Hlavní obsah

Novinky v osvětlení: Co v bytě dokážou LEDky a halogeny?

Foto: SemQuelb

S nástupem podzimu se krátí dny a v bytech zdaleka nestačí pouze centrální osvětlení. Pro domácí aktivity potřebujete ještě lampy v nástěnném i stolním a podlahovém provedení

Vývoj nových technologií ve světelných zdrojích nabízí nové možnosti také v jejich konstrukci. Správný výběr osvětlení nepodceňujte. Dotváří atmosféru bytu, ale také ovlivňuje náladu.

Článek

Na trhu se stále ještě vyskytují zbytky klasických žárovek, dále LED zdroje, usporné zářivky a halogenové zdroje, které představují nejlevnější variantu klasických žárovek.

Halogeny

Vyšší účinnosti dosahují díky obsahu halogenů v baňce. K jejich výhodám patří jasné světlo, rozsvěcují se okamžitě a lze je stmívat. Oproti LED a kompaktním zářivkám mají ale o 50 % menší úsporu energie.

Foto: OBI

LED žárovky můžete koupit s totožnými vlastnostmi v různých tvarech – 3W/ E14, teplá bílá, 250 lm, 3000 K. Cena 149 Kč/ks

„Při ročním provozu vyprodukuje jediná klasická 25W žárovka až 10 kg CO2, zatímco například LED zdroje pouze 1,2 kg CO2. Klasické typy navíc dlouho nevydrží, a tak je nutné je častěji obměňovat bez možnosti recyklace. LED zdroje i úsporné zářivky mají mnohonásobně vyšší životnost, a navíc poté, co doslouží, je lze dobře recyklovat a získat až 96 % původních surovin, které byly využité na jejich výrobu,“ vysvětluje Marie Pátecká z OBI marketu.

Foto: Philips

Halogenové žárovky s paticí GU10. Podle výrobce a provedení je pořídíte od 11 Kč/ks, kompaktní zářivky stojí od 59 Kč/ks výše

Kompaktní zářivky a LEDky

Úsporné kompaktní zářivky mají 5x menší spotřebu elektrické energie než klasické žárovky, ale pomalejší náběh světelného výkonu (až 2 minuty) a vadí jim časté rozsvěcení. Mají – stejně jako LED zdroje s 10x menší spotřebou než žárovky – vyšší pořizovací cenu.

Foto: Light Works

Závěsné svítidlo Discocó, halogenová žárovka, cena od 11 616 Kč

LED zdroje vykazují okamžitý plný náběh světelného výkonu. Nevadí jim časté rozsvěcování, hodí se i tam, kde se rozsvěcí na kratší dobu. Disponují také možností plynulého stmívání. Ta je na výrobku označena jako dimmable či zkratkou dim.

Foto: Light Studio

Závěsné svítidlo Lunea se stínidlem z triplex opálového matného skla 30 cm 4200 Kč, 40 cm 5200 Kč

Světla podle místností

Různé aktivity vyžadují rozdílnou intenzitu osvětlení (udává se v luxech – lx), ta je stanovena normou ČSN EN 1246-1. Čtení, psaní, příprava jídla, ruční práce a psací stůl potřebují 500 lx, jemné ruční práce až 750 lx, čtení na lůžku 150–200 lx, obývací pokoj 200 lx, koupelna a WC 100–200 lx.

Foto: Delta Light

Nástěnné svítidlo Rand Reo, LED zdroj, cena od 8796 Kč

„Světlo musí být dostatečně jasné a zároveň příjemné pro oči. Proto je při výběru osvětlení třeba myslet především na funkci, kterou má osvětlení v konkrétních místnostech plnit,“ upozorňuje Marie Pátecká.

Foto: OBI

Nábytek lze osvětlit LED páskami, například na dálkové ovládání. 60 x LED, 4 pásky po 50 cm, 15 LED/50 cm. 13,5 W, životnost 50 000 hod. Stmívatelné, včetně adaptéru. Cena 899 Kč

Každá místnost by měla mít dostatečně jasné základní osvětlení, pro které vybírejte centrální svítidla. Na pracovní plochy má dopadat dostatek jasného světla, které ale nesmí oslňovat.

Foto: Ikea

LED osvětlení Omlopp s životností asi 20 000 hodin. Doplňte elektrickým transformátorem ze série Utrusta nebo Omlopp, prodává se zvlášť. Cena 299 Kč

Pro osvětlení kuchyňské linky lze vybírat i z různých mini LED zdrojů světla, které nainstalujete nad nebo pod kuchyňskou linku, dle typu osvětlení. V obývacím pokoji či ložnici kombinujte stojací či nástěnné lampy, centrální osvětlení a speciální osvětlení polic, vitrín či obrazů. Světlo by mělo být příjemné a dobře rozprostřené v prostoru.

Foto: Luminex

K novinkám patří svítidla Coral od značky Rogu. Jsou v provedení stolní, nástěnná, stojací, závěsná stropní v různých provedeních a velikostech. Cena od 2595 Kč do 20 248 Kč dle typu a provedení

Novinky na trhu

Vývoji zdrojů do svítidel se přizpůsobuje také jejich konstrukce a design. Jaké novinky můžete od svítidel očekávat? Mírně na ústupu jsou svítidla s ověsy, naopak se prosazují technické prvky. „Velký rozmach a rychlý vývoj LED zdrojů umožňuje výrobu tvarově velmi rozmanitých svítidel a zmenšování jejich rozměrů. Rozměr světelného zdroje již není pro designéry překážkou,“ popisuje Ing. Sára Odvárková ze společnosti Delta Light.

A tak v obchodech najdete třeba miniaturní stolní lampičky s dostatečně silným světelným zdrojem, nebo naopak rozměrná tělesa, která svítí pomocí led pásků.

Foto: Light Studio

Structural, zářivkové svítidlo z hliníkového profilu s opálovým PMMA difuzérem se svícením dolů, třížilový transparentní kabel. Cena od 6200 Kč

Foto: Light Works

Stojací lampa Cala s úspornou kompaktní zářivkou, cena od 26 826 Kč

Foto: OBI

Spotové osvětlení LED, chrom. 3,5 W/GU10. Cena 499 Kč

Foto: Ikea

Dálkové ovládání Utrusta k LED svítidlům. Ovladač můžete připevnit na stěnu nebo pod kuchyňskou skříňku. Cena 399 Kč

Foto: Bonami

Materiál na osvětlení dnes může být rozmanitý. Třeba v podobě betonu, viz svítidlo beron Round od Serax. V rozměru 18 x 17 cm stojí 2999 Kč

Tipy na nová svítidla vám přinášíme obrazem. Přečtěte si také článek Kuchyňská linka: Jak ji správně osvětlit, abyste na vše viděli? nebo Jak dětem správně svítit? Neriskujte, že onemocní!.

Jak se vám nové trendy v osvětlení líbí?

ynezorPumanzeSaNyknalC

Reklama

Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.