Hlavní obsah

Necítíte se spokojeně? Možná za to může některá z pěti brzd štěstí

Foto: Profimedia

Být šťastný může být každý, není to pocit jen pro vyvolenéFoto: Profimedia

Štěstí. Všichni po něm touží, vymýšlejí všechno možné, aby ho dosáhli, ale ono stále nepřichází. Přitom by stačilo vyhnat ze života to, co vás ve spokojenosti brzdí. Třeba těchto pět věcí.

Článek

Kdo by nechtěl být šťastný? Jenže za lidskou nespokojenost většinou nemůže nikdo jiný, ani osud, smůla nebo třeba špatná karma. Mezi nejčastější takzvané brzdy štěstí patří následujících pět nešvarů. Zbavte se jich, a uvidíte, že být šťastný není tak těžké.

1. Strach

Strach je přirozená lidská emoce, která je do určité míry zdravá, chrání vás před nebezpečím a rizikem. Ale nesmí ovládat váš život. „Strach brzdí váš potenciál. Nejčastěji to jsou obavy z neúspěchu, ze selhání. To lidi vede k tomu, že raději své sny odloží do šuplíku, neprojeví se ve své přirozenosti, potlačují sebe sama a cítí se nešťastní,“ potvrzuje koučka partnerských vztahů Hana Wolf.

Občas je jednoduše potřeba se svému strachu postavit a zariskovat. Koneckonců, kdo nic nezkusí, nic nezíská!

Foto: Profimedia

Všemožné strachy a obavy jsou velmi častými důvody, proč se necítíte dobřeFoto: Profimedia

2. Předsudky

Jsou to všechny možné zažité představy a schémata, společenské normy, nálepky typu „takhle je to normální“. Jenže ne vždy se to, co byste měli dělat, shoduje s tím, co opravdu chcete. „Je dobré si udělat seznam toho, co máte zaryté v podvědomí, jak vás třeba vychovávali rodiče, co vám opakovaně říkali o vás, o životě, o mužích, o ženách, o financích a podobně. A zamyslet se nad tím, co z těchto věcí je opravdu v souladu s vámi,“ radí koučka partnerských vztahů a zakladatelka Školy pro ženy Lenka Černá.

Alespoň občas se vyplatí zaměřit na to, co chcete vy, a ne na to, kam vás tlačí společensky zažité zvyklosti.

3. Nedostatek podpory

Každý občas potřebuje poplácat po zádech, ujistit, že je šikovný, schopný. Jenže když vás nikdo z blízkých nikdy příliš nepodpoří, snadno nabudete dojmu, že za nic nestojíte. „Pokud vás okolí od vašich záměrů třeba odrazuje, nepodpoří vás ve vašich snech, může to být pro mnoho lidí opravdu velká překážka,“ potvrzuje Hana Wolf.

V tomto případě si musíte neustále připomínat, že nejdůležitější je víra v sebe sama. A i když je to těžké, vytěsnit negativní komentáře a jít si za svým.

Foto: Profimedia

Každý občas potřebuje pochvalu. Jestli vám ji blízcí nedopřávají, o to víc se musíte spoléhat na sebe a věřit siFoto: Profimedia

4. Snaha zalíbit se

Ať děláte, co děláte, vždycky si v duchu říkáte, co na to řeknou ostatní? Rodina, kamarádi nebo třeba kolegové v práci? Máte obavy z jejich negativní reakce, a tak děláte vše proto, aby si o vás mysleli jen to nejlepší.

Jenže to je špatná motivace. Abyste mohli být šťastní, musíte v prvé řadě plnit své sny a touhy, nikoli svých blízkých. „Takové chování většinou vychází z nízkého sebevědomí. A právě víra v sebe sama je alfou a omegou vašeho budoucího úspěchu a štěstí,“ říká Lenka Černá. Místo snahy zalíbit se okolí tedy raději zapracujte na své sebedůvěře, tím se pocitu štěstí přiblížíte daleko víc.

5. Lenost

Určitou míru lenosti má každý, i to je přirozená lidská vlastnost. Díky ní jste schopni se zastavit, odpočinout si, neuhnat se k smrti. Ale také je velmi snadné jí podlehnout a dovolit, aby vás zabrzdila až příliš.

Je potřeba se s ní naučit pracovat. A to jde nejlépe pomocí návyků, rutinních činností, pevného režimu. „Abyste si dosahovali svého, je dobré ovládat teorii návyku. Ten v mozku vzniká po 21 dnech opakované činnosti, přičemž ani jeden den nesmíte vynechat,“ radí Lenka Černá. A jakmile se jednou stane vaším návykem, nebude to pro vás už takový problém, lenosti budete snáz vzdorovat.

A co vy, jste šťastní? Nebo vás něco brzdí?

Reklama