Hlavní obsah

Poničí zima vchodové dveře? Víme, jakou potřebují péči!

Foto: Schüco

Pokud se chcete vyhnout starostem s klíčem, pořiďte si dveře, které se otevírají jinak, například dotykovým displejem

Máte problém s otevíráním dveří u domu a myslíte si, že za to může zima? Poradíme vám, na co byste při jejich údržbě měli myslet v první řadě, a co naopak řešit nemusíte.

Článek

Letošní zima je proměnlivá; jednou stoupnou teploty nad nulu, za pár dnů mrzne. Může zimní počasí ovlivnit to, jak se vám (ne)daří otevřít vchodové nebo i balkonové dveře?

Jak ošetřit zámek

Mechanický zámek se skládá z řady částí a ty pro svou správnou funkci potřebují vaši občasnou pozornost.

„Pro zachování hladkého chodu a současně jako ochrana před předčasným opotřebením se doporučuje závěrové body zámku, tedy střelku, západku či přídavné závěrové body, ošetřit minimálně jednou ročně mazacím tukem nebo olejem. Naopak se vyvarujte použití kyselých a pryskyřici obsahujících tuků,“ říká Miroslav Culka ze společnosti Dafe-plast.

Foto: ASSA ABLOY

Mechanické zámky je třeba pravidelně promazávat k tomu určenými přípravky. Cena samostatné cylindrické vložky FAB 2000 je 1997 Kč, cena mazadla FAB Plus je 109 Kč

Foto: Dafe-plast

Aby zámek vchodových dveří fungoval hladce, ošetřete alespoň jednou za rok jeho závěrové body speciálním přípravkem

Další revize

Problém s otevíráním může způsobit i taková drobnost jako uvolněný zámek. Jestliže při odemykání nedrží pevně, utáhněte šrouby. Zkontrolujte rovněž kliku, i to, jak západka sedí v zárubni, dveře v pantech… A nezapomeňte, že i zámek má určitou životnost. Pokud vám na dveřích slouží už deset let, je nejvyšší čas na jeho výměnu. „Důvodem je nejenom fyzické opotřebení, ale také zastarání bezpečnostních ochranných prvků,“ dodává Jan Hrnčíř ze společnosti z Assa Abloy.

Foto: JIS

Vstupní dveře jsou v provozu denně. Budou vám dobře sloužit, když je nezapomenete čas od času kontrolovat

Foto: DAFE-PLAST

Pokud máte pocit, že se vstupní dveře špatně odemykají či zamykají, kromě jiného si ověřte, zda je zámková vložka dobře připevněná a nedošlo k jejímu uvolnění

Jinak než klíčem

V současné době lze vchodové dveře otevírat nejen mechanicky, ale také s pomocí elektronických systémům. Na výběr je více možností, klíče nahradí například karta, čip, klávesnice, čtečka otisků prstů… Tyto systémy se považují za bezúdržbové, výkyvy počasí by jejich funkci neměly ovlivňovat. Tedy za předpokladu, že vsadíte na značkový výrobek. Například nekvalitní čtečky můžou mít problém s rozeznáním drobných papilárních linií na zmrzlých prstech.

Foto: Foto: archiv výrobce

Chytrý zámek Mul-T-Lock Entr se ovládá pomocí smartphonu či tabletu, ale použít lze i čtečku otisků prstů, bezdrátovou klávesnici nebo dálkový ovladač. Hodí se pro většinu typů a velikostí dveří. Cena od 12 000 Kč

Foto: Schüco, Next

Dveře se dají otevírat i elektronicky, například kódovou klávesnicí, která je zde součástí individuálně nakonfigurovaného dotykového panelu, nebo čtečkou otisků prstů

Dveře v rámu

Měli jste někdy při otevírání vchodových dveří dojem, jako kdyby zamrzly v rámu? Uklidníme vás, jde jen o pocit. „Izolační vchodové dveře do domu jsou vystavené zcela odlišným podmínkám než například dveře do auta, u kterých se můžete v zimním období se zamrzáním setkat poměrně často. Z vnitřní strany jsou totiž vchodové dveře ohřívané teplotou v interiéru, a rozdíl mezi vnitřní a vnější teplotou tak zabraňuje tomu, aby došlo k promrznutí rámu a přimrznutí dveří,“ vysvětluje Miroslav Culka.

Foto: Hörmann

Kvalitní vstupní dveře do domu dokážou odolat nepřízni počasí, roční období při jejich odemykání nehraje roli

Na balkon a terasu

Ani dveře vedoucí na balkon, terasu či rovnou do zahrady nepotřebují speciální zimní péči. Pokud však při otevírání „drhnou“, mohlo dojít ke svěšení dveřního křídla.

„Pak je nutné seřídit křídlo, a to na spodním nebo horním pantu, které umožňují seřízení v různých směrech,“ uvádí Miroslav Culka a dodává, že tyto dveře rovněž můžou špatně těsnit (křídlo nedoléhá k rámu). V létě si teplého venkovního vzduchu procházejícího do interiéru díky netěsnosti ani nevšimnete, v zimě je chladný vzduch poznat. Pak je třeba seřídit kování nastavením uzavíracích čepů.

V obou případech s pomocí vhodného nářadí zvládnete opravu i sami, je to otázka několika minut.

Foto: Inoutic

Zvykli jste si pravidelně kontrolovat okna? Totéž byste měli udělat i v případě dveří vedoucích na terasu

Foto: profimedia

Pokud dveře na balkon při otevření drhnou, nemůže za to zima, ale patrně došlo ke svěšení křídla

A pokud si na to netroufáte, objednejte si odborníky.

ynezorPumanzeSaNyknalC

Reklama

Sdílejte článek