Hlavní obsah

Nenechte se okrást při nákupu bytu či domu. Pozvěte si inspekci!

Foto: Thinkstock

Ještě před tím, než budete držet v ruce klíče od nového domu, je dobré vědět, v jakém technickém stavu se nemovitost nachází

Uvažujete o pořízení nového bytu nebo rodinného domku? A nejste zrovna stavbaři ani nemáte dobré známé v tomto oboru? Pak se vám může vyplatit nová služba – inspekce nemovitostí.

Článek

Laicky posoudit byt nebo dům umí každý, stačí si ho prohlédnout. Těžko však dokáže odborně zhodnotit jeho technický stav. A právě to je úkolem inspektorů nemovitostí.

Před nákupem, ale i po něm

Tuto službu využívají hlavně developeři při přebírání bytových domů od realizační firmy, také realitní makléři a rovněž lidé, kteří si chtějí koupit byt či dům. Anebo i sdružení vlastníků bytových jednotek před uplynutím záruční doby, aby mohli zjištěné nedostatky včas reklamovat.

Foto: Thinkstock

Až vám bude realitní makléř nabízet bydlení, poptejte se, zda je zhodnocené inspektorem nemovitostí. Není to povinnost, ale možnost, jak předejít případným problémům do budoucna

A kdy ještě?

Přestože to není obvyklé, inspekci nemovitostí si můžete objednat i po rekonstrukci bytu nebo domu, abyste zjistili, zda realizační firma odvedla dobrou práci. „Většinou však investoři spíše využívají služeb projektantů, kteří zajistí technický dozor stavby,“ vysvětluje Ctibor Hůlka z Atelieru Dek. A v neposlední řadě se vám nová služba může hodit třeba i tehdy, když chcete vědět jen něco, třeba kolik vás bude stát rekonstrukce statiky domu.

Foto: Thinkstock

Inspektor nemovitostí kromě jiné posuzuje i otázku bezpečného bydlení a hodnotí například schodiště a zábradlí

Foto: Thinkstock

S inspektorem nemovitostí se můžete domluvit i na dílčím posouzení daného objektu

Co se zjišťuje

Inspektor „jde“ hlavně po rizikových faktorech, tedy technických řešeních a situacích, které ze zkušeností vedou k vadě. Podle Ctibora Hůlky se zkoumají tyto obory:

  • statika stavby (například provedení základů, nosné konstrukce, stropů, krovů),
  • izolace proti vodě (aby neteklo do sklepa, přes balkony, parapety, střechou…),
  • povrchové úpravy podlah a stěn,
  • technická zařízení (stav topení, vodovodních či elektrických rozvodů, kanalizace),
  • zdravotní rizikové faktory (výskyt radonu, formaldehydů, oxidu uhličitého…),
  • bezpečnost stavby pro užívání a stavební bezpečnost (třeba stav i umístění schodů, zábradlí…),
  • hluk (nejde jen o zvuky od sousedů nebo vaše, ale i z ulice),
  • úniky tepla (zateplení a podobně).
Foto: Thinkstock

Bydlení v podkroví slibuje pěknou dávku romantiky, ale pozor, aby vám sem potenciálními netěsnostmi neprofukovalo, a tak se nezvyšovaly tepelné ztráty objektu

Foto: Thinkstock

Abyste si mohli skutečně užívat vlastní bydlení, je dobré vědět, že lidově řečeno nekupujete zajíce v pytli

Příklady z praxe

Řada problémů může být skrytá za pěkně vymalovanou zdí, takže nejsou na první pohled vidět. Ale hodně věcí laik prostě neví. „Například když zjistíme, že je dům založený na jílovité půdě, víme, že s velkou pravděpodobností bude mít problém se statikou základů a s vlhkostí ve sklepě. Nebo má-li stavba dřevěné stropy a koupelna je v patře, musí se pod koupelnou zkontrolovat trámy, zda nehnijí kvůli vlhkosti,“ uvádí Radim Mařík ze společnosti Nemopas.

Foto: Thinkstock

Inspekce nemovitostí rovněž posuzuje i otázku hluku, například z ulice

Jak dlouho a za kolik

Základní inspekce odborníkem, nejlépe zkušeným stavbařem s praxí, může trvat zhruba dvě hodiny na místě plus specialista vypracuje posudek, kde pojmenuje zjištěné závady (posudek například od 7500 Kč). Nebo si lze objednat rozšířený posudek, pak inspektor navrhne i možnosti řešení a finanční odhady oprav (asi za 12 000 Kč). Uvedené ceny však berte jako příklad, každá firma může mít ceníky odlišné.

Foto: Thinkstock

Dále se hodnotí i povrchová úprava podlah. Když je vše v pořádku, hned máte důvod k radosti

Kde hledat inspektory?

Nejlépe na doporučení někoho, kdo si už inspekci nemovitostí objednal a byl s ní spokojený. Ale protože u nás jde o novou službu, která se nabízí poslední dva tři roky, spíš si inspektora najdete na internetu. Dobrým vodítkem je členství v Asociaci inspektorů nemovitostí, kde také můžete získat kontakt na řadu odborníků, kteří jsou školení na identifikaci vad a poruch staveb.

Foto: thinstock

Velké prosklené plochy musí být dobře zapuštěné do skladby podlah, aby nehrozilo zatékání vody do interiéru

Vzpomeňte si na tento článek, až budete uvažovat o vlastním bydlení. Třeba pak díky inspekci nemovitostí ušetříte nemalé výdaje za opravy i svoje nervy.

ynezorPumanzeSaNyknalC

Reklama

Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.