Hlavní obsah

Nábytek do koupelny: Jak vybírat, aby vám krásný vydržel roky?

Foto: Ravak

Elegantní nábytek z konceptu Chrome se dá sladit s akrylátovým i keramickým umyvadlem a mimo jiné se nabízí i v prodloužené délce 120 cm pod dvojumyvadlo, které se osvědčí v každé početnější rodině (120 x 49 x 47 cm, za 16 990 Kč)

Pěkný na pohled a šikovný co do funkcí či kvality, přesně takový je současný nábytek do koupelen. I kdybyste zvažovali nákup jen jedné skříňky, máte si z čeho vybírat!

Článek

Začněme opačně: Co určitě nebrat? Nábytek, u něhož výrobce či prodejce uvádí, že není vhodný do vlhkých prostor. Ač se to zdá úsměvné, i takové doporučení u některých výrobků najdete. Nábytek musí snést standardní vlhkost i změnu teplot, neměla by mu vadit drobná sprška, ale přece jen – není to sanita. Proto ho hned po zamokření otřete suchým hadříkem.

Praktické hledisko

Podle svých požadavků i rozměrů koupelny vybírejte vhodnou hloubku nábytku, za standard se považuje 45 až 50 centimetrů. Abyste se v šuplících co nejlépe vyznali, vybavují se organizéry nebo dvojitou zásuvkou (menší zásuvka ve větší). „Výběr závěsného nebo nábytku s nožičkami záleží většinou na vkusu zákazníka. Závěsný nábytek je vhodný do malých prostor, protože je pohledově vzdušný, lehký i praktický – snáz pod ním vytřete či vysajete,“ říká Zdeněk Blažek z Dřevojasu.

Foto: Sapho

Dvojumyvadlová skříňka Kroma z MDF a lamina od výrobce Erra je vybavená praktickým organizérem i bezúchytkovým systémem (119 x 45 x 45cm, za 19 990 Kč). Vybrat si však můžete i jinou barvu či dekor dřeva

Foto: Design Bath

Řešíte nedostatek prostoru v koupelně? Umyvadlová skříňka Gulliver výrobce Inda nabízí netradiční otevírání pravého křídla. Nábytek je výjimečný ve variabilitě sestavení, každý si může nadefinovat prakticky jakýkoli tvar nebo sestavu (120 x 48 cm, včetně umyvadla, za 54 886 Kč)

Materiály

Mezi nejpoužívanější patří praktické MDF desky (slisovaná jemná dřevěná drť tmelená pryskyřicí), které se opatřují fóliemi či laky. „U laků je podstatný počet vrstev, zvyšující odolnost nábytku proti působení vlhkosti. Pro některé výrobce je standardem minimálně pět vrstev,“ uvádí Andrej Grossů ze Sapho. Pak se nábytek vlivem vlhka nekroutí ani nebobtná, což se může stát třeba u dřevotřísky. Rovněž u fólií najdete vychytávky; pokud se nanáší vakuovým lisováním, vznikne jen jeden spoj na zadní straně nábytku.

Foto: Dřevojas

Model Vision se chlubí skleněnou čelní plochou s výrazným vnitřním grafickým motivem One. Tato deska z kaleného skla je pevně spojená s korpusem skříňky z MDF opatřeným fólií (64,5 x 56 x 43,7 cm, cena od 12 990 Kč)

Foto: Design Bath

Podumyvadlová skříňka Peter výrobce Inda se zásuvkami zaujme nejen barvou, ale i kvalitním provedením z dřevotřísky a MDF s povrchovou úpravou v lesklém laku, na výběr je i mat či lamino. I zde platí, že si nábytek poskládáte sami tak, jak potřebujete (108 x 38 cm, včetně umyvadla za 62 417 Kč)

Přítel na dvířkách?

V menší míře najdete například i nábytek z plastu, dřeva, dokonce i z kovu, anebo skla – zde se používá i spojení MDF deska + skleněný přední díl, tedy ten pohledový. A pokud byste v koupelně rádi viděli třeba svého milého, i když není doma, můžete si jeho fotografii nechat do skla zatavit. Bezpečnější se však jeví neutrálnější motivy, například květiny, grafické vzory a podobně.

