Hlavní obsah

Povinně do školky? Zatím ne

Foto: samphoto.cz/jiunlimited

Někomu se kolektivní výchova nezamlouvá

V posledních letech se opakovaně vynořuje a zase usíná téma povinné docházky do mateřské školy. Alespoň pětileté předškoláky by tam část odborníků viděla ráda všechny do jednoho. Naposledy otevřel tuhle otázku nedávno ministr školství Ondřej Liška.

Článek

Podobné zákony platí leckde, například v Maďarsku nebo Irsku, ve kterém se mimochodem český ministr inspiroval. V Severním Irsku mají dokonce v zákoně zakotvenou povinnou předškolní docházku pro děti už od čtyř let. Jaké by však takové opatření mělo význam u nás, kde mateřské školy navštěvuje více než devadesát procent dětí?

Ministr se netají záměrem pomoci tak vyrovnávat handicap dětem z „těžko přizpůsobivých sociálních skupin". Překlad zní: dětem z romských ghett. Chvályhodná snaha má ale několik velkých „ale".

Za prvé: V některých městech se míst ve školkách nedostává už dnes. Devadesátá léta s dramaticky se snižujícím počtem dětí vedla ke zrušení mnoha předškolních zařízení. V prvním desetiletí nového tisíciletí si však začaly pořizovat rodiny ženy ze silných ročníků sedmdesátých let minulého století - a místa ve školkách začala scházet. Dostat v Praze tříleté dítě do veřejné školky je problém, ty soukromé si zase účtují tučné školné.

Za druhé: Ne všem rodičům se představa kolektivní výchovy ještě před nástupem do základní školy zamlouvá. A co třeba rodiče, kteří se rozhodli nesvěřit své dítě škole ani v otázce základního vzdělávání a hodlají učit svého Honzíka formou „domácí školy"?

Foto: samphoto.cz/jiunlimited

Kolektivní vzdělávání má v Čechách tradici

Radši u maminky

Také rodiny, kde maminka zůstala na mateřské dovolené s dalším dítětem, často nechtějí svěřit staršího potomka do péče mateřské školy s odůvodněním, že pětiletý človíček má na institucializovanou výchovu ještě rok času. Na otázku, zda dítěti v tomto věku více prospěje soužití s vrstevníky v kolektivu školky, anebo mámina láskyplná péče, neexistuje jednoznačná odpověď. A právě proto by takové rozhodování mělo zůstat v rukou rodiny.

Ať tak, či tak, povinná docházka do mateřské školy zatím neexistuje. Jinou věcí je povinnost mateřské školy dítě přijmout. Pokud je vaší ratolesti pět let a od příštího září má nastoupit do základní školy, nesmí vás spádová mateřská škola ve vašem obvodu odmítnout. Z vlastní zkušenosti dítěte, které nastoupilo bez předchozí „školkové" zkušenosti rovnou do základní školy, radím: využijte tuhle možnost. Pro dosud opečovávaného drobečka, který si nikdy dříve nemusel vydobývat svá práva mezi partou stejně staré drobotiny, představuje totiž nástup do základní školy šok.

ynezorPumanzeSaNyknalC

Reklama

Sdílejte článek