Článek
Bez čisté vody operují téměř všechna zdravotnická stanoviště a víc jak třetina zdravotnických středisek. Nemoci přenášené vodou jsou zde druhou nejčastější příčinou předčasných úmrtí, hned po podvýživě. Situaci komplikují i následné vnitřní konflikty, které vznikají hlavně kvůli nedostatku přírodních zdrojů. Zóna East Hararghe je druhou největší oblastí v Etiopii, kde došlo k vysídlení lidí z jejich původních oblastí. Celkový počet uprchlíků se v této oblasti blíží k 700 tisícům, z nichž téměř 60 procent tvoří děti.
Projekt financovaný Ministerstvem zahraničních věcí a CARE Česká republika má za cíl zlepšit přístup Etiopanů k čisté vodě. Toho se dá dosáhnout obnovou stávajících studní nebo budováním nových. CARE přináší ekologické a udržitelné řešení, zapojí místní obyvatele a ti šíří povědomí a myšlenky dál mezi komunitu. Díky těmto aktivitám se situace významně zlepšuje, lidé mají přístup k nezávadné vodě a počet infekčních nemocí se dramaticky snižuje. „Původní vodní zdroje poháněné motory na naftu byly neekonomické a silně poruchové,“ stěžuje si Saladin, představitel zasažené oblasti Kersa. „Přišli jsme s řešením solární energie, která je ekologicky šetrná a velmi efektivní,“ doplňuje Kateřina Powell, programová manažerka CARE. Studny v této oblasti zajistí vodu až pro 18 tisíc lidí.
Nedílnou součástí projektu je i osvěta hygienických návyků, zejména v období epidemie cholery. „Základní hygienické návyky v oblastech s nedostatkem čisté vody jsou mimořádně důležité, proto se snažíme vzdělávat i nejmenší,“ popisuje Kateřina Powell. „Školíme učitele, kteří pak předávají své znalosti v tzv. Child-to-Child Health Clubs v místních základních školách. Díky těmto aktivitám se děti učí, že správná hygiena může zachránit život nejen jim, ale i jejich blízkým,“ pokračuje Kateřina, která má v organizaci CARE na starosti právě projekt v Etiopii.
Projekt zaměřený na přístup k čisté vodě je důležitý i pro zdejší studenty technických škol a univerzit. V rámci praxe se zapojují do přestavby motorizovaných studen na solární technologii. Získávají tak neocenitelné technické vyškolení a své kompetence využijí například při správě opravených hlubokých studen. Komunita tak získává větší nezávislost.
Obnova vodních zdrojů má celkově pozitivní dopad na lokální komunitu. Zkrácení vzdálenosti, kterou musí ženy a dívky urazit za vodou, snižuje nejen riziko násilí podmíněného pohlavím, ale i například riziko útoku divokých zvířat. Tento projekt tak pomáhá nejen tím, že usnadňuje přístup k čisté vodě, ale také k celkovému zlepšení kvality života.
Chcete pomoct i Vy? Připojte se k dárcům CARE a pomáhejte s námi nejen v Etiopii.
Sbírkový účet: 219 619 502/0300