Foto: Jika

Série Cube se rozrostla o skříňku s umyvadlem v šířce 80 cm, která působí luxusně a současně je díky úložným prostorům velmi praktická. Skříňku z MDF opatřenou dřevodekorem si lze pořídit s klasickým otevíráním, nebo s plnovýsuvnými zásuvkami (80 x 61 x 43 cm, včetně umyvadla od 5920 Kč)

Foto: Keramika Soukup

U nábytku Deco Flat s plynulým dorazem výrobce Intedoor si můžete zvolit motiv. Vyrábí se z LTD o síle 18 mm, následně se řeší hrany, ochranná vrstva proti vlhku, a pak se lakuje nebo se používají fólie (65 x 45 x 44,5 cm, v lesklém provedení s dekorem dvířek za 9211 Kč)

Útulné zaoblení

Praktičtější je nábytek se zaoblenými hranami, a to nejen do malých prostor, samozřejmě se vyrábějí i kusy vysloveně zaoblených tvarů, což vyvolává dojem větší útulnosti. A pokud hledáte třeba skříňku pod umyvadlo v rohu, aby přesně zapadlo, i na to výrobci myslí. Často se rovněž setkáte s kombinacemi, kdy se umyvadlo se skříňkou prodávají jako set, nebo vsaďte na nábytek na míru, který dokonale využije dané místo.

Foto: Sapho

Pro rohové umístění umyvadla vytvořil Ondřej Petr nábytek Pulse tak, aby byl dostatečně hluboký, měl použitelnou odkládací plochu a působil čistě (75 x 52 x 45 cm, pravá či levá varianta na výběr, 12 990 Kč)

Foto: Dřevojas

Pro velkou rodinu se nabízí zvolit model Wind s povrchovou úpravou ve vysokém lesku Senosan, který doplňuje rozměrné umyvadlo, jež lze vybavit dvojicí vodovodních baterií (116 x 50 x 33,5 cm, cena od 13 990 Kč)

Vychytané kování

I v segmentu koupelnového nábytku už pár let najdete prvky, na které jste běžně zvyklí u kuchyňského nábytku, třeba včetně tichého dovírání dvířek. Praktické je také automatické otevírání/zavírání šuplíků jen dotekem, takže pak nemusí mít nábytek úchytky, což je v malých prostorách bezpečnější. Ani plnovýsuvy u šuplíků, které pak zcela otevřete a máte přehled, co je v nich uložené, nejsou výjimkou.

Foto: Keramika Soukup

Kromě samotného vzhledu vás u skříňky s umyvadlem Deco Bourgie D 70 výrobce Intedoor potěší i kvalitní kování s plnovýsuvem a plynulým neboli tichým dorazem (70 x 45 x 44,5 cm, za 9441 Kč)

Foto: Jika

Výrazně oblé tvary série Olymp Deep potěší na pohled i na dotek. Nábytek pod umyvadlem je vybavený plnovýsuvem, takže hned při otevření získáte perfektní přehled, co je tu uložené (v šířkách od 50 do 65 cm ve variantě bílá, zlatý dub a jasan, cena od 5161 Kč)

Něco navíc

Aby vám ladil s celkovým stylem koupelny, určitě se snažíte sladit nábytek barevně či vzorem. Pak využijte nabídky mnohých výrobců, kteří zvolený kus „obarví“ na míru (podle vzorníků, ty však nabízejí desítky různých odstínů) nebo ho opatří zajímavým dekorem. Potom třeba ten, kdo má rád dřevo, avšak do koupelny se ho bojí použít, zvolí dokonalou imitaci – dřevodekor.

Foto: Siko Koupelny

Jak se vám líbí varianta Bend se zaoblenými rohy? Představuje novou koncepci nábytku a umyvadla na míru, kdy si sami volíte nejen barvu či povrchovou úpravu, ale třeba i pojezdy, úchytky a další součásti. Pro lepší zhmotnění svých představ využijte takzvaný plánovač (cena v závislosti na konkrétním produktu)

Foto: Bonami CZ

Máte mini koupelnu a nevíte, kam s věcmi? Vsaďte na věšáky Wardrope značky Authentics. Do stropu stačí ukotvit lano se čtyřmi háčky, které se dají posunovat do vámi zvolené výšky (jeden věšák včetně háku na ukotvení a kovového těžítka za 2289 Kč)

A s jakým koupelnovým nábytkem máte dobré zkušenosti vy? Napište nám v diskusi!

ynezorPumanzeSaNyknalC

Reklama