Hlavní obsah

Letní průjem: Víte, co na něj platí?

Foto: thinkstock

Kromě diety na zahnání průjmu funguje hodně vody, klid a spánekFoto: thinkstock

Orosené čelo, stisknuté zuby a usilovné přání, abyste kalup na onu místnost stihli včas… Léto průjmu nahrává ve všech směrech – od zkažených potravin, bakterií ve vodě, exotických jídel až po imunitu oslabenou vedrem. Co máte dělat proto, abyste si jím vy či vaše děti nezkazily dovolenou či prázdniny? Poradíme vám!

Článek

Léto a trávicí potíže jdou u mnoha lidí ruku v ruce. Řídká stolice, která se opakuje minimálně třikrát denně, není ale onemocněním sama o sobě – jde o reakci organismu na toxiny či bakterie v žaludku, a vlastně v celém trávicím ústrojí. K tomu všemu si přičtěte celkovou únavu z tepla a imunitní oslabení vašeho organismu třeba vlivem nejrůznějších alergií. A problém je na světě.

Kde se vzal a co je zač?

„Průjem může mít mnoho příčin,“ říká MUDr. Marek Beneš, gastroenterolog IKEM Praha a vyjmenovává jen některé: od špinavých rukou přes zkažené či zkvašené jídlo nebo vodu, neumyté ovoce, výrazné koření, špatnou kombinaci potravin, vysoké teploty až po nadměrnou zátěž či stres.

Co tedy průjem tělu způsobuje za zdravotní komplikace?Vaše tělo se snaží rychle škodliviny z těla vyloučit. Nastartuje tudíž režim tak zrychleného metabolismu, že si nestihnete z potravy vzít žádné živiny, nebo jen jejich naprosté minimum. Největším rizikem průjmu je nedostatečné množství vody v těle.

Laicky řečeno – méně pijete, než jaké množství tekutiny vyloučíte. „Dochází tedy k výrazné dehydrataci organismu a ztrátě důležitých minerálů, například draslíku, kterou jsou ohroženi zejména starší lidé a malé děti,“ uvádí lékař. Proto je potřeba při průjmech hlídat dostatečný příjem tekutin (u dospělého jsou to až 4 litry tekutin denně) a pít, pít a pít. Ideální volbou je vlažný slabý černý čaj nebo nepříliš studená voda. Vylučte rozhodně sycené vody, limonády, sirupy i džusy.

Foto: thinkstock

Letní dovolená trávicím potížím nahrává. Nenechte si jimi zkazit pohodu!Foto: thinkstock

Týden potíží je maximum

I když to vypadá jako banální onemocnění, patnáctidenní průjem se považuje u člověka za smrtelný – takovou ztrátu vody již nedokážete nijak doplnit. „Proto jestliže se vaše potíže ani po sedmi dnech nelepší či jste objevili varovné příznaky, například krev, určitě se obraťte na lékaře,“ radí MUDr. Hana Saudková a dodává, že včasnou návštěvou odborníka lze pak urychlit nejen diagnostiku, ale i stanovit vhodnou léčbu v případě, že by se jednalo o nějaké závažné onemocnění.

Rychle mi jdi z cesty!

Cest, jak se „běžného“ průjmu zbavit, je nespočet. „Nejdůležitější je nasadit dietu zbavenou tuků a cukrů,“ radí MUDr. Marek Beneš. Výjimkou je ovocný cukr (prodává se v lékárnách i obchodech s potravinami pod názvem Glukopur), který je zdrojem rychlé energie, snadno se vstřebává, a proto například malým dětem dodá víc síly na boj s nemocí.

Pomůžou vám také různé léky, které běžně seženete v lékárnách. Některé jsou ale vhodné jen pro dospělé (Hylak forte kapky, 100 ml za 147 Kč, Endiaron, 20 tablet za 72 Kč), jiné mohou i těhotné ženy (Smecta, 10 prášků za 112 Kč, Carbosorb, 20 tablet za 40 Kč), a další přípravky jsou doporučeny dětem (rehydratační roztok Kulíšek, 10 sáčků 68 Kč, možná též Smecta, urychlení léčby Lactobacillus, 30 tablet za 67 Kč).

Pakliže se nacházíte v situaci, kdy je přímo nevhodné běhat často na toalety, využít můžete přípravky zpomalující či zastavující pohyb střev. Jsou však vhodné pouze krátkodobě a délka jejich užívání nemá překročit 48 hodin.

Jaké zkušenosti máte s průjmem vy? Co vám na něj nejvíce funguje? Podělte se o své tipy v diskusi pod článkem.

Reklama