Hlavní obsah

Klasický sporák vs. vestavná verze: Co je lepší?

Foto: AEG

Vestavná trouba a varná deska nemusí být vždy u sebe, volba umístění je jen na vás

Přestože jsou trendem dnešní doby vestavné spotřebiče, tedy varné desky a trouby zvlášť, i volně stojící sporáky si najdou své příznivce. Tak jaké řešení je tedy lepší?

Článek

Zkusme nyní postavit volně stojící sporák a vestavné varné desky a trouby na pomyslnou startovní čáru. Připravit, ke startu, pozor, teď!

Výběr je velký

Sporáky dnes nabízejí podobné spektrum varných desek jako vestavné spotřebiče, tedy sklokeramiku, indukci či plyn (existují i elektrické varné desky s litinovými plotničkami, ty se však už moc „nenosí“). Stejně tak je velký výběr trub, ať už v rámci sporáku či vestavných do kuchyňského nábytku.

Foto: indesit

Moderní kombinovaný sporák KN6T76SA (X)/I S je vybavený elektrickou multifunkční troubou a plynovými varnými zónami. Počítejte s rozměry 60 cm na šířku a když sporáku přidáte nožičky, vyroste na 85 cm (za 14 190 Kč)

Obecně platí, že u sporáků jsou nejčastěji využívány menší rozměrové možnosti, většinou od 50 do 60 centimetrů, i když i větší existují, kdežto u samostatných varných desek je klasickým základním rozpětím zhruba 60 až 90 centimetrů.

Foto: aeg, electrolux

Vlevo vidíte model 47795IQ-MN FS Cooker o šířce 50 cm s indukční deskou a elektrickou troubou (za 15 690 Kč), vpravo je elektrický sporák EKC54502OX o šířce 50 cm se sklokeramickou deskou (za 11 990 Kč)

Menší šířka může být výhodou pro toho, kdo bojuje s centimetry. Jen u sporáku menší šířky je třeba počítat s tím, že i jeho trouba bude mít menší objem.

Kam s nimi?

Sporák bude vždycky stát na podlaze, to jinak nejde. Variabilnější řešení nabízejí vestavné varné desky, které lze zabudovat do pracovní desky kdekoli s ohledem na přívod zdroje, a totéž platí i pro vestavné trouby, jež se instalují do linky. Pokud si můžete vybrat, volte umístění trouby v takové výšce, abyste se k ní nemuseli ohýbat.

Foto: gorenje

Variací, jak sestavit vestavné spotřebiče, je mnoho. Pokud chcete mít troubu a desku umístěné blízko sebe, zkuste tuto možnost (například trouba iChef za 26 990 Kč)

„Dnes se často používá i kombinace trouby a mikrovlnky nebo třeba kávovaru tak, že se oba spotřebiče staví vedle či nad sebe, což umožňují designová provedení od jedné značky. Další výhodou vestavných varných desek a trub obecně je i to, že není třeba dávat je těsně k sobě, naopak varnou desku umístíte například do kuchyňského ostrůvku a troubu do kuchyňské linky,“ vysvětluje Adéla Shejbalová ze společnosti Whirlpool.

Foto: Siemens

Další ukázka, jak poskládat vestavné spotřebiče: vlevo jsou stolní výsuvný odsavač par, indukční deska a pečicí trouba, vpravo plně vestavný automatický kávovar, kompaktní myčka nádobí a kombinovaná parní trouba (například indukční deska EH875SP11E za 37 990 Kč)

Lovení zbytků

V tomto souboji sporáky prohrávají. Zatímco vestavné varné desky či trouby nemají kolem sebe volný prostor, kam by mohlo leccos spadnout, sporáky ano. I kdybyste je co nejvíce „přitiskli“ k lince, vždycky zbude byť malá škvíra. A udržovat tento miniprostor v čistotě je vážně otravné.

Foto: gorenje

Retro kombinovaný sporák K57CLB, který disponuje varnou deskou a multifukční troubou, se hodí do stylově zařízených interiérů (například o šířce 50 cm za 13 990 Kč)

Když se něco stane

Volně stojící sporák je vlastně dva v jednom. Když budete muset odvézt troubu (nebo pokaženou varnou desku) do opravy, dočasně „přijdete“ o celý spotřebič, tedy i o možnost vaření. Kdežto porouchá-li se například vestavná varná deska, máte k dispozici alespoň vestavnou troubu. „Pokud však sporák nejde opravit, případně by jeho oprava byla nákladná, budete automaticky měnit obojí, i když druhá část by jinak mohla dál fungovat,“ připomíná Adéla Shejbalová.

Foto: indesit

Multifunkční trouba IFG 63 K.A (BK) S zaujme nejen funkcemi, ale i designem, například speciálně tvarovanou rukojetí, elektronickým displejem s ovládacími knoflíky a trojitým sklem s úpravou proti otiskům prstů (za 11 190 Kč)

Nabídka funkcí

„V případě dražších sporáků, ať už s indukční deskou nebo kombinovaných s plynem, jsou funkce téměř srovnatelné s vestavnými troubami a vestavnými varnými deskami. Pokud bychom uvažovali o sporáku nižší cenové kategorie, zde technologicky a výběrem funkcí vestavné varné desky a trouby vyhrávají,“ říká Martina Křižáková ze společnosti Indesit.

Foto: bauknecht

Indukční varná deska ESPIF 8950 IN v nadstandardní šířce 86 cm potěší dvěmi zónami FlexiCook, které můžou posloužit i jako jedna velká či dvě samostatné varné plochy (za 24 990 Kč)

Foto: whirlpool

GMF 7522 IXL je plynová varná deska s povrchem iXelium. Ten je ošetřený speciální nanotechnologií a zaručuje tak stálobarevnost a vysokou odolnost, navíc se snadno čistí (za 13 990 Kč)

Samostatné řešení spotřebiče umožňuje ve srovnání s kombinovanou variantou jeho lepší vybavení funkcemi a i výrobci spotřebičů se dnes více zaměřují právě na vestavné pomocníky.

A kdo vyhrál u vás? Dejte nám vědět v diskusi pod článkem!

ynezorPumanzeSaNyknalC

Reklama

Sdílejte článek