Hlavní obsah

Luxusní proměna bytu v paneláku

Foto: Velek.org

Zrekonstuovanému bytu dominují bílá barva a dřevo

Splňte si letos svůj sen o luxusním bydlení! A rozhodně nemusíte mít miliony. Stačí se inspirovat naší proměnou panelákového bytu o velikosti pouhých 37 metrů čtverečních. Nápady architektů z něj udělaly dokonalý byt, ve kterém se bydlí jako na zámku. To všechno jen za 300 000 korun!

Článek

Pokud by se byt v původním stavu objevil v nabídce realitní kanceláře, zřejmě by se na něj šel podívat jen málokdo. Už základní informace – 1 + 1, malý, v přízemí, starý několik desítek let – by mnohé odradily. A lepší by to nebylo ani po návštěvě, neboť uprostřed stálo umakartové jádro se špatnými dispozicemi, na sporák v kuchyni zbylo jen nevyhovujícímísto v rohu a podlahy pokrývalo typické „šmouhaté“ PVC. Spokojení nebyli ani majitelé, a tak se rozhodli pro kompletní rekonstrukci. Změnou prošly dispozice, rozvody a instalace a interiér dostal nové vybavení.

Foto: Velek.org

Kuchyň před rekonstrukcí

Foto: Velek.org

Původní linku nahradila nová ve tvaru písmene U

Majitelé – aktivní lidé, kteří mají spoustu zájmů a rozhodně netráví celé dny doma – se vzdali obývacího pokoje. Dali přednost praktické kuchyni doplněné o jídelní stolek a krásné ložnici. V té zbylo místo nejen na velkou vestavnou skříň o délce skoro tři a půl metru, ale vešel se sem i pracovní kout s počítačem a stolek s televizí.

A jak se můžete přesvědčit sami, vyplatilo se to!

Foto: Velek.org

Stav bytu před rekonstrukcí nebyl ideální

Foto: Velek.org

Dveře do kuchyně zmizely, chodba, ze které se vchází do ložnice, zůstává

Bílá prostor zvětší, dřevo zateplí

Pro rekonstrukci malých bytů je typické použití bílé barvy, která dokáže prostor opticky zvětšit a přináší do něj světlo. Výjimkou není ani tento interiér, přesto mu nemůžete vytknout – jak se to u takových proměn často stává – že vypadá neosobně a připomíná sterilní operační sál. Architekti totiž bílou zkombinovali se dřevem či dubovou dýhou. Bílé stěny tak doplňuje dřevěná podlaha, bílou kuchyň dřevěná pracovní deska a bílou ložnici dřevěná postel. Interiér tak vypadá jako opravdový domov.

Málo barev vynahradili architekti zajímavými nápady. Mezi ně určitě patří drapérie tvořící nebesa nad postelí či jemná tapeta na stěnách i stropě, která svým jemným vzorem potlačuje nedokonalost panelů.

Foto: Velek.org

Původní byt měl oddělenou toaletu od koupelny

Foto: Velek.org

V nové koupelně je vana doplněná o zástěnu a slouží také jako sprchový kout

Okno do koupelny? Výborný nápad!

Největší proměnou prošlo jádro bytu, kde jistě zaujme okno, přesněji řečeno skleněná výplň mezi kuchyní a koupelnou. „Odstranila se tak pro panelákové koupelny tolik typická stísněnost a prostor tím získal denní světlo a byl vlastně povýšen na plnohodnotnou místnost,“ popisuje význam tohoto řešení autorka proměny architektka Soňa Velková z kanceláře Velek, Velková, Velek architekti. Skleněná výplň je samozřejmě doplněná žaluzií, která v koupelně poskytuje nezbytné soukromí.

Protože jde o malý byt, ve kterém bude bydlet pouze jedna či dvě osoby, mohlo dojít k propojení koupelny s toaletou. V koupelně zůstala vana, kterou doplňuje skleněná zástěna, a slouží tak zároveň také jako sprchový kout. K protější stěně se vešlo umyvadlo a toaleta. I v tomto prostoru pak najdete kombinace bílé barvy použité na sanitární keramice a stěnách, a dřeva. I sem totiž přišla dřevěná podlaha. Ta prochází celým bytem a prostor tak opticky sjednocuje a tím i zvětšuje.

I když se koupelna zvětšila, stejně sem architekti nedali pračku, ta se vešla do kuchyně a je integrovaná spolu s dalšími spotřebiči pod pracovní deskou. Prostoru zde bylo dost, protože místo krátké liniové linky dostala kuchyň tvar písmene U. Je to ideální řešení, neboť zde získáváte velkou pracovní plochu a máte vše při ruce.

Navíc tyto dispozice nabízejí dostatek úložných prostor, a tak se architekti zcela vyhnuli horním skříňkám. Pouze na kratší ze stěn zavěsili odsavač par a přidali dvě světla, která osvětlují pracovní plochu a varnou desku. Delší stěny vyplnila okna.

Foto: Velek.org

Dřevěná podlaha je v celém bytě stejná

Bourání panelů se nekonalo

Vzhledem k omezeným finančním prostředkům se architekti vyhnuli řezání panelů a ponechali dveře na svých původních místech. Jen ve stísněných prostorách, jako je třeba chodba, nahradily klasické otočné těmi posuvnými při zdi. Ty při otevření nepotřebují žádné místo a ani jejich instalace není složitá. Zavěšují se na lištu.

Na zvětšení prostoru se pak významně podílejí i zrcadla. Například celá stěna naproti koupelně je zaplněná velkými vestavnými skříněmi a polepená zrcadlem. Majitelé tak během odchodu do práce mohou nejen dokonale zkontrolovat svůj zevnějšek, ale každý, kdo vstoupí poprvé do bytu, má pocit, že je nikoli v úzké panelákové chodbičce, ale ve velké vstupní hale.

Pokud by se tento byt dostal do nabídky realitní kanceláře, určitě by v ní dlouho nezůstal. Koupili byste si ho?

ynezorPumanzeSaNyknalC

Reklama

Sdílejte článek