Hlavní obsah

Obezita brání otěhotnění! Proč?

Foto: shutterstock.com

Obezita může ovlivnit plodnost

Obézní ženy mají problém otěhotnět! Proč? Obezita totiž patří mezi faktory, které snižují šanci na to mít vlastní miminko. Na vině jsou poměrně složité procesy v těle ženy. Ale jednu dobrou zprávu máme. S každým kilogramem, který shodíte, šance na vysněné těhotenství roste.

Článek

Časopis Uzlíček

Abychom celému problému porozuměli, pojďme si nejdříve popsat, co se v těle ženy vlastně děje.

Vše začíná u vaječníků. Ty jsou od pohlavní dospělosti plné vajíček, statisíců vajíček, a čekají, až hormony dají organismu povel k ovulaci. Vajíčka jsou uzavřena v buněčném obalu, se kterým tvoří tzv. folikul. Na začátku každého cyklu začne růst celá skupina folikulů. Postupně téměř všechny zaniknou, zůstane jen jeden. Jeho obal při ovulaci praskne a uvolní vajíčko, které putuje do vejcovodu.

Hormony, které řídí ovulaci, jsou gonadotropiny a estrogeny. Zde zpozorněte, dostáváme se k jádru problému.

Gonadotropiny velí funkci vaječníků. Tvoří se v hypofýze a jsou dva: FSH - ovlivňuje růst folikulů, LH - řídí ovulaci = uvolnění vajíčka.

Estrogeny, ženské pohlavní hormony, produkují rostoucí folikuly ve vaječnících a také je v malém množství uvolňují nadledvinky. Tyto hormony se tvoří i v některých druzích tukové tkáně.

Proces ovulace je boj hormonů

Fáze růstu folikulů a uvolnění vajíčka řídí změny hladin výše popsaných hormonů. Na počátku celého procesu se estrogeny a gonadotropiny nesnáší, na konci pak naopak velmi spolupracují. Jak to vypadá?

  • Ve vaječníku rostou folikuly. Ty tvoří estrogeny a jejich hladina roste.
  • Čím je v těle více estrogenů, tím méně se tvoří gonadotropinů v hypofýze, zejména FSH. Rostoucí folikuly ale potřebují ke svému růstu právě FSH a začnou mezi sebou o něj bojovat.
  • FSH je nedostatek a to způsobí, že folikuly postupně zanikají a zůstane pouze jediný.
  • Jediný zbylý folikul tvoří velké množství estrogenů.
  • Najednou dojde k náhlému vyplavení obou gonadotropinů, zejména LH.
  • Tento náhlý vzestup hladin způsobí prasknutí folikulu.
  • Vajíčko je volné a může sestoupit do vejcovodu.
Foto: shutterstock.com

I v těhotenství hlídejte své chutě

Kde je problém u obézních žen?

Estrogeny se za určitých podmínek tvoří také v tukové tkáni. Tuková tkáň obsahuje další hormon, který se nazývá aromáza. Ten přeměňuje mužské pohlavní hormony androgeny, kterých má kupodivu každá žena v těle velké množství, na ženské - estrogeny. To tedy způsobí, že obézní žena má v těle zvýšené množství estrogenů. Výsledkem je změna v tvorbě genotropinů, FSH je méně a LH relativně více. Folikuly ve vaječníku pak nedostávají správné podněty, to způsobuje nepravidelný cyklus, ve kterém nedochází vůbec nebo jen nepravidelně k ovulaci. A to je příčinou snížené nebo úplné neplodnosti obézních žen.

Jaké je řešení?

Omezit množství tukové tkáně v těle a tím uvedení hladiny hormonů do rovnováhy. Celý průběh cyklu se upraví a pravděpodobnost otěhotnění se výrazně zvýší.

Pokud také patříte mezi ženy, kterým se stále otěhotnět nedaří, zkuste se zamyslet nad tím, zda za vašimi problémy nestojí právě nadbytečný tuk. A pokud ano, považujte to za dobrou zprávu! Co by za to jiné ženy daly, kdyby ke dvěma čárkám na jejich těhotenském testu vedla tak přímá cesta...

ynezorPumanzeSaNyknalC

Reklama