Hlavní obsah

Můj přítel nežije, ale šetří

Foto: Thinkstock

Přítel šetří od rána do večera

29. 6. 2010

Partnerské soužití může mít různé podoby, obzvláště z pohledu financí. Své o tom ví naše čtenářka, která se rozhodla podělit s námi o svůj příběh. Posuďte samy, jak se protiklady umějí přitahovat! Máte doma skrblíka? Pojďte nám o tom napsat na info@prozeny.cz a vyhrát 500 korun.

Článek

Se svým přítelem žiji již pět let, přesto máme oba oddělené účty. Vše se řídí heslem: Co je tvoje, to je i moje, a co je moje, do toho ti nic není. Pokusím se demonstrovat náš odlišný pohled na svět a finance pomocí jednoho jediného dne.

Můj přítel šetří v podstatě už ráno, když se probudí. Když zazvoní budík,  vklouzne do pantoflí, odebere se do koupelny, kde si během čistění zubů levnou zubní pastou stihne poslechnout v rádiu zprávy, čímž ušetří moře času. Vodu, kterou potřebuje k tomuto hygienickému úkonu, si napustí do kelímku o obsahu 0,2 l. Asi není nutné zdůrazňovat, že se jedná o vodu studenou. Po 10 minutách se vrátí zpět do ložnice, kde je schopen se během dvou minut obléknout do obleku včetně kravaty.

Odejde do kuchyně a na plynovém sporáku si uvaří trochu vody na čaj (rychlovarná konvice totiž bere moc elektřiny). Během toho, co se mu voda vaří, si namíchá zdravou snídani – dvě lžičky ovesných vloček a dvě lžičky bílého obyčejného jogurtu. Čaj pouze černý, z krabičky po 100 ks za 15 korun, bez cukru. Po této snídani můj drahý odejde do práce. Samozřejmě pěšky, auta ničí životní prostředí a jízdenka na MHD je příliš drahá. Asi uhodnete, že kávu si v práci zásadně vaří z erárního a místo oběda si dá housku se salámem, kterou si den předtím doma zabalil do ubrousku..

Foto: Thinkstock

Užívám si života víc než on

Když se vrátí z práce, udělá svůj obvyklý rituál – připraví si věci na další den do práce. Převlékne se do kalhot, o kterých tvrdí už  tři roky, že jsou na vyhození (ve skříni má nové, které ode mě dostal jako dárek k svátku, ale těch je pochopitelně škoda). Televizi zapíná pouze na 20 minut, a to jen na zprávy, pak ji hned vypne (televize přece bere tolik energie). Poté si sedne do křesla, zapne si lampičku s úspornou žárovkou a čte si knížku, kterou si půjčil v knihovně (knihy jsou drahé). Po večeři, která je většinou studená, poněvadž plyn taky není nejlevnější, odejde do koupelny na tři minuty. Voda je drahá, takže se pouze sprchuje. Opláchne se, vodu vypne, aby nepřišla ani kapka nazmar, rychle se namydlí sprchovým gelem z velké lahve (protože nakupovat výrobky ve větších obalech se cenově vyplatí). Pak vleze do postele s blaženým úsměvem a úžasným pocitem, kolik peněz, energie, času a bůhví čeho všeho ještě ušetřil.

To já jsem trochu jiný živel. Ráno si dám pořádnou sprchu, pak následuje vydatná snídaně složená z několika chodů. Poté půl hodiny řeším, co si na sebe obléknu… Ale což, na krásu se nesmí spěchat. A co dělám po práci? To, co se mi zrovna zlíbí. Jít s kamarádkou na kafe nebo na oběd? No proč ne. Koupit si na náměstí kytičku jen tak pro radost? Nebo něco pěkného na sebe? Nic z toho mi není cizí. Neříkám, že mám takový plat, abych si mohla žít jako královna, ale… Proč na sobě nebo na mých nejdražších šetřit? Život je krásný a krátký na to, abychom ho promarnili tím, že budeme pořád počítat, kalkulovat nebo mít dokonce výčitky svědomí, že jsem utratila za den o pár korun víc, než bylo potřeba… Za peníze si stejně to nejcennější nekoupíme...

Takže – milé dámy, až si přečtete tento článek, dopřejte si nějakou malou radost… A je úplně jedno, jestli to bude květina, kousek čokolády, návštěva kadeřníka nebo nové lodičky. Důležité je, že večer, až ulehnete do postele, budete mít dobrý pocit z toho, že jste sobě nebo někomu druhému udělaly radost.

Připomíná vám to vlastní příběh? Máte doma partnera, který dokáže ušetřit doslova na všem? Vyplatí se mít společný účet, nebo raději oddělený? O tom všem nám můžete napsat na info@prozeny.cz a vyhrát 500 korun.

ynezorPumanzeSaNyknalC

Reklama

Sdílejte článek