Hlavní obsah

Není voňavka jako voňavka

Foto: samphoto.cz/jiunlimited

Existují tisíce vůní...Která je ta pravá?

20. 8. 2008

Pod lidovým označením „voňavka" si představujeme kompozici vonných esencí v koncentrovaném alkoholu, popřípadě s příměsí vody.

Článek

Podle toho, v jakém poměru jsou tyto složky namíchány, pak rozlišujeme parfém, parfémovou vodu, toaletní vodu a kolínskou vodu.

  • Parfém je co do množství vonných látek „nejhustší". Obsahuje jich 16 až 30 procent (pokud by jich měl méně, což je běžné u padělků), nemá právo nést označení parfém. Zbytek tvoří vysoce koncentrovaný alkohol (pro vodu je v něm místo jen ve stopovém množství).
  • Parfémová voda neboli Eau de Parfum (označuje se EdP) má 8 až 15 procent vonných složek v jen málo vodou naředěném alkoholu (85- až 90procentním).
  • Toaletní voda čili Eau de Toilette (EdT) je složena ze čtyř až osmi procent parfémové kompozice a zhruba 80procentního alkoholu.
  • Kolínská voda zvaná Eau de Cologne (EdC) je tvořena třemi až pěti procenty parfému a 70procentním alkoholem.

Jak je používat

Aplikace jednotlivých typů „voňavek" se odvíjí od jejich koncentrace. Kolínskou či toaletní vodu je dobře mít stále po ruce (tedy nejspíš v kabelce) a osvěžit se jí a „dopřivonět" podle potřeby v průběhu dne. Parfémová voda může zcela nahradit parfém a doporučuje se ji aplikovat jednou či dvakrát (a pokud vůbec nepoužíváte parfém, tak třikrát) denně. Parfém je natolik koncentrovaný, že by se to s ním rozhodně nemělo přehánět. V běžném všedním dni se bez něj většina žen může snadno obejít: je dokonce vhodnější si jeho použití ponechat jen pro určité příležitosti, a to spíše večerní (či jinak, například milostně významné). Na rozdíl od zředěnějších vod, které se aplikují hojněji a na celkem libovolné části těla, se parfému dává jen několik kapek - dle vlastní úvahy za ušní boltce, do loketní či kolenní jamky, na krční tepny, na temeno hlavy (pro erotické účely i leckam jinam)...

Foto: samphoto.cz/jiunlimited

Správně používat parfém je umění

Všeho s mírou

Ženy, které touží vonět nepřetržitě, si koupí sadu všech zmíněných výrobků téže vůně a rafinovaně je „vrství" od rána až do večera. Chce to ale zkušenost a hlavně respekt k pravidlu „všeho s mírou". Podle vůně by vás nemělo být poznat na sto metrů, lidem, kteří se k vám přiblíží na vzdálenost běžné komunikace (tím spíš pak na vzdálenost intimní komunikace!), by se z vašeho odéru nemělo dělat mdlo a spolustolovníci při obědě či večeři by vinou intenzity vašeho parfému neměli ztrácet chuť k jídlu a pojem o tom, co vlastně polykají. Nezapomínejte, že z vašeho těla se část vůně uchytí na prádle, na kapesníku, na okraji šatů apod. a bude tedy vonět i odtud. Nedoporučuje se však aplikovat vůni na oblečení přímo (byť se s takovými doporučeními ještě sem tam můžete někde setkat). Jednak z textilie voní jinak než z pokožky a jednak mohou být součástí parfémové kompozice aromatické oleje, které na šatech udělají skvrny.

Foto: samphoto.cz/jiunlimited

Hlavně to nepřehnat...

Z výše uvedeného je zřejmé, že čím méně koncentrovanou vůni použijete, tím bude její spotřeba vyšší - nejrychleji tedy asi bude ubývat kolínské. Ale to vůbec nevadí, protože s mírou obsahu vonných látek klesá cena a naopak roste množství tekutiny v lahvičce. Parfém, který je nejdražší, by vám měl vydržet nejdéle, což není žádný problém. Je-li kvalitní a dobře uložený (tj. uzavřený, v chladu a ne zbytečně na světle), nezmění své vlastnosti dva až tři roky.

Aby se vůně netloukly

Možná se vám zdá, že jsme zapomněli na deodoranty a antiperspiranty. Nikoli! K „voňavkám" je neřadíme proto, že jejich význam je docela jiný. Mají za úkol bojovat s přirozeným, nicméně ne zrovna příjemným fyziologickým jevem, a to sice s pocením. Antiperspiranty se snaží produkci potu pozastavit tím, že dočasně uzavírají potní žlázy, zatímco deodoranty zase brání tomu, aby se pot bakteriálně rozkládal, a tudíž zapáchal. Nic z toho po parfémech ani vodách s parfémovou složkou nemůžete žádat - jejich posláním je vskutku „pouze" vás navonět. Určitě se ale doporučuje pořídit si deodoranty a antiperspiranty buď téže vůně jako parfémový set (což většina renomovaných firem umožňuje), anebo používat výrobky bez vůně, neutrální. Jinak samozřejmě hrozí, že se bude výsledná kombinace překrývat a nepříjemně „tlouct". To platí i pro ostatní kosmetiku (pleťové krémy a mléka, sprchové gely atd.). Mnozí výrobci jsou už natolik osvícení, že nabízejí kompletní produktové řady jedné vůně, což se vyplatí využít.

ynezorPumanzeSaNyknalC

Reklama

Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.