Hlavní obsah

Nevyhazujte staré ručníky! Překvapí vás, jak šikovné vychytávky z nich ještě vyrobíte

Foto: Greta Blumajerová

Foto: Greta Blumajerová

Usoudili jste, že několik ručníků už má to nejlepší za sebou, vybledly jim barvy, mají roztřepené okraje, prostě je nejvyšší čas na jejich výměnu? Tak to je skvělá příležitost je ještě zužitkovat. Hned vám ukážeme, jak!

Článek

Vlasy těsně po barvení, ruce umazané od oleje nebo zbytky líčidel. To jsou asi nejčastější důvody, proč ručníky, hlavně ty světlé, dostávají zabrat. Někdy zvažujete, zda je už „stáhnout z oběhu“ a nahradit novými, nebo jim dát ještě šanci. Možná vám takové úvahy usnadníme tím, že jim nabídneme rovnou novou roli – a můžeme slíbit, že budou vítanými pomocníky, na které nedáte dopustit.

Osuškové pončo

Utřít neposedné dítko, kterému se po vyndání z vany chce spíš běhat než v klidu stát, může být někdy problém. A právě pro takovou chvíli se vyplatí mít po ruce ručníkové pončo, které stačí přehodit přes hlavu, a máte jistotu, že se do něj neposeda rovnou i utře. Můžete ho vyrobit velmi snadno právě ze starší osušky. Tu přeložíte na polovinu délky, pak ještě na polovinu šířky a ustříhnete středový roh. Když pak opět rozložíte, bude mít osuška uprostřed otvor, který zvětšíte zhruba tak, aby odpovídal objemu krku dítěte – samozřejmě nikoli těsně, ale s rezervou. Pro snazší manipulaci můžete na jedné straně pončo rozstřihnout. Rozhodně doporučujeme ze zbytků materiálu udělat dva proužky, kterými pončo spojíte na boku. Pokud se budete kromě osušky zbavovat i ručníku, lze z něj snadno vyrobit i kapuci k tomuto ponču, ale mít ji nemusí.

Nemusíte umět šít, abyste dokázali otočit a sešít obyčejným stehem kraje ponča. Můžete je ale klidně i přichytit tavnou pistolí – hmota se schová pod látku, čili neškrábe a nevadí, navíc v látce dobře drží a zvládne i několik vyprání.

Foto: Greta Blumajerová

Pončo ze staršího ručníku je praktičtější, než třeba župan. Rychleji schne a také se lépe navlékáFoto: Greta Blumajerová

Předložka z copánků

Potřebovali byste předložku před vanu nebo sprchový kout, abyste nešlapali mokrýma nohama na studenou zem? Jestli se vám nechce platit pár stovek za novou, nebo potřebujete speciální rozměr, je velmi snadné si ji vyrobit. A pokud na to využijete právě staré ručníky, bude to rychlé a levné!

Stačí si naměřit potřebnou velikost a pak na tento rozměr ustřihnout osušku nebo ručník jako základ. A na něj budete přišívat či tavnou pistolí lepit copánky, které jste upletli z pruhů dalšího ručníku. Ručník na proužky lze nastříhat, ale i velmi snadno natrhat. Poté je zapotřebí proužky zbavit volných nitek z okrajů a splést po třech do copánku, který nalepíte na podkladový ručník.

Foto: Greta Blumajerová

Copánky můžete klást vedle sebe do řádků, ale lze vyrábět i libovolné vzory či začít od středu a tvořit kruhy. To už je zcela na vás. Předložku lze snadno vyprat – i ta slepená hmotou z tavné pistole to vydržíFoto: Greta Blumajerová

Pro klidný spánek

Potřebujete na usnutí totální tmu? Pak možná používáte „klapky“ na oči. Nebo je máte v záloze pro chvíli, kdy vám třeští hlava a potřebujete obklad? Právě v takovou chvíli můžete sáhnout po těch, které jste si vyrobili ze starého ručníku. Stačí z něj vystřihnout dvakrát tvar přesýpacích hodin a pruh, který je bude držet na hlavě. Pruh přeložte a sešijte tak, aby ve švu látka nebyla moc silná a netlačila. Obě části, které budou patřit na oči, k sobě přišijte po obvodu rubové strany a vynechte jen kousky na boku, do kterých následně všijete popruh. Otočte část na oči na lícovou stranu a do otvorů všijte popruh.

