Hlavní obsah

Potratová pilulka? U nás stále nepovolena!

Foto: samphoto.cz/jiunlimited

Češky tuto pilulku zatím nemohou použít

Potrat je v životě ženy vždy traumatickým zážitkem. A tak si vědci zcela logicky položili otázku, jak jej ženě ulehčit. A výsledek byl na světě - pilulka RU 486. Také se divíte, že je českým ženám hlavně z politických důvodů stále odepřena? A přinesou nadcházející volby posun v této oblasti?

Článek

Zatímco klasický potrat je chirurgickým zákrokem - operací, pomocí pilulky lze vyvolat potrat samovolný a pro tělo mnohem šetrnější. Pilulka byla vyvinuta již v roce 1980 ve Francii firmou Roussel Uclaf (první dvě písmena v názvu firmy se používají pro označení preparátu) a používat se mohla od roku 1988. Pilulka se prodává pod názvem Mifepriston nebo Mifeprex. Jedná se o syntetický steroid, který inhibuje progesteron. Ten je v těle nezbytný, aby se v něm udržel plod.

Pilulka má vysokou účinnost

Pilulku mohou vzít ženy, u kterých bylo zjištěno těhotenství v pátém až devátém týdnu. Kontraindikací je vysoký krevní tlak, problémy se srdcem nebo silné kouření. A jak to v praxi vypadá?

Žena se dostaví na kliniku, kde jí je pilulka poskytnuta. Zůstane zde několik hodin na pozorování a může odejít. Dostaví se opět po dvou dnech, kdy jí je podána další pilulka. Ta způsobí samotný potrat. Žena odejde na toaletu, začne pociťovat stahy a zárodek je z těla vypuzen. Podle studie u 54 % případů dojde k potratu během čtyř hodin, ve 22 % během 24 hodin. U jednoho procenta se potrat nespustí, u dvou až třech procent žen se potrat neprovede dokonale, takže musejí absolvovat ještě chirurgický zákrok. Pilulka má nežádoucí vedlejší účinky - může působit slabost, žaludeční problémy, dále krvácení a narušený menstruační cyklus. Přesto se jedná o metodu maximálně šetrnou.

Foto: samphoto.cz/jiunlimited

Potrat je velký zásah do psychiky ženy

Schválená je i v USA

Schvalovací proces nebyl v celé řadě zemí úspěšný. Dnes se může používat v 19 zemích v Evropě a od roku 2000 také ve Spojených státech. Tam za ni mohou ženy vděčit administrativě prezidenta Clintona, jeho předchůdce a nástupce jsou totiž proti pilulce a jejich snahou bylo ztížit provádění potratů.

U nás je bohužel pilulka stále nedostupná. V minulém století se sice schylovalo k tomu, že se začne s testy (jako u jakéhokoli jiného preparátu), ale ty se nakonec neuskutečnily, protože neinformovaní věřící rozjeli protestní peticovou akci - kvůli ní byl proces registrace přerušen a pilulka na český trh uvedena nebyla. Řada českých odborníků by přitom možnost šetrnějšího potratu uvítala. Registraci pilulky schvaluje i brněnský gynekolog Vít Unzeitig: „Nikomu bychom ji nenutili, ale žena by se mohla svobodně rozhodout, což nyní nemůže. Nebránili bychom se ani tomu, aby byla používaná jen ze zdravotních důvodů."

Kdy povolí pilulku i u nás?

Bohužel registrační proces není rozeběhnutý ani v současné době. Naposledy se odborníci snažili prosadit zavedení pilulky v roce 2005, ale opět bez úspěchu. Bohužel tuto snahu nijak nepodpořilo ministerstvo zdravotnictví, pro které je pilulka politickou otázkou. Je to jistě škoda. Potraty jsou u nás povolené, takže by bylo jistě chvályhodné mít k dispozici tu nejšetrnější metodu. A argument, že snadnější potraty zvýší jejich počet, také neobstojí. V zemích, kde se pilulka používá, se tak totiž nestalo. Je tedy otázkou, jak se k prosazení registrace pilulky postaví nová politická reprezentace. Bez její podpory je totiž volání odborníků po registraci pilulky marné.

Uvítala byste, aby u nás byla pilulka k dispozici? Nebo ji odmítáte, protože neuznáváte ani potrat? Pošlete nám své názory na info@prozeny.cz!

ynezorPumanzeSaNyknalC

Reklama

Sdílejte článek