Hlavní obsah

Podzim „přeje" plísním na nohou. Nenechte je vyhrát!

Foto: Thinkstock

Plíseň se lehce chytí, ale zbavit se jí je horší

20. 10. 2011

Chytit mykózu nohou není nic složitého, zvláště v tomto období, kdy na řadu přichází neprodyšná obuv. Plísně ale na vás číhají i tam, kde to nečekáte. Třeba doma v koupelně, na toaletě... Daří se jim především ve vlhkém a nevětraném prostředí. Tyhle „potvůrky“ dokážou kromě jiného třeba i zničit nehty. Dá se jich rychle a účinně zbavit? Ano!

Článek

„Plísní je velké množství, lékaři pozorují trvalý nárůst mykotických infekcí jak kůže, tak pokožky hlavy, nehtů, ale i plic, trávicího traktu… bohužel již patří k takzvaným civilizačním chorobám," konstatuje kožní lékařka Dita Serédi Voronovová. My se zaměříme na plíseň na nohou.

Jak poznáte, že máte plíseň?

Na vznik plísní má vliv mnoho faktorů. Lépe se na nohou „uhnízdí“ například v případě oslabené imunity nebo užívání antibiotik. Tento „dáreček“ si však můžete přivézt i z exotické dovolené, kde narazíte na cizokrajnou mykózu, kterou tělo nezná. Onemocnění se přenáší z infikovaného člověka, z půdy nebo od zvířete – a to i čistotného domácího mazlíčka.

Plíseň na nohou, takzvaná tinea pedum, existuje ve čtyřech základních formách: mezi prsty, šupinatá, hyperkeratotická se zrohovatělými vrstvami, a dyshidrotická s puchýřky. Mykóza se nejčastěji projeví zarudnutím a svěděním pokožky, odlupováním či popraskáním kůže nebo nepříjemným zápachem nohou. Proto se řiďte desaterem prevence:

Co vám pomůže z hlediska prevence i léčby? Čtěte dál!

Zpocené nohy – ráj pro plísně

„Druhů plísní existují stovky. Proto doporučuji používat minimálně antiperspirant či gel proti potivosti nohou. Spreje pak ocení zvláště muži, jelikož je jejich použití rychlé a snadné," radí MUDr. Petra Petrovská.

Vyzkoušejte například Herbactive gel, 60 Kč, Oriflame krém proti pocení nohou, 120 Kč, nebo Lavilin deodorant, 390 Kč.

Dezinfekční lázeň – doma a levně!

Pro prevenci i proti mírnému napadení je vhodná dezinfekční lázeň. Navíc si díky ní dopřejete i příjemný relax, třeba večer u oblíbeného televizního pořadu.

Jak na to? Připravte si nádobu, do které se vám pohodlně vejdou chodidla. Do teplé vody nasypte pár zrnek hypermanganu (koupíte v každé lékárně), dokud voda mírně nezfialoví. Půl hodinky nechce nohy odmočit, a následně je ošetřete hydratačním krémem. Kromě hypermanganu plísně účinně ničí také ocet: Do 1 litru vody přidejte dvě polévkové lžíce octa. Nohy nechce v lázni 10 minut, a poté opět důkladně vetřete krém.

Mnoho lidí používá také bylinné koupele (proti plísním je dobrý tymián, šalvěj, březová či dubová kůra. V lékárnách či na internetu se dá koupit také kořen černého bezu nebo kořen černého jeřábu – tyto rostliny jsou na rozdíl od nás proti napadení plísní zcela imunní, tedy i v lidském těle dokážou proti mykózám podpořit odolnost. Doporučuje se také kůra vrby, která obsahuje kyselinu salicylovou, jež se používá na výrobu antimykotických směsí či na výrobu aspirinu. Pamatujte však na to, že bylinky slouží jen jako účinná prevence, nikoli léčba, protože jejich účinek na plíseň nemusí stačit.

Foto: Thinkstock

Prevence je v boji proti plísním velice účinná

Mýdlo a jeho pH

„Preventivně je vhodné používat k mytí mýdla s pH 5,5. Plísně totiž nemají rády kyselé prostředí. Pokud chcete být velmi pečliví, je možné si i velice slabě okyselit vodu – pár kapek octa můžete používat při každé koupeli –, kterou si opláchnete mykózou postižená místa," doporučuje dermatolog Ivo Partl. Jaké mýdlo zakoupit? Nejjednodušší je pořídit si takové, které je určené pro malé děti nebo na intimní hygienu. Informace o pH mýdla je vždy uvedena na přebalu.

Opravdové léky na mykózu

Léky proti plísním se prodávají ve formě sprejů, krémů, gelů či roztoků a jejich používání je velmi pohodlné a zabere jen pár sekund času. Některé obsahují ale jen malé množství účinné látky, takže je rada odborníka rozhodně na místě.

Na účinné protiplísňové přípravky jsme se zeptali MUDr. Martina Rause, který doporučuje Fungicidin mast, Canesten crem, Clotrimazol AL crem, Candibene spray, Canifug spray, Imazol plus crem, Imazol crempasta, Canespor mast, spray, Myfungar crem, Micetal gel, Nizoral crem, Lamisil crem, gel, spray, Terbistad crem, Mykoseptim mast, Myco-decidin roztok, spray. Dále se používají lokální přípravky s obsahem ciklopiroxu, amorolfinu, naftifinu.

Všechny tyto přípravky by se měly používat ještě minimálně dva až čtyři týdny po vymizení příznaků. Dermatolog může předepsat léky s obsahem například terbinafinu, itrakonazolu, flukonazolu, ketokonazolu .

Kdy jít za kožním lékařem?

Odpověď je jednoduchá. Jestliže všechny výše zmíněné rady selhaly a pokud se plíseň dále šíří a stav se zhoršuje, případně začne napadat a deformovat nehty, s návštěvou odborníka neváhejte. V případě zanedbání a pozdní léčby totiž mohou být následky trvalé. Dalším rizikem je fakt, že se plíseň z nohou může lehce rozšířit i na jiná místa po těle! Lékař vám rozhodně doporučí nebo i předepíše skutečný lék na váš typ mykózy. A spousta jich je i volně prodejná.

Tip redakce: Bojujete nejen s plísněmi na nohou, ale i doma? Nahlédněte do článku Kouzelné nátěry: Zbaví vás plísní!.

A jaké jsou vaše zkušenosti? Znáte recept, který zaručeně pomáhá? Podělte se o něj s ostatními čtenáři v diskusi.

ynezorPumanzeSaNyknalC

Reklama

Sdílejte článek