Foto: Greta Blumajerová

Pokud vám při migréně dělá dobře studený obklad na oči, pak se vyplatí si popruh dát na patentky, abyste mohli namáčet jen potřebnou částFoto: Greta Blumajerová

Praktická mýdlenko-žínka

Potrpíte si na tuhá mýdla? Pak asi také často řešíte otázku, kam s ním, když je mokré a klouzavé. Právě v tu chvíli můžete mít po ruce mýdlenku ze starého ručníku. Jde vlastně jen o pruh froté, který jste přehnuli a na jedné straně prošili silnější nití a dlouhým volným stehem. Pak totiž stačí za nit zatáhnout a ta materiál nařasí a stáhne tak, aby po stočení vypadal jako květ. Pak nit zapošijte a ještě prošijte spodní část tak, aby držela. Tím je hotovo.

Foto: Greta Blumajerová

Výhodou takové mýdlenky je, že na ní mýdlo nebude stát v mokru, ale rychle oschne. Samozřejmě ji můžete používat i jako žínku a kdykoli ji pohodlně vypratFoto: Greta Blumajerová

Radost pro mazlíčky

Pruhy, které nastříháte z froté, se mohou velmi snadno proměnit i v hračku pro psa nebo kočku. Stačí je prostě svázat do uzle nebo z nich umotat pevnou kouli. Kočkám můžete drobnější hračky uvázat na provázek a hrát si s nimi.

Foto: Greta Blumajerová

Větší plemena psů ocení, pokud jim dáte na hraní celý ručník, menší si vyhrají s drobnějšími hračkamiFoto: Greta Blumajerová

Utěrky, hadříky, návleky

Z jednoho starého ručníku můžete vyrobit i spoustu praktických pomocníků na úklid. Můžete je nastříhat na menší hadříky, které oceníte při mytí nádobí, na hadry na podlahu, ale můžete z nich udělat i návleky na mop, které po pár vypráních vyhodíte. Velmi se také osvědčují prachovky ve tvaru chňapky – ty vám usnadní práci, pokud budete utírat prach z členitých a nerovných ploch, nebo tam, kam sice rukou dosáhnete, ale moc tam nevidíte.

Foto: Greta Blumajerová

Z materiálu vystřihnete a na rubu sešijete či tavnou pistolí slepíte tvar chňapky či rukavice zcela bez prstů. Otočíte na lícovou stranu a můžete uklízet. Tavná pistole vyrobí pevnější a méně ohebné spoje, hodí se tím pádem spíš na nekomplikované tvaryFoto: Greta Blumajerová

Zásobník na toaletní papír

Ze dvou pruhů ručníku můžete velmi snadno vyrobit i zásobník na několik roliček toaletního papíru, který můžete pověsit v koupelně či na WC. Stačí si naměřit zhruba šíři papíru, ustřihnout dva pruhy a sešít či tavnou pistolí slepit k sobě tak, aby se do jednotlivých otvorů vešla vždy rolička či dvě. Otvory dělejte tak, aby v nich seděla pevně a neměla tendenci vypadávat.

Foto: Greta Blumajerová

V tomto případě jsme vyzkoušeli, že spoje slepené hmotou tavné pistole jsou opravdu velmi pevné a ve froté drží i v tahu, takže se toho nebojteFoto: Greta Blumajerová

Pokud byste si chtěli něco z těchto tipů vyzkoušet, ale momentálně nemáte ručník, který byste s klidem obětovali, podívejte se do sekáče. Možná budete překvapeni, že tam za cenu od deseti do zhruba 60 korun seženete i velmi kvalitní osušky. A protože jdou i vyvařit, nemusíte se bát je použít.

Jak často kupujete nové ručníky a kolik jste za ně ochotni utratit? Napište nám!

Reklama

Související témata: