Hlavní obsah

Není voňavka jako voňavka

Foto: samphoto.cz/jiunlimited

Existují tisíce vůní...Která je ta pravá?

20. 8. 2008

Pod lidovým označením „voňavka" si představujeme kompozici vonných esencí v koncentrovaném alkoholu, popřípadě s příměsí vody.

Článek

Podle toho, v jakém poměru jsou tyto složky namíchány, pak rozlišujeme parfém, parfémovou vodu, toaletní vodu a kolínskou vodu.

  • Parfém je co do množství vonných látek „nejhustší". Obsahuje jich 16 až 30 procent (pokud by jich měl méně, což je běžné u padělků), nemá právo nést označení parfém. Zbytek tvoří vysoce koncentrovaný alkohol (pro vodu je v něm místo jen ve stopovém množství).
  • Parfémová voda neboli Eau de Parfum (označuje se EdP) má 8 až 15 procent vonných složek v jen málo vodou naředěném alkoholu (85- až 90procentním).
  • Toaletní voda čili Eau de Toilette (EdT) je složena ze čtyř až osmi procent parfémové kompozice a zhruba 80procentního alkoholu.
  • Kolínská voda zvaná Eau de Cologne (EdC) je tvořena třemi až pěti procenty parfému a 70procentním alkoholem.

Jak je používat

Aplikace jednotlivých typů „voňavek" se odvíjí od jejich koncentrace. Kolínskou či toaletní vodu je dobře mít stále po ruce (tedy nejspíš v kabelce) a osvěžit se jí a „dopřivonět" podle potřeby v průběhu dne. Parfémová voda může zcela nahradit parfém a doporučuje se ji aplikovat jednou či dvakrát (a pokud vůbec nepoužíváte parfém, tak třikrát) denně. Parfém je natolik koncentrovaný, že by se to s ním rozhodně nemělo přehánět. V běžném všedním dni se bez něj většina žen může snadno obejít: je dokonce vhodnější si jeho použití ponechat jen pro určité příležitosti, a to spíše večerní (či jinak, například milostně významné). Na rozdíl od zředěnějších vod, které se aplikují hojněji a na celkem libovolné části těla, se parfému dává jen několik kapek - dle vlastní úvahy za ušní boltce, do loketní či kolenní jamky, na krční tepny, na temeno hlavy (pro erotické účely i leckam jinam)...

Foto: samphoto.cz/jiunlimited

Správně používat parfém je umění

Všeho s mírou

Ženy, které touží vonět nepřetržitě, si koupí sadu všech zmíněných výrobků téže vůně a rafinovaně je „vrství" od rána až do večera. Chce to ale zkušenost a hlavně respekt k pravidlu „všeho s mírou". Podle vůně by vás nemělo být poznat na sto metrů, lidem, kteří se k vám přiblíží na vzdálenost běžné komunikace (tím spíš pak na vzdálenost intimní komunikace!), by se z vašeho odéru nemělo dělat mdlo a spolustolovníci při obědě či večeři by vinou intenzity vašeho parfému neměli ztrácet chuť k jídlu a pojem o tom, co vlastně polykají. Nezapomínejte, že z vašeho těla se část vůně uchytí na prádle, na kapesníku, na okraji šatů apod. a bude tedy vonět i odtud. Nedoporučuje se však aplikovat vůni na oblečení přímo (byť se s takovými doporučeními ještě sem tam můžete někde setkat). Jednak z textilie voní jinak než z pokožky a jednak mohou být součástí parfémové kompozice aromatické oleje, které na šatech udělají skvrny.

Foto: samphoto.cz/jiunlimited

Hlavně to nepřehnat...

Z výše uvedeného je zřejmé, že čím méně koncentrovanou vůni použijete, tím bude její spotřeba vyšší - nejrychleji tedy asi bude ubývat kolínské. Ale to vůbec nevadí, protože s mírou obsahu vonných látek klesá cena a naopak roste množství tekutiny v lahvičce. Parfém, který je nejdražší, by vám měl vydržet nejdéle, což není žádný problém. Je-li kvalitní a dobře uložený (tj. uzavřený, v chladu a ne zbytečně na světle), nezmění své vlastnosti dva až tři roky.

Aby se vůně netloukly

Možná se vám zdá, že jsme zapomněli na deodoranty a antiperspiranty. Nikoli! K „voňavkám" je neřadíme proto, že jejich význam je docela jiný. Mají za úkol bojovat s přirozeným, nicméně ne zrovna příjemným fyziologickým jevem, a to sice s pocením. Antiperspiranty se snaží produkci potu pozastavit tím, že dočasně uzavírají potní žlázy, zatímco deodoranty zase brání tomu, aby se pot bakteriálně rozkládal, a tudíž zapáchal. Nic z toho po parfémech ani vodách s parfémovou složkou nemůžete žádat - jejich posláním je vskutku „pouze" vás navonět. Určitě se ale doporučuje pořídit si deodoranty a antiperspiranty buď téže vůně jako parfémový set (což většina renomovaných firem umožňuje), anebo používat výrobky bez vůně, neutrální. Jinak samozřejmě hrozí, že se bude výsledná kombinace překrývat a nepříjemně „tlouct". To platí i pro ostatní kosmetiku (pleťové krémy a mléka, sprchové gely atd.). Mnozí výrobci jsou už natolik osvícení, že nabízejí kompletní produktové řady jedné vůně, což se vyplatí využít.

ynezorPumanzeSaNyknalC

Reklama

Sdílejte článek