Hlavní obsah

Novinka pro váš balkon: Květiny vzhůru nohama!

Foto: bosske.com

Květiny zavěšené pod stropem šetří místo a jsou originální dekorací

23. 9. 2011

Milujete květiny a máte je všude? Pokud rádi experimentujete, právě vám je určená zajímavá novinka, i když možná tak trochu postavená na hlavu: Rostliny zavěšené „hlavou“ dolů. Už jste to někdy viděli?

Článek

Jestliže jste tímto nápadem nadšeni – třeba proto, že na parapetu vám květináče shazují děti a zvířata –, ať vás ani nenapadne nádoby jednoduše obrátit dnem vzhůru. Takhle pěstování neprobíhá. Musíte si nejdříve pořídit americký hit – speciální závěsné vaky, které byly vyvinuty hlavně pro pěstování zeleniny na terase i balkoně. Tvůrci vycházeli z toho, že zvlášť ve velkých městech zeleně ubývá a mizí i z bytů, teras a balkonů. Člověk vždy najde něco důležitějšího, čím volné místo zaplnit. Prostor však stále zůstává pod stropem a nad hlavami. Tak proč ho nevyužít?

Aprávě z tohoto důvodu se na trhu objevily speciální vaky na pěstování rostlin kořeny nahoru. Jeden přijde přibližně na dvě stě korun. Jsou poměrně velké, pojmou až osmnáct litrů zeminy a hodí se proto kromě rajčat pro větší pokojové rostliny, nebo do nich můžete sesadit i více sazenic najednou. Ale hraví lidé je začali využívat i pro pěstování pokojových květin.

Foto: bosske.com

Díky speciálním vakům, v nichž je pěstujete, není zalévání nic složitého

Jak se žije hlavou dolů?

Prodejci vakům přisuzují mnohdy až zázračné vlastnosti, například že rostlina nemusí sama pít, vláha jí stéká rovnou do stonků a listů a ona šetří energii. To ale tomu, co se v rostlině děje, příliš neodpovídá. A s přirozenými cykly rostlin souvisí ještě jeden jev – kořeny mají od přírody uloženo, že musí růst dolů do země, řídí se zemskou přitažlivostí. Pro rostliny je proto pěstování vzhůru nohama opravdu nezvyklé a některé neposlouchají, ohýbají kořeny dolů, a stonky naopak vzhůru.

Z druhé strany, rostliny jsou velmi přizpůsobivé, a nakonec mohou prosperovat i v této nezvyklé pozici. Jediná opravdu znatelná výhoda, především u zeleniny na balkoně je, že se substrát ve vaku rychle prohřeje – a to náramně svědčí rajčatům i paprikám. A zrovna tak nejedna pokojovka bude ráda, když ji nebudou od studeného parapetu „zábst nohy“. Pokud máte kočky, konečně jste objevili místo, kam rostliny ukrýt, radovat se z pohledu na ně, a přitom je uchránit od nájezdu čtyřnohých miláčků.

Foto: bosske.com

Vzhůru nohama, nebo spíš kořeny, můžete mít i orchideje

Chcete zkusit něco obvyklejšího? Vypěstujte si bylinky v paneláku.

Létající květináče

Vaky mají různě dekorovaný povrch, a pokud se vám nelíbí, můžete si jesnadno dotvořit k obrazu svému. Třeba pomocí lýka, juty, barevných ručních papírů… Nebo kolem vaku zavěsit nádobu, a docílit tak surrealistického výjevu. Jestliže preferujete klasické pěstování, kupte svým rostlinám aspoň nový květináč!.

Foto: AkzoNobel

Na první pohled to je surrealistický výjev, ale funguje to!

Nádoba bude viset dnem vzhůru, ovšem právě ono dno musí z velké části chybět, aby k zalévacímu otvoru ve vaku zůstal přístup. Díky vaku uvnitř nádoby máte jistotu, že se substrát nevysype a voda nevyteče, což s rostlinou v běžném květináči rozhodně provádět nemusíte. Musíte ovšem počítat se zálivkou seshora, tedy aby byl k „nohám květin“ přístup alespoň ze židle.

Experimentujte raději s odolnými druhy

Pěstování vzhůru nohama má svá pro i proti. Pokud je chcete vyzkoušet doma na pokojových rostlinách, nevybírejte raději vzácné a choulostivé kousky nebo balzamínu od babičky, která je vaší srdeční záležitostí. Do vaků zasaďte levné a odolné druhy… a příští sezonu klidně vyzkoušejte na balkoně nebo dokonce jen za oknem skvělá domácí rajčata.

Foto: bosske.com

Takové muškáty nikdo jiný na sídlišti mít nebude

Které rostliny můžete pěstovat „hlavou dolů"?

  • rajčata
  • petržel
  • mátu
  • pelargonie
  • zelenec
  • voděnku
  • břečťaň
  • anturie
  • některé orchideje
  • některé palmy
Foto: greenhead.com

Závěsné vaky vznikly primárně na pěstování zeleniny

Pokud se vám bude pěstování dařit, pochlubte se i ostatním! Nebo jste to snad už zkoušeli letos? Dejte nám o tom vědět!

ynezorPumanzeSaNyknalC

Reklama

Sdílejte článek