Článek
Vysoký podpatek, příliš úzká špička, neprodyšný materiál a nepružná bota. Tak bychom mohli obecně charakterizovat obuv na podpatcích.
Proč obuv na podpatcích nepatří mezi vhodnou obuv
Kvůli nefyziologickému postavení nohy v obuvi nepřiměřeně zatěžujete vazy hlezna a chodidla. Tím se velmi zvyšuje riziko úrazu při chůzi. Na základě špatného držení těla vás mohou klidně bolet kolena, kyčle nebo třeba záda.
Nepřiměřeným zatěžováním chodidel trpí vaše nožní klenba, což může vést k plochonoží či bolestem přednoží. Úzká špička boty utlačuje vaše prsty na nohou, čímž si zaděláváte na kladívkové prsty či vbočený palec.
Pokud podpatky nenosíte každý den několik hodin v kuse a zároveň dopřáváte svým nohám odpovídající péči, nemáte se čeho bát. Ale co když prostě nemáte na výběr?
Adjustační ponožky vám uleví od otoků a bolestí
Co svým nohám berete při nošení podpatků, to byste jim měli vracet v podobě péče. Adjustační ponožky jsou skvělou terapeutickou pomůckou, kterou využívá celá řada fyzioterapeutů a podologů v rámci prevence i léčby.
Tyto speciální ponožky mají meziprstní oddělovače, které vyvíjejí jemný tlak na prsty u nohou, aby se vyrovnaly s chodidlem. Díky tomu se vám příjemně protáhnou a prokrví svaly na nohou a během několika minut ucítíte vytouženou úlevu. Stačí je nosit pár desítek minut denně. Někteří lidé v nich dokonce i spí. Naopak nejsou vhodné na chození ani do bot. Plně účinné jsou v uvolněné poloze, kdy nohy nejsou pod tlakem, nejlépe při odpočinku.
Nezanedbávejte péči o své nohy
Pokud vás po celém dni na nohou trápí bolesti či oteklé nohy, vyzkoušejte i následující tipy. Úlevu pocítíte po sprchování střídavě studenou a teplou vodou. Také pomáhá protahování prstů či masáže i za pomoci míčku. Vyzkoušet si můžete relaxační chůzi po nerovných površích (tráva, písek nebo kamínky) a také svým nohám dopřejte pravidelný odpočinek (třeba ve vyvýšené poloze).