Hlavní obsah

Nenechte si kožní mykózou (z)kazit léto

Máte na kůži dlouhodobě začervenalá, svědící nebo suchá, olupující se ložiska, která nemizí?

Článek

Existuje mnoho možností, proč tomu tak je, jednou z nich může být kožní mykóza, která ale může mít mnoho dalších projevů. Víte, jak ji řešit? Kožní plíseň je zdravotní i estetický problém, který se vyskytuje celoročně, ale v létě je v souvislosti s letním oblečením více viditelný. Mykotická ložiska na kůži, která jsou zřetelná právě díky svým rozmanitým projevům, brání užívat si léto a teplé počasí se vším všudy. Odhalení pokožky v letních šatičkách, tílkách, nebo dokonce v plavkách se může stát neřešitelným problémem.

Změny na kůži obecně jsou traumatizujícím projevem pro samotného postiženého a zároveň jsou nepříjemné i pro jeho okolí. Místo zahalování do dlouhých sukní a rukávů je lépe poradit se s odborníky, zda se nejedná právě o mykózu. Existují volně prodejné lokální antimykotické přípravky, které dokážou hubit původce plísní a jejichž použití je velmi snadné. Takovým přípravkem, volně prodávaným v lékárně, je například Exoderil®, který si můžete vybrat dle vaší preference ve formě roztoku nebo krému.

Pozor při návštěvách některých veřejných míst – bazénů, akvaparků, fitness center

Původci kožní mykózy jsou mikroskopické houby zvané dermatofyty nebo kvasinky. Tito nezvaní hosté se velmi snadno a dobře šíří ve vlhkém a teplém prostředí. Proto jsou místa, kde je vysoká koncentrace osob v kombinaci s vlhkem a teplem pro výskyt původců plísní velmi riziková. Ne každý si samozřejmě po návštěvě veřejné sprchy v bazénu přinese domů mykózu, ale je třeba na toto riziko myslet a co nejvíce ho omezit. Doporučuje se důkladné umytí a osprchování, velmi důležité je dokonalé osušení. Samozřejmostí by mělo být přezutí a zamezení chůze v tomto prostředí naboso.

Důkladná hygiena je základ

Mykotická onemocnění jsou obvykle chronickým problémem a i po vyléčení se mohou vracet. Návrat souvisí s příznivými podmínkami pro plísňové původce, jako mohou být například dlouho nošené uzavřené boty v pracovních provozech nebo při sportu, nadměrné pocení a nevhodné oblečení. Při léčbě mykózy je důležité být vytrvalý a pokračovat v léčbě ještě minimálně dva týdny po vymizení příznaků. A samozřejmostí je i zvýšená domácí hygiena při mykotickém onemocnění – vlastní ručníky, hřebeny a vlastní domácí obuv.

Volně prodejný přípravek Exoderil® je lék k vnějšímu užití, a to ve formě krému nebo roztoku. Je určený k užití pro dospělé i děti. Aplikuje se na postižená místa, na čistou a důkladně osušenou pokožku jedenkrát denně nebo na postižené nehty dvakrát denně. Účinná antimykotická látka je naftifini hydriochloridum. Exoderil® má trojí účinek – antimykotický, antibakteriální proti některým bakteriím, které mohou komplikovat mykózu, a protizánětlivý.

Více informací viz příbalový leták Exoderil®.

Exoderil® je volně prodejný lék k vnějšímu užití s účinnou látkou naftifini hydrochloridum. Čtěte pečlivě příbalový leták.

ynezorPumanzeSaNyknalC

Reklama

Sdílejte článek