Hlavní obsah

Mýty a nepravdy okolo praní a sušení prádla. Také jim věříte?

Foto: Miele

Pračka WMH120 WPS PWash&TDos má automatický dávkovací systém TwinDos, který pohlídá optimální použití pracích prostředků, cena 41 900 Kč

Bez pračky si těžko představit život, totéž začíná platit i pro sušičky. Přesto v souvislosti s těmito pomocníky stále koluje řada mýtů. Co je pravda?

Článek

Také si myslíte, že když více naplníte pračku, ušetříte? Nebo že sušička mačká oděvy, a navíc vadí alergikům? O praní a sušení se toho ale říká mnohem více... Víme, jak je to doopravdy!

Nacpaná pračka nevadí

Každá pračka má svou maximální kapacitu a tu byste neměli přeplňovat. Textilie pak nebudou mít dostatek prostoru pro správné a důkladné vyprání.

„Množství prádla měří pračky buď podle nasákavosti textilií, nebo pomocí váhového senzoru. Některé spotřebiče vám rovněž doporučí množství pracího prostředku a aviváže pro danou náplň, případně detekují míru znečištění prádla,“ říká Pavel Šramota, produktový manažer Philco.

Foto: Philco

Pračka se sušičkou PLD 14961 WD disponuje 3D indikací množství prádla a následným doporučením dávkování pracího prostředku, cena 18 490 Kč

Peří do pračky nesmí

Nebojte se měnit zajeté zvyklosti, moderní spotřebiče vám to samy nabízejí. „Existují pračky, které umožňují vyprat i choulostivé textilie či výplně. Platí to například pro přikrývky s peřím nebo outdoor oblečení opatřené speciálními úpravami,“ uvádí Lucie Kyselá, produktová manažerka Miele.

Foto: Miele

V dnešní době existují pračky, které umožňují vyprat i choulostivé textilie, včetně těch s péřovou náplní. A to díky speciálním programům i pracím prostředkům

Noční provoz je levnější

Většina spotřebičů má funkci „odložený start“, prát lze i v noci. Ale tarif známý jako „noční proud“ už neexistuje. Obecně se odběr elektrické energie dělí na takzvaný vysoký a nízký tarif. Pokud splňujete podmínky pro udělení nízkého tarifu, můžete levnější elektřinu využívat třeba i k praní a sušení (odběr probíhá během dne/noci v různých časech, ověřte si je u svého distributora).

Foto: Miele

Pračky s funkcí eko informace mají přehled o spotřebě elektrické energie a vody. Před spuštěním programu můžete zobrazit prognózu spotřeby, po dokončení praní uvidíte přesné údaje o spotřebě

Problematické skvrny pračka neodstraní

Některé druhy skvrn dokážou pěkně potrápit, ať už se jedná o čokoládu, ovoce, červené víno, rtěnku... Je-li však pračka vybavena speciální funkcí, pak dokáže i takové skvrny odstranit.

Foto: Hotpoint

S pračkami řady Futura lze šetrně odstranit až 20 nejčastějších skvrn, aniž by program probíhal za vysokých teplot (jde o teplotu 40 až 43 °C)

Čím více programů, tím lépe

Základní požadavek mají všichni lidé stejný (chcete dobře vyprat a usušit prádlo), ale vše ostatní se může lišit. Když spotřebič nabízí spoustu programů, zní to dobře. Nic to ale neříká o tom, zda je všechny opravdu využijete.

Foto: Bosch

Volně stojící pračka WAT28660BY vám díky systému VarioPerfect dává možnost volby, zda chcete u pracího programu dát přednost úspoře času, nebo úspoře energie, cena 21 590 Kč

Sušička vadí alergikům

Když budete prádlo sušit venku, ulpí na něm například pyly. Naopak sušička dokáže zachytit prach, vlasy a další nečistoty, které i po praní na prádle do jisté míry zůstávají.

Foto: AEG

Sušička T97689IH3 pro 8 kg prádla mimo jiné disponuje indikátorem, který signalizuje nutnost vyčištění filtru, cena 30 040 Kč

Prádlo ze sušičky bude zmačkané

Vzduch v sušičce proudí tak, aby tkanina zůstala nadýchaná, s určitou minimální vlhkostí (nebude přesušená jako prádlo pověšené na sluníčku). Pak mnohé textilie ani není třeba žehlit. Musíte však prádlo vyjmout ze spotřebiče včas a nenechávat ho v něm ležet třeba půl dne.

Foto: Siemens

Sušička WT45H200BY má funkci „načechrávání“ v délce 120 minut. Pokud zapomenete prádlo vyndat hned po skončení sušení, máte na to ještě dvě hodiny, aniž by došlo k jeho pomačkání, cena 21 190 Kč

Sušička ničí prádlo

Každým praním a sušením dochází k určitému opotřebování textilií, to je jasné. Ale to byste nemohli prát ani v ruce a sušit na balkoně, kde slunce zesvětlí barevné prádlo. A také byste prádlo ani nemohli nosit.

Pozor ale na případný program na úplné dosušení, ten je třeba používat obezřetně s přihlédnutím k typu materiálu. Jinak se může třeba vysokou teplotou mírně srazit.

Zajímavé je také srovnání vytváření žmolků. Podle Lucie Kyselé 70 procent žmolků na prádle vzniká nošením, 20 procent praním a 10 procent sušením.

Foto: Bauknecht

Ušetřit místo pomůže takzvaný mezikus, který bezpečně spojí pračku se sušičkou. Mezikus SKS 200, součástí balení je výsuvná polička a praktický věšák, cena 2400 Kč

Sušičky zvyšují vlhkost v bytě

Na závěr zmiňme tvrzení – které je skutečně pravda. Větší množství vlhkosti sušička sama zpracuje. Vy pak jen vylejete nádobku s vodou, u některých přístrojů lze sušičku pro odvod vody připojit k odpadu. Jenže... „Sušicí okruh je sice uzavřený, ale nikoli hermeticky. Malé množství vlhkosti vždy unikne do okolního vzduchu. Bez větrání dojde k nárůstu vlhkosti v místnosti a v případě studených stěn či oken na nich může vlhkost kondenzovat,“ připomíná Karel Hrdina ze společnosti Electrolux.

Ovšem když budete prádlo sušit doma na šňůrách, rovněž se z něj odpařuje vlhkost, navíc v daleko větším množství. Právě časté sušení prádla doma, pokud přitom dostatečně nevětráte, se uvádí jako jedna z možných příčin vzniku plísní. Ale i tomu se dá zabránit. Jak sušit prádlo doma? Jde to i v paneláku a bez plísní!

Foto: Electrolux

Sušička EDH3487RDE (na foto vlevo) s tepelným čerpadlem používá k sušení oblečení nižší teplotu. Nastavit si lze i vlastní program Moje oblíbené, a pak pro jeho spuštění stačí jeden dotyk, cena 24 030 Kč

Foto: Indesit

Sušička IDCE 845 ECO patří do energetické třídy A. Velká dvířka slibují pohodlné vkládání i vyndávání prádla, cena 19 490 Kč

A co vy? Máte doma pračku i sušičku? A jak jste spokojeni?

ynezorPumanzeSaNyknalC

Reklama

Sdílejte článek