Můj dům, můj, hrad. Zvláště když ho zdědíte. Jenže ne vždy je domek po rodičích podle vašich představ. Pak nezbývá než sáhnout do kapsy a zaplatit mu nový kabát, třeba jaký dostala i tato vila.
Článek
Dvoupodlažní domek se nachází v klidném prostředí nedaleko Ostravy. Mladá rodina si pochvaluje zejména místo, kde stojí: blízko lesa, ne však na samotě. To mamince se dvěma malými dětmi přirozeně vyhovuje. Má blízko do přírody i k sousedům. A vilka je díky architektům z kanceláře Vysloužil architekti jako „ze žurnálu“.
Obytný prostor lemuje terasa
První akcí, která se v rámci přestavby provedla, bylo zbourání arkýře a výměna některých oken za nová, plastová. Majitelé si přáli také zvětšit původní malou terasu. Jediným řešením bylo její zbourání. Dnes celý obytný prostor lemuje nová velká rohová terasa, na niž lze vstoupit z obýváku i z jídelny. Další luxus přibyl poté, co se vybudovala nová venkovní sauna v zahradě a stala se součástí domku. Největší proměnou ale prošel vnitřek budovy. Původní uspořádání zůstalo, ale rodina investovala do nového, atypického nábytku, spotřebičů i doplňků.
Kontrasty jsou základem
„Museli jsme zkombinovat chladné materiály a moderní design nábytku a svítidel, na který si majitelé potrpí, s měkkými materiály a pastelovými odstíny fialové, žluté a bledě modré,“ popsala ideu nového interiéru architektka Markéta Vysloužilová. Někomu se to může zdát divoké, avšak všechny barvy tu buď ladí, nebo kontrastují. Ostatně, sama klientka zvolila zemitý, tmavě hnědý a světle béžový odstín obkladů do koupelen. S ním architekti sladili ostatní barvy. A nejen barvy, kontrastní jsou i materiály a linie: dřevo a kámen versus nerezová ocel, lakovaný lesklý nábytek a strohé linie.
Herna vedle kuchyně je praktická
Do domku se vstupuje přes kryté zádveří; oceníte ho zejména ve špatném počasí. Následuje předsíň, v níž je nová dlažba a nová stěna s šikovnými úložnými prostorami. Do předsíně lze vejít i z garáže. V přízemí je ještě obytná část – kuchyně s obývákem ve tvaru L. Vedle ní je herna, aby matka měla děti v dosahu. Dále tu mají toaletu a technickou místnost, vedoucí do garáže. V patře jsou ložnice rodičů a dětí, pracovna a také velká koupelna se sprchovým koutem i vanou. V přízemí 80, v patře 70, celkem krásných 150 metrů čtverečních plochy!
Originální sestavy
Přestože většina bytového zařízení byla vyrobena na míru, některý původní nábytek – jídelní a konferenční stůl, židle, křesla a pohovku i interiér pracovny – zatím na výměnu čeká. I proto tyto části domu nevidíte na fotografiích. Zato na nábytku do dětského pokoje nyní nešetřili: sestavy skříní a postelí jsou navrženy tak, aby mohly být časem, až budou děti starší, rozděleny do dvou místností a doplněny o pracovní stoly. „Jsme s naším novým domkem skutečně spokojeni, vybavení, které architekti navrhli, je originální a funkční,“ přiznává spokojená majitelka. Celé to prý pořídili za necelé dva miliony korun.