Hlavní obsah

Domácí meteostanice: Už vždy budete vědět, jaké čekat počasí!

Foto: thinkstock

Předpověď počasí přímo pro vaše bydliště vám nikdy nebyla blíž...

13. 12. 2012

Chcete vědět, jaké je u vás počasí, aniž byste vystrčili paty z domu? Pořiďte si domácí meteostanici!

Článek

Možná máte venkovní teploměr, a pak si říkáte, že meteostanice je vlastně jen modernější řešení? Kdepak! Digitální teploměr sice dokáže měřit teplotu, ale nic víc – nemá senzory sbírající data, podle kterých se počasí předpovídá, kdežto domácí meteostanice je vybavená čidlem pro měření atmosférického tlaku nebo třeba senzory měření vlhkosti, rychlosti a směru větru, případně množství srážek.

Jak fungují

„Meteorologická stanice se skládá minimálně ze dvou dílů: hlavní přijímací části s displejem, který zobrazuje naměřené a vyhodnocené údaje, a měřicího senzoru či senzorů. Počet měřicích čidel se zpravidla pohybuje od jedné do pěti (jedno je přímo v přijímací části). U domácích meteorologických stanic se pro předpověď počasí většinou využívá sledování vývoje atmosférického tlaku. Zvýšení tlaku signalizuje obvykle slunečné počasí, pokles spíše oblačno a deštivé počasí,“ vysvětluje Martin Kameníček z firmy Electro World. Mezi čidlem venku a přijímací části v interiéru je bezdrátové připojení, a jak meteostanice, tak čidlo pracují na baterie.

Foto: MALL CZ

Meteorologická stanice Balance meteo FWA 8 s digitálním fotorámečkem o rozměrech hlavní části bez stojánku 24,5 x 17 x 2 cm lze dálkově ovládat (3889 Kč)

Co vám prozradí?

Meteostanice lze obecně rozdělit na hobby modely a profesionálnější výrobky. Hobby meteostanice měří vnitřní a vnější teplotu, atmosférický tlak nebo vlhkost, za automatickou funkci se považuje uvádění času a data. Pokročilejší modely ukazují i fáze Měsíce, rovněž východ a západ Slunce. Ovšem ještě profesionálnější meteostanice dokážou měřit i rychlost a směr větru nebo množství srážek a navíc můžou vyhodnocovat solární radiaci nebo hodnoty UV záření.

„Některé modely lze propojit i s počítačem, kde meteostanice buď analyzují data, nebo získávají z internetu profesionální předpověď,“ dodává Bohuslav Komín z firmy Euronics.

Foto: Hyundai

Meteostanice Hyundai WSC 2180 se nabízí v bílém, růžovém, světle modrém a černém provedení a mimo jiné nabízí funkci opakovaného buzení (cena od 999 Kč)

Pro zvídavé

Zajímavé informace vám nabídnou i různé vyhodnocovací funkce hobby meteostanic. Přístroje mohou v grafu zobrazit například vývoj změn teploty, vlhkosti nebo tlaku vzduchu, užitečná je paměť zahrnující údaje maximálních a minimálních hodnot meteorologických jevů.

Foto: MALL CZ

Meteostanice IROX EBR707 s ikonami 3D v krystalech podsvícených LED diodami se hodí do moderního interiéru (za 1889 Kč)

Bude měření odpovídat realitě?

Nikdy se nedá zcela vyloučit, že nedojde k částečnému zkreslení údajů. Ovšem právě proto čidlo (čidla) umístěte tak, abyste co nejvíce případných negativních faktorů eliminovala. „Je potřeba ho chránit před extrémními přímými vlivy počasí, vyberte místo v závětří a ve stínu. Senzor meteorologické stanice by se měl ideálně umístit na místo alespoň jeden metr nad zemí. Také si dejte pozor na instalaci v blízkosti tepelných zdrojů (například komín, teplo unikající z interiéru, kovové rámy a podobně),“ nabádá Martin Kameníček.

Foto: Hyundai

Meteostanice Hyundai WS 2061 kromě předpovědi počasí a měření základních meteorologických funkcí nabízí bezdrátové monitorování zálivky rostlin (od 1598 Kč)

Jakou meteostanici vybrat

Zvažte, co vlastně chcete. Pokud vás jen zajímá, jaké bude počasí, vystačíte si s přístrojem, na jehož displeji se zobrazují ikony předpovědi počasí. Kdo by však rád věděl více, například i údaje o vlhkosti, tlaku a jiné, měl by se poohlédnout po profesionálnějším modelu. Co je dobré také vědět? „Meteostanici většinou pořídíte v kovovém a plastovém provedení. Údržba je snadná, stačí pouze vyměnit baterie po jejich vybití,“ upřesňuje Bohuslav Komín.

Foto: MALL CZ

Meteostanice Sencor SWS 180 obsahuje bezdrátové senzory teploty, vlhkosti, rychlosti a směru větru i množství srážek a mimo jiné nabízí zálohování dat v počítači (aktuálně za 2784 Kč)

Foto: Meteoshop CZ

Meteostanice Ventus 194 nabízí až desetidenní předpověď počasí aktualizovanou pomocí satelitních dat z internetu – regionální předpověď lze určit pro téměř 300 míst v České republice (za 2989 Kč)

Co myslíte, není praktičtější pořídit si meteostanici než denně sedět přilepení na televizní obrazovku nebo internet, abyste věděli, jaké bude počasí?

ynezorPumanzeSaNyknalC

Reklama

Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.