Hlavní obsah

Cestujete ve správném oblečení?

Foto: samphoto.cz/jiunlimited

Oblečení by především mělo být pohodlné

Máme tu čas dovolených a nekonečných výletů. Jistě i vás čekají několikahodinové cesty za klidem a dovolenou. Ale umíte se na cestu správně obléci? A co vám může třeba i ublížit na zdraví? Volbu oblečení do dopravních prostředků byste rozhodně neměla zanedbávat. Nechte si od nás poradit.

Článek

Čeká-li vás několikahodinová cesta v dopravním prostředku, měla byste v každém případě vybírat zejména podle pohodlnosti. A to nejen pohodlné oblečení, ale také obuv. A pochopitelně byste se měla zaměřit i na výběr správného zavazadla. „V příručním zavazadle, ať už cestujete autobusem, letadlem či třeba vlakem, byste měla mít vždy nejnutnější věci. Zároveň by se ale nemělo jednat o zavazadlo velkých rozměrů nebo hmotnosti. Ideální je kabelka, ve které jsou doklady, peněženka, mobilní telefon a případně klíče," vysvětluje módní poradkyně a stylistka Martina Koliková.

Autobus

Pokud budete absolvovat delší cestu autobusem, pamatujte na příruční zavazadlo také. Když ovšem jedete v autobuse bez servisu, kde nemáte možnost občerstvení, mělo by vaše příruční zavazadlo obsáhnout i malý nápoj. A jestli nemáte v plánu celou cestu prospat, můžete přibalit také oblíbenou knížku nebo časopis.

Oblečení volte vzdušné a raději ve dvou vrstvách. Třeba tričko a teplou mikinu nebo svetr, který si můžete svléci. Úskalím některých autobusů je totiž klimatizace. Nikdy předem nevíte, zda bude fungovat nebo ne. Některé klimatizace dokáží totiž v letních měsících způsobit v autobusech chládek až nepříjemný. Proto se svrchní oblečení vždy hodí. Boty vybírejte také vzdušné, ve kterých se vám nebude potit noha.

Foto: samphoto.cz/jiunlimited

Budťe připraveny na změnu podnebí

Letadlo

Ještě více opatrná byste měla být při cestování letadlem. Zde totiž neriskujete „pouze" možnou chladnost vlivem klimatizace, ale také podnebí, do kterého přiletíte. „Ačkoli letíte do teplé země a máte předpověď počasí, může se stát, že vystoupíte třeba do prudkého deště. Proto byste měla mít s sebou na palubě deštník, pokud to letištní kontrola povolí, nebo třeba nějakou nepromokavou čepici. Vhodné jsou také kapuce u bund. Svrchní oděv je samozřejmostí," radí paní Koliková. A hned také dodává, že veškeré oblečení by mělo být pohodlné a vzdušné.

„Při přeletu do jiné destinace dochází většinou také ke změně klimatu. Cestuje-li žena do teplejších krajů, kde je pravděpodobně i větší vlhkost vzduchu, měla by mít i správné spodní prádlo. Rozhodně ne ze syntetických materiálů. Má-li žena neprodyšné kalhotky, hrozí riziko poševních zánětů," dodává Koliková radu, se kterou nezbývá než souhlasit. Nikdo by si nechtěl zkazit dovolenou podobnými problémy.

Foto: samphoto.cz/jiunlimited

V autě se můžete hned převléknout

Auto

Jako nejvýhodnější se v mnoha ohledech jeví cestování autem. U sebe máte totiž prakticky všechny věci, a když vám něco začne vadit, můžete zastavit a z kufru si vzít něco jiného. Jediné, na co byste si měla dát pozor, je obuv. Pokudřídíte, jistě chápete, že ve vysokých podpatcích nebo botách s příliš tvrdou podrážkou, se řídí špatně.

Vlak

Jste-li naopak fanynkou cestování vlakem, měla byste dávat přednost spíše kalhotům a dlouhým sukním. To hlavně z toho důvodu, že se ve vlaku vystřídá během dne velké množství cestujících, včetně dětí, kterým se čas od času "povede" sedadlo zašpinit. Na druhou stanu se v tomto dopravním prostředku nemusíte bát obout do bot na podpatku. Je zde totiž dostatek prostoru na nohy, případně se můžete i kdykoli projít. A právě díky tomu vás nohy ani chodidla bolet nebudou.

ynezorPumanzeSaNyknalC

Reklama

Sdílejte článek