Hlavní obsah

Poporodní splín potká každou mámu

Foto: samphoto.cz/jiunlimited

Depresivní nálady jsou po porodu časté

Některá žena ani neví, že něco takového existuje. Jiná se cítí v jednu chvíli jako přešťastná maminka, jindy jako uzel nervů. A další má silné deprese, kterými ohrožuje sebe i své narozené dítě. S Baby blues se zkrátka vyrovnáváme každá jinak.

Článek

Narození dítěte s sebou přináší neočekávané pocity pro všechny v rodině. Nejnáročnější je ale situace pro matku. Ta už od početí prochází mnoha změnami, fyzickými i psychickými. Ne nadarmo se těhotenství říká „jiný stav". A pak přijde porod, vrnící, voňavé miminko v náručí a úplně nový život.

Jak se pozná Baby blues

Baby blues neboli poporodní splín má několik příznaků. Ty se samozřejmě nemusejí projevit všechny. Typická je například únava, smutek, úzkostlivost a nervozita, letargie či výbuchy pláče, pochybnosti o zvládnutí rodičovské role a pocity viny provázející jakékoli drobné zaváhání či chybu. Obvykle se s nimi setkáme hned pár dní po porodu. Délka jejich trvání je individuální.

Psychika a hormony

Prožívání prvních dní a měsíců mateřství je závislé na psychice samotné ženy a také na hormonech. Po porodu se prudce sníží hladina hormonů estrogenu a progesteronu, které v těhotenství produkuje placenta. Jejich funkcí bylo zabezpečit zdárný průběh těhotenství. Začínají se vytvářet hormony, které působí na zavinování dělohy a tvorbu mateřského mléka, oxytocin a prolaktin. Důležitou roli hrají také okolnosti porodu, tedy různé komplikace v jeho průběhu, i případné následky. Není proto divu, když je novopečená maminka na pokraji zhroucení.

Foto: samphoto.cz/jiunlimited

Mamince pomůže přítomnost dítěte

Deprese už je vážný problém

Příznaky poporodního splínu většinou zase po pár dnech nebo týdnech odezní. Maminky je překonají bez větších potíží samy. Pomoci může samozřejmě pohled na miminko, zvládnutí počátečního strachu a ostychu, vytvoření řádu a rituálů v péči, ale také třeba i starostlivý tatínek. Někdy ovšem ani to nestačí. Naopak dosavadní příznaky sílí, přidají se třeba ještě noční můry či různé fobie, nenávist a odmítání sebe sama i dítěte. S tím už není radno si zahrávat. Taková poporodní deprese může trvat i několik měsíců a může mít skutečně nedozírné následky!

Stačí trocha pozornosti a odborná pomoc

Prvním krokem řešení každého problému je přiznat si jeho existenci. Proto se nesnažte své pocity skrývat a nestyďte se za ně. Hodně pomáhá, pokud si o nich promluvíte s někým blízkým, neuzavírejte se do sebe. Partner by měl o těchto pocitech či všech vašich pochybnostech vědět, určitě to pochopí a bude se snažit vás podpořit. Jistě také není od věci, pokud se nastávající rodiče s příznaky poporodního splínu seznámí předem a budou tak na možné komplikace připraveni.

Při dlouhotrvajících potížích, pokud ani pozornost okolí a pomoc blízkých nestačí, je nutné svěřit se do péče odborníka. Deprese je vážný stav, který vyžaduje psychoterapii či vhodnou léčbu.

Nebojte se přiznat si, že potřebujete pomoc. Zdraví vaše i vašeho miminka za to přece stojí.

ynezorPumanzeSaNyknalC

Reklama

Sdílejte článek