Hlavní obsah

Šílená ženská krása: Proč nosí talířek ve rtu?

Foto: Profimedia.cz

Vnímání krásy se stále v různých koutech planety liší. V některých případech i zcela zásadně. Zatímco u nás se dámy zkrášlují pomocí make-upu, barev na vlasy či módních outfitů, ženy z nejrůznějších kmenů napříč světem mají úplně jiné prostředky.

Článek

Rozvinuté civilizace mají dnes už poměrně unifikovaný přístup ke kráse. Módní ideály nabyly globálního charakteru, a tak se ženy v Evropě zkrášlují stejně jako třeba ty, které žijí v Austrálii nebo třeba na severu Ameriky. Nicméně stále ještě existují menšinové společnosti, které si to dělají po svém. Podívejte se, jak se zkrášlují ženy z různých kmenů ve světě.

Kayané a jejich dlouhokrké ženy

Kayané podle jejich vlastního vyprávění pocházejí z jižního Mongolska, odkud putovali přes Čínu, Tibet a Indii až do Barmy, kde se usadili v provincii Kaya. Ženy z této etnické menšiny prosluly svými „dlouhými krky“. Respektive ozdobou ve formě mosazné spirály na krku. Ty se nasazují již malým pětiletým holčičkám. Ženy je během života nesundávají, ale přidávají si další. Spirály způsobují deformaci klíční kosti a žeber, což způsobuje dojem delšího krku.

Foto: Profimedia.cz
Foto: Profimedia.cz

Poslední praví Indové v Himálajích

O árijském kmenu Dropkas, který žije vysoko v indických Himálajích, se říká, že by mohl představovat poslední pravé Indy. Kmen je známý mimo jiné tím, že zde dochází k reálné výměně manželek. Co se módy týče, ženy oblékají pestrobarevné šaty s podvlečenými kalhotami – velmi podobné indickému sárí. Kvůli chladu však přes ně nosí i kozí kožešiny. Typické jsou také čelenky a turbany s květy, které nosí jak muži, tak ženy.

Foto: Profimedia.cz
Foto: Profimedia.cz

Obávaný africký kmen Mursi

Kmen Mursi žijící v africké Etiopii je nechvalně známý jako jeden z nejagresivnějších, což je patrné i na jejich způsobu „zkrášlování“. Muži Mursiové jsou nebezpeční bojovníci, jejichž tělo je poseto nejrůznějšími zářezy. Ty mají značit znamenat počty zabitých.

Ženy se krášlí podobně drsným způsobem. Nosí labrety, což jsou hliněné nebo dřevěné talířky vložené do spodního rtu. Dívka z tohoto kmene je na vdávání kolem 10. až 15. roku. V tuto chvíli je připravená začít nosit labrety. První aplikace je ale nesmírně bolestivá. Dívce jsou vyraženy dva až čtyři přední zuby, následně se jí rozřízne kůže pod spodním rtem, kam se vkládá dřívko. Po zahojení rány začíná do vzniklého tunýlku vkládat labrety, jejichž velikost se postupně zvětšuje.

Foto: Profimedia.cz
Foto: Profimedia.cz

Stylově učesaní Himbové

Na severovýchodě africké Namibie žije etnikum zvané Himbové, které se v poslední době stalo turistickou atrakcí země. Himbové chodí skromně ošaceni, hrudník zůstává nezahalen, větší důraz se klade na ozdoby a doplňky. Příznačné jsou specifické účesy a úpravy vlasů, zejména copy, které se ztužují tukem a hoblinami.

Foto: Profimedia.cz
Foto: Profimedia.cz

Baví vás studovat cizí daleké kultury, které se tolik liší od nás?

ynezorPumanzeSaNyknalC

Reklama

Sdílejte článek