Článek
Na trhu se stále ještě vyskytují zbytky klasických žárovek, dále LED zdroje, usporné zářivky a halogenové zdroje, které představují nejlevnější variantu klasických žárovek.
Halogeny
Vyšší účinnosti dosahují díky obsahu halogenů v baňce. K jejich výhodám patří jasné světlo, rozsvěcují se okamžitě a lze je stmívat. Oproti LED a kompaktním zářivkám mají ale o 50 % menší úsporu energie.
„Při ročním provozu vyprodukuje jediná klasická 25W žárovka až 10 kg CO2, zatímco například LED zdroje pouze 1,2 kg CO2. Klasické typy navíc dlouho nevydrží, a tak je nutné je častěji obměňovat bez možnosti recyklace. LED zdroje i úsporné zářivky mají mnohonásobně vyšší životnost, a navíc poté, co doslouží, je lze dobře recyklovat a získat až 96 % původních surovin, které byly využité na jejich výrobu,“ vysvětluje Marie Pátecká z OBI marketu.
Kompaktní zářivky a LEDky
Úsporné kompaktní zářivky mají 5x menší spotřebu elektrické energie než klasické žárovky, ale pomalejší náběh světelného výkonu (až 2 minuty) a vadí jim časté rozsvěcení. Mají – stejně jako LED zdroje s 10x menší spotřebou než žárovky – vyšší pořizovací cenu.
LED zdroje vykazují okamžitý plný náběh světelného výkonu. Nevadí jim časté rozsvěcování, hodí se i tam, kde se rozsvěcí na kratší dobu. Disponují také možností plynulého stmívání. Ta je na výrobku označena jako dimmable či zkratkou dim.
Světla podle místností
Různé aktivity vyžadují rozdílnou intenzitu osvětlení (udává se v luxech – lx), ta je stanovena normou ČSN EN 1246-1. Čtení, psaní, příprava jídla, ruční práce a psací stůl potřebují 500 lx, jemné ruční práce až 750 lx, čtení na lůžku 150–200 lx, obývací pokoj 200 lx, koupelna a WC 100–200 lx.
„Světlo musí být dostatečně jasné a zároveň příjemné pro oči. Proto je při výběru osvětlení třeba myslet především na funkci, kterou má osvětlení v konkrétních místnostech plnit,“ upozorňuje Marie Pátecká.
Každá místnost by měla mít dostatečně jasné základní osvětlení, pro které vybírejte centrální svítidla. Na pracovní plochy má dopadat dostatek jasného světla, které ale nesmí oslňovat.
Pro osvětlení kuchyňské linky lze vybírat i z různých mini LED zdrojů světla, které nainstalujete nad nebo pod kuchyňskou linku, dle typu osvětlení. V obývacím pokoji či ložnici kombinujte stojací či nástěnné lampy, centrální osvětlení a speciální osvětlení polic, vitrín či obrazů. Světlo by mělo být příjemné a dobře rozprostřené v prostoru.
Novinky na trhu
Vývoji zdrojů do svítidel se přizpůsobuje také jejich konstrukce a design. Jaké novinky můžete od svítidel očekávat? Mírně na ústupu jsou svítidla s ověsy, naopak se prosazují technické prvky. „Velký rozmach a rychlý vývoj LED zdrojů umožňuje výrobu tvarově velmi rozmanitých svítidel a zmenšování jejich rozměrů. Rozměr světelného zdroje již není pro designéry překážkou,“ popisuje Ing. Sára Odvárková ze společnosti Delta Light.
A tak v obchodech najdete třeba miniaturní stolní lampičky s dostatečně silným světelným zdrojem, nebo naopak rozměrná tělesa, která svítí pomocí led pásků.
Tipy na nová svítidla vám přinášíme obrazem. Přečtěte si také článek Kuchyňská linka: Jak ji správně osvětlit, abyste na vše viděli? nebo Jak dětem správně svítit? Neriskujte, že onemocní!.
Jak se vám nové trendy v osvětlení líbí?