo dodržování dostatečného, v některých případech spíše zvýšeného pitného režimu,“ říká výživová odbornice. Že vám to přijde jako paradox – když máte v těle hodně vody, řešit to tím, že budete pít ještě víc? Zadržování je totiž obranná reakce těla: dělá si zásoby, kdybyste tekutiny ještě omezili…

To potvrzuje i MUDr. Ondřej Nývlt ze Světa zdraví: „Ideální hospodaření s vodou v organismu zajistí v prvé řadě správný pitný režim – nejlépe čistá neperlivá voda s dostatečným přísunem základních minerálů, například draslíku.“

Foto: thinkstock

Meloun pomáhá s odvodněním, ale ne s hubnutímFoto: thinkstock

Co dalšího podniknout?

Pokud vaším problémem není nedostatek pití během dne, pomozte si přirozeným odvodněním těla. „To může být vhodné při určitých obtížích, ale vždy je nutné odvodnění provádět s rozmyslem a nejlépe za dohledu odborníka,“ varuje Ondřej Nývlt s tím, že pomoci vám může masér, lékař, teraupeuti čínské medicíny... Zadržování vody v těle může být totiž i důsledek nějaké nemoci, na niž lékaři aplikují diuretika. A odvodňování léky a současně vlastně paralelní přírodní metodou už může být pro organismus nebezpečné. Proto velmi opatrně...

A doporučuje první kroky: snížit příjem soli, jak samotné, tak výrobků s jejím vyšším obsahem (uzenin, sýrů, dehydratovaných polévek a jiných instantních směsí). Mezi další možnosti pak patří volba určitých typů potravin. „Vodní meloun a okurky, dále kořenová zelenina, zejména celer, petržel a pastyňák,“ vyjmenovává lékař potraviny, které odvodňují. Podle něj jsou také vhodná jablka, která navíc díky vláknině upravují zažívání a vyprazdňování.

Foto: thinkstock

I různé typy zeleniny umí pomoci s množstvím vody v těleFoto: thinkstock

Sázka na bylinky

Pomocníky hledejte i mezi bylinami. „Ale ty je opravdu potřeba užívat velice uvážlivě,“ varuje odborník. „Diuretické účinky má zejména přeslička rolní, pýr plazivý, bříza bradavičnatá, jalovec obecný, libeček lékařský, řebříček obecný a další. Využít je můžete v různých formách čajů, extraktů, kapek... Běžně známé a používané jsou černý rybíz, černý bez – lze použít plod i květ –, listy maliníku, kopřiva a brusinka,“ doplňuje s tím, že uvedené byliny jsou relativně bezpečné i při dlouhodobějším užívání.

Pakliže tedy zařadíte některé z uvedeného do svého denního jídelníčku či podpoříte odvodnění také třeba stimulací lymfatického systému, například lymfatickou masáží, měli byste se cítit lépe...

Reklama

Související témata:

Načítám