Hlavní obsah

Nevhodný partner? Takhle vám ničí život!

Foto: Thinkstock

S partnerem vám to neklape? Pak se tento fakt nejspíš projeví i v dalších oblastech vašeho životaFoto: Thinkstock

Neklape vám to doma? Máte trable s láskou, ale uklidňujete se tím, že alespoň v ostatních oblastech života je to v pořádku? Tak na to pozor! Nespokojenost ve vztahu či soužití s nevhodným partnerem má totiž dalekosáhlejší důsledky, než si dovedete představit…

Článek

Platí totiž, že čím blíž k nějakému člověku máte, tím větší vliv na vás má. Aniž si to uvědomujete, ovlivňuje tak váš partner skoro celý váš život. To, jaký je a jak se vy s ním cítíte, má dopad skoro na vše. A tohle je pět stěžejních oblastí života, které vám může nevhodný partner pořádně zkomplikovat.

1. Práce

V jedné pohádkové písničce se zpívá, že „dělání, dělání všechny smutky zahání“. A je pravda, že spousta lidí, kteří se trápí kvůli lásce, spoléhá na to, že právě v zaměstnání na tyto problémy zapomenou. Jenže tak lehké to bohužel není. „Různé oblasti života jsou spolu propojeny, jedna ovlivňuje druhou. Nesedíte v práci jako někdo jiný. Když jste z něčeho smutní, tak jste smutní, ať zrovna děláte cokoli. Takže pokud má někdo problematický vztah, jeho práci to určitě ovlivňuje, byť třeba jen na pozadí,“ vysvětluje psycholožka Anita Michajluková.

Takže to sice chvíli může vypadat nadějně, ale problémy vás nakonec doženou i v kanceláři. Nejčastěji to pak vypadá následovně:

  • Pokles výkonnosti– začnete se trápit i v práci, nebudete schopni se dostatečně soustředit, myšlenky vám budou stále sklouzávat k partnerovi a k tomu, že vám to doma neklape.
  • Workoholismus – práce bude to jediné, co vám vychází, a tak se na ni až nezdravě upnete. Možná vaše kariéra pokročí, bankovní konto bude příjemně narůstat, ale k čemu to bude? K čemu jsou úspěchy a peníze, když není, s kým je sdílet a utratit?
Foto: Thinkstock

Doufáte, že v práci na milostné trable zapomenete? Kdepak!Foto: Thinkstock

2. Zdraví

Neřešit nespokojenost v oblasti lásky se nevyplácí i proto, že má vliv na váš zdravotní stav. „Psychika a tělo jsou spojené nádoby a dlouhodobé psychické strádání se na těle určitě projeví. A funguje to i obráceně, tedy že tělo svými projevy, třeba nemocemi či bolestmi signalizuje, že je v životě a postojích potřeba něco změnit,“ říká Anita Michajluková z Centra zvyšování psychické odolnosti.

3. Elán a chuť do života

Problémy a trápení vás oslabují. Kazí vám náladu, a pokud to trvá dlouho, pomalu, ale jistě přijdete o energii. „Špatný partner energii odsává, ztrácí se hybná síla lásky, takže člověk pak musí mnohem víc makat jinde, aby se dobil. A to je děs. Jsou případy, kdy talentovaní hudebníci, zpěváci či podnikatelé přestali svůj talent využívat kvůli nefunkčnímu vztahu. Jednoduše jim došla energie,“ popisuje kouč partnerských vztahů Aleš Kalina z portálu Mujvztah.cz.

To, že nejste šťastní doma, se tak nějak rozleze do celého vašeho bytí, a je to velmi ubíjející. „Postupně se vás zmocní jakási celková nespokojenost, o které už pak vlastně ani nevíte, odkud přesně přišla, kde je její prapůvod,“ vysvětluje Anita Michajluková.

Foto: Thinkstock

Představa, že děti nezaregistrují pnutí mezi vámi, je mylnáFoto: Thinkstock

4. Děti

O tom, jaký vliv má nesoulad mezi rodiči na děti, snad ani není třeba diskutovat. Děti od svých rodičů okoukávají, jak funguje svět. „Takže pokud třeba matka žije ve vztahu, ve kterém není spokojená, dává tím svým dětem vzorec, že s nespokojeností se nic nedělá, jen se v ní setrvává,“ upřesňuje Anita Michajluková.

Navíc i když se před dětmi nehádáte, nejsou svědky žádných dramatických scén, vycítí, že něco není v pořádku. A i ony budou dýchat ten dusný vzduch, který vy s partnerem svou nespokojeností vytváříte. A to v nich vyvolává stres, strach, nervozitu a ve výsledku se budou trápit stejně jako vy. Více se o tom dočtete v článku Špatný manžel, dobrý otec. Odejít, či zůstat?.

5. Rodina a přátelé

Přátelé či rodina jsou vaším odleskem. Máte podobné povahové rysy, podobné názory a postoje, baví vás stejné věci. Jinak byste se spolu nepřátelili. „Pokud je tedy váš partner v rozporu s vašimi přáteli, je dost velká pravděpodobnost, že to bude skřípat,“ potvrzuje Aleš Kalina.

Existují v podstatě tři druhy partnerů vašich blízkých. Buď jsou vám sympatičtí, nebo vám jsou tak nějak ukradení, a nebo vám je jejich přítomnost vyloženě nepříjemná. „Pokud chodíte s někým, kdo je vašim přátelům vyloženě nesympatický, nebudou nejspíš nadšeni, když se objeví na vaší společné akci. Může to být i důvod k tomu, že vás na danou akci třeba nepozvou,“ říká Anita Michajluková. A vy se pak ocitnete v začarovaném kruhu, kdy kvůli nevhodnému partnerovi přijdete třeba i o kamarády nebo vaše vztahy výrazně ochladnou. A jediné, co vám zbude, je partner, s nímž nejste šťastní.

Život se jednoduše skládá ze spousty věcí a ani jednu nelze vyloučit. O tom, co je potřeba ke štěstí, se dočtete v článku o Teorii čtyř kvadrantů lidského žití.

Co si o tom myslíte? Na co ještě má podle vás nespokojený vztah vliv?

Reklama

Související témata: