Hlavní obsah

Menší chuť na sex i kila navíc. Co ještě způsobuje špatná antikoncepce?

Foto: Profimedia

Hormonální antikoncepce je pomocníkem všech žen, které nechtějí otěhotnět, ale mnohdy s sebou nese řadu nepříjemných projevů. Setkaly jste se nimi?

22. 3. 2016

Nemáte chuť na sex, nevysvětlitelně se potíte nebo máte pleť jako patnáctiletá puberťačka, přestože vám už dávno bylo třicet? S největší pravděpodobností za to může hormonální antikoncepce.

Článek

I ověřené průzkumy uvádějí, že žen, které nejsou spokojeny se svou antikoncepcí, není málo. Jak říká Ing. Lenka Suchá, garant výsledků z agentury Ipsos, neměnila by jen každá třetí žena. „Antikoncepční pilulky v podstatě za účinnosti gestagenu nebo kombinace estrogenu a gestagenu matou tělo a vyvolávají dojem gravidity,“ říká MUDr. Monika Zídková. A stejně tak, jako ženy odlišně reagují na skutečné těhotenství, reagují nejednotně i na to falešné.

Některým z nich antikoncepce třeba vyřeší vleklé problémy s akné, jiným se třeba vyplní prsa. Jenže každá mince má dvě strany a antikoncepce může stát i za řadou nežádoucích projevů. Které to jsou?

1. Vyšší váha

Výzkumy ukazují, že některé ženy, které berou antikoncepci, mohou zaznamenat 3- až 7kilový váhový přírůstek. „Že se jedná o kila, která má na svědomí užívání hormonální antikoncepce, napoví bioimpedanční měření, kdy se nezvedne hodnota tuku nebo svalové hmoty, ale vody v těle,“ říká výživová poradkyně Věra Burešová z Naturhouse. „Proto je důležité, aby lékař pomohl ženě vybrat vhodný druh antikoncepce, která jí nebude způsobovat nadměrné zadržování vody v těle,” dodává.

Foto: Profimedia

Ženy si často stěžují na vyšší váhu...

2. Nohy jako konve

Se zadržováním vody v těle souvisí i otoky. Pokud máte pocit, že vám těžknou nohy nebo že nemůžete sundat prstýnek, který vám šel vždycky dolů, může být na vině právě hormonální antikoncepce. Otoky ale mohou přeskočit i do oblasti zadečku, boků nebo stehen. V této oblasti zadržují ženy vodu velmi často.

3. Pupínek za pupínkem

Stejně tak mohou uměle dodané hormony aktivovat mazové žlázy a vám se na jindy čisté pleti mohou začít tvořit zanícené bolavé pupínky.

4. Špinění

Některé ženy zaznamenávají krvácení i mimo dny, kdy je menstruace žádoucí – tedy po využívání platíčka (v případě kombinované antikoncepce po využívání tobolek s účinnými látkami). Bývá sice slabé, zato obtěžující.

5. Nadměrné pocení

Špatná distribuce vody v těle se může projevit i opačně, než je zadržování. Můžete se začít nadměrně potit, a to nejen v podpaží, ale i na ploskách nohou, na dlaních, v meziprsním žlábku nebo třeba pod nosem.

Foto: Profimedia

Jako u každých léků, i u pilulek hormonální antikoncepce byste si měly přečíst příbalový leták

6. Snížená chuť na sex

A hormony čarují i ve vaší ložnici. Snižují totiž funkci hypolatamu, který mimo jiné ovlivňuje i sexuální chování.

Kdy jít pro jinou?

„Že se jedná skutečně o potíže vyvolané hormonální antikoncepcí, se dá předpokládat v rozmezí od pár dnů do asi tří měsíců od začátku užívání buď nového typu složení antikoncepce, ze začátku užívání hormonální antikoncepce vůbec či třeba po velké pauze – těhotenství a kojení a podobně,“ říká gynekoložka. Důvodem pro změnu hormonální antikoncepce jsou pak potíže, které neustávají ani po přibližně 12 týdnech, kdy už mělo tělo dost času si na změnu zvyknout.

Jaké zkušenosti máte s hormonální antikoncepcí vy?

ynezorPumanzeSaNyknalC

Reklama

Sdílejte článek