Hlavní obsah

Neumíte si představit byt bez lamp a lustrů? Jeden takový vám ukážeme!

Foto: Beppe Brancato (19x)

Obývací pokoj je spojen s jídelnou. Místnost se nese v přírodních tónech, výrazným prvkem je žlutý koberec. Nábytek v celém apartmánu je z kolekce Natevo od firmy FlouFoto: Beppe Brancato (19x)

Originální exteriér si žádal stejně originální interiér. Italský designér Matteo Nunziati si se zařízením luxusního apartmánu pro čtyřčlennou rodinu poradil na výbornou.

Článek

Autorkou komplexu v rezidenční čtvrti CityLife v italském Miláně je světoznámá architektka Zaha Hadid, která budovám vtiskla svůj charakteristický rukopis – zdobí je zakřivené linky, organické tvary i fasáda pokrytá betonovými a dřevěnými panely.

Matteo Nunziati měl kompletně navrhnout interiér jednoho z 230 apartmánů, velký 110 metrů čtverečních, a to včetně jednotlivých kusů nábytku. Jelikož mělo vzniknout něco skutečně jedinečného, rozhodl se vytvořit pod značkou Natevo ucelenou nábytkovou řadu, pro niž použil tradiční a elegantní materiály, jako je dřevo a mramor, ale ke slovu se velmi výrazně dostal i hliník.

Foto: Archiv firmy

Knihovna a televizní stěna nabízí dostatek prostoru na vystavení dekorací, uměleckých předmětů i milých rodinných vzpomínekFoto: Archiv firmy

Osvětlení v rámech

„Při tvorbě mě inspiroval německý Bauhaus, kde je funkce transformována v krásu a eleganci. Spojujícím prvkem jednotlivých kusů jsou rovné hrany a jakési lešenářské trubky, kterými jsou osazeny knihovny, skříně, stoly i postele,“ vysvětluje Matteo Nunziati. Právě tyto „trubky“ skrývají velmi neobvyklý a určující prvek – všechny jsou vybaveny LED diodami, díky kterým již není potřeba instalovat v bytě žádné další lampy, lustry či jiné typy svítidel.

„Nejen že nebylo potřeba vybírat další osvětlení, ale také se ušetřily značné finanční prostředky a problémy s elektroinstalačními a zednickými pracemi,“ dodává architekt. Výsledkem je poutavý kontrast mezi ostrými hranami a jemným objetím nepřímého osvětlení, stejné napětí pak přináší spojení moderní technologie a klasických materiálů.

Foto: Archiv firmy

Nad dřevěným jídelním stolem tvoří hliníkové trubky jakýsi kříž, ve vrcholku se skrývá LED osvětleníFoto: Archiv firmy

Foto: Archiv firmy

Jídelní židle nahradila komfortní nízká křesílka z antracitové ekokůže, která se snadno udržujeFoto: Archiv firmy

Obývací pokoj v šedo-žluté

V obývacím pokoji propojeném s jídelnou našla své místo knihovna a televizní stěna z Matteovy kolekce. Oba kusy mají konstrukci zhotovenou z bronzového leštěného hliníku a LED diody jsou instalované do svislých sloupků. Police, dvířka a zadní panely jsou potom vyrobené ze dřeva se speciální povrchovou úpravou zabraňující poškrábání.

Pohodlí nabízí majitelům šedé sofa v nadčasovém elegantním designu a oživení do prostoru přináší výrazný žlutý koberec, který mohou podle nálady doplnit dekorační polštáře ve stejném barevném provedení.

Nad neobvyklým jídelním stolem vznikl z hliníkových trubek jakýsi kříž, v němž se ukrývá osvětlení, které lze pomocí dotykového ovladač nejen zapínat a vypínat, ale rovněž ztlumovat. Namísto klasických jídelních židlí zvolili komfortní nízká křesílka z antracitové ekokůže.

Foto: Archiv firmy

Knihovna a televizní stěna nabízí dostatek prostoru na vystavení dekorací, uměleckých předmětů i milých rodinných vzpomínekFoto: Archiv firmy

Střídmost pro rodiče, barvy pro děti

Postel v hlavní ložnici je čalouněná kůží, nezbytné osvětlení umístili do zadního rámu, který po stranách postele přechází ve dva noční stolky. Další zdroj světla pak tvoří panel s televizorem na protější stěně. Mistrovským kouskem pro paní domu je stoleček s koženým povrchem a se zabudovaným zrcadlem, kde si může upravit make-up, ale také číst nebo pracovat na laptopu.

Do dětského pokoje pro dvě holčičky vnesl designér více barevného oživení než do ostatních částí bytu: „Radost, štěstí, barvy, zábava – to jsou prvky, které mne napadají v souvislosti s dětstvím.

Postýlky jsou oddělené, a přesto spojené hliníkovým rámem, a obě jsou čalouněné růžovou ekokůží. Hravost se odrazila také ve výběru originálních věšáků a dekorací,“ uzavírá Matteo Nunziati.

Foto: Archiv firmy

Ložnici manželů ladili do neutrálních tónů hnědé, béžové a šedéFoto: Archiv firmy

Foto: Archiv firmy

Holčičí království rozzářila růžová barva, skvěle ji doplňuje i dřevěný dekor a hravá výzdoba, například v podobě věšáku Ski, který je inspirován lyžemiFoto: Archiv firmy

Co říkáte na byt bez tradičního osvětlení? Líbí se vám jeho intimní atmosféra?

Reklama