Hlavní obsah

Lepší než klasická postel? Ta kontinentální!

Foto: Profimedia

Měkoučký polštář a peřina jsou jistě příjemné, ale abyste se opravdu dobře vyspali, potřebujete kvalitní postel

O kontinentálních postelích se říká, že se na nich vyspíte jako v pětihvězdičkovém hotelu. Od běžných postelí se liší na první pohled – jsou vyšší. Ale to není jediný rozdíl.

Článek

Vzpomeňte si, kdy jste se naposledy opravdu luxusně vyspali. A teď si představte, že byste takhle mohli trávit každou noc. Velice komfortní spaní nabízejí právě kontinentální postele.

Základní popis

Kontinentální postel je jako celek včetně matrací vysoká, jde o asi 60 až 70 cm, případně i více. Díky této výšce se snáze uléhá i vstává.

„Od běžné postele se liší svým složením. Základním prvkem je takzvaný boxspring – spodní díl postele, který je složený z masivního rámu, pružinového systému a dalších materiálů. Tento díl slouží jako ortopedický a ventilační podklad pro hlavní matraci, která leží celým svým rozměrem na boxspringové základně. A na matraci se umísťuje svrchní podložka neboli topper. Kontinentální postel se tak kromě samotného postelového rámu skládá ze tří různých částí,“ vysvětluje Jakub Šoufek ze společnosti Johann Malle.

Foto: archiv firmy

Kontinentální postele se často vyrábějí na míru, od použitých prvků se odvíjí finální cena. Například cena kompletně vybavené postele značky Bezvaspani.cz o rozměru 180 x 200 cm, včetně pružinové základny, taštičkové matrace a topperu, se v průměru pohybuje kolem 45 000 Kč

Foto: archiv firmy

Výroba kontinentálních postelí značky Johann Malle, včetně boxspringové základny, kterou vidíte na fotografii, probíhá ručně

Foto: Tropico

Ukázka řezu boxspringové pružinové základny, matrace a topperu u postelí z kolekce Continental Comfort

Co se dá vyměnit

I u samotného rámu postele máte na výběr. Většinou je vybavena čelem, byť nemusí nutně být, volíte si čalounění, nožičky… A totéž platí o matracích. Hlavní matrace a topper jsou zpravidla volně položené, jejich výměna někdy v budoucnu je tedy snadná. Pro úplnost dodejme, že na trhu se nabízí i napevno fixované provedení. Ovšem pokud jsou matrace volně položené, můžou se dobře udržovat. A to:

  • otáčením – prodlužuje se funkčnost a životnost,
  • větráním – matraci lze na čas postavit kolmo a nechat ji „vydýchat“,
  • proklepáváním – proklepávat, přehýbat a rolovat se mají hlavně ty, které obsahují větší podíl přírodních materiálů,
  • vysáváním – při každé výměně ložního prádla je vhodné matrace a čalounění postele vysát.
Foto: Snooze

Postel Boxspring Renée je vyrobena ze smrku a LTD desek, rozměry 180 x 200 cm, výška čela 120 cm. Matraci a topper si dokupujete zvlášť, podle svého výběru. Cena za samotnou postel s pevnou děrovanou základnou 16 500 Kč

Foto: Blanář Nábytek

Boxpsring Karin je potažena koženkou, u čela proplétanou. Postel má úložný prostor, který se otevírá pomocí pístů. Cena za postel o rozměrech 180 x 200 cm včetně pružinové základny a sendvičových matrací od 19 451 Kč

Potahy. Dají se sejmout?

Rám postele se základnou se „obléká“ do potahu. V některých případech ho lze sejmout, jindy ne.

„Potahy u špičkových výrobků jsou záměrně nesnímatelné, protože spodní díl postele se kromě pružin vyrábí z přírodních materiálů, jež se k sobě sešívají ručně. Pak nelze potah sundat a vyprat,“ podotýká Jakub Šoufek. A dodává, že eliminovat znečištění pomáhá jednak topper, na který patří ještě chránič matrací z pratelného materiálu, a také prostěradlo.

Potahy se vyrábějí z přírodních či syntetických tkanin a podle toho se také ošetřují, například na umělé materiály lze použít čisticí pěny. Ale vždy se řiďte pokyny prodejce, aby nedošlo k poškození látky a vnitřních vrstev postele.

Foto: Tropico

Kontinentální postele se prodávají v různých variacích, kromě jiného si lze vybrat i barvu tkaniny – čalounění. Na foto je postel s čelem Cube z barevné kolekce Pure Color, rozměry lůžka 180 x 200 cm. Cena za kompletní postel (včetně základny, matrace, topperu, čela a nožiček) 39 990 Kč

Foto: archiv firmy

Kontinentální postel značky Johann Malle má rám z masivního dřeva a pružinovou základnu. Můžete ji doplnit devítivrstvou matrací z přírodních materiálů o výšce 30 cm a topperem. Cena za postel o rozměrech 180 x 200 cm, bez matrace a topperu, je od 99 900 Kč

S úložným prostorem i bez něj

Mnozí výrobci nabízejí postele na míru, kde si kromě rozměrů, čalounění či skladby matrací můžete zvolit i to, zda chcete úložný prostor. Zásadní totiž je, abyste si vybrali přesně to, co vám bude vyhovovat. K dostání jsou ale i sériově vyráběné postele. „Pravdou však je, že postel by měla co nejlépe ,větrat', což s úložným prostorem nejde moc dobře dohromady,“ podotýká Jakub Šoufek.

Foto: Dekado

Postel Geltex Ultimate 1000 lze pořídit v různých variacích, v tomto případě ve verzi s úložným prostorem Ottoman. Cena za postel o rozměrech 150 x 200 cm, včetně pevné základny a matrace 66 574 Kč (čelo Brescia se prodává zvlášť: 9254 Kč)

Foto: Blanář Nábytek

Rovněž postel Samba má úložný prostor. Na výběr je ve dvou velikostech, 160 nebo 180 x 200 cm, výška je vždy 65 cm. Cena za postel o rozměrech 160 x 200 cm včetně pružinové základny, matrací, přehozu a dvou polštářů od 16 720 Kč

A co prašnost?

Čím výše ležíte od podlahy, tím méně se nadýcháte prachu, jenž se drží u země, to je známá věc. Prašnost dále souvisí se samotnou konstrukcí postele. A také s použitými matracemi (záleží na materiálech a způsobu výroby).

Velmi důležitý je chránič matrace, který zabrání znečištění hlavní matrace a topperu. Jelikož je na nich volně položený (přichycený jen v rozích), snadno se také sejme, vyvětrá nebo vypere. Díky tomu se eliminuje zejména usedání prachu do matrace a topperu. Což ocení nejen alergici a astmatici.

Foto: Dekado

Postel Geltex Ultimate 1400 standard je vybavena pětidílným polohováním. Cena za postel o rozměrech 180 x 200 cm, včetně pevné základny, matrace a polohovacího systému 133 870 Kč (čelo Siena se prodává zvlášť: 17 533 Kč)

Foto: IKEA

Chránič matrace Rosendun prodlužuje životnost matrace, potah z lyocellu a bavlny usnadňuje odpařování vlhkosti. Rozměry 200 x 140 cm, cena 1290 Kč

A jak udržujete v čistotě svou postel vy?

ynezorPumanzeSaNyknalC

Reklama

Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.