Hlavní obsah

Prázdniny v maringotce

Foto: Shutterstock

Maringotky sice neoplývají množstvím prostoru, ale mají svůj půvab a chybějící centimetry nahradí příroda okolo

Poslední dva roky přejí alternativním způsobům trávení dovolené. Maringotky či minidomky jsou navíc velkým hitem delší dobu a někteří dokonce volí tento způsob bydlení natrvalo. V čem spočívá kouzlo jejich přitažlivosti?

Článek

Pro někoho v čistě ekonomických důvodech. Pořídit si maringotku vyjde na pár desítek tisíc korun, pustíte-li se do její renovace sami. Nové či perfektně modernizované pak vyjdou na několik set tisíc. A cena mimořádných kousků z dílen architektů se může šplhat až k milionům.

Nicméně i tak je to ve většině případů – vzhledem k astronomickým částkám, za něž se nyní prodávají průměrné rekreační nemovitosti – finančně úspornější varianta. Také budoucí provozní náklady jsou ve srovnání s běžnou chatou nebo chalupou výrazně nižší.

Foto: Shutterstock

I na pár metrech čtverečních můžete mít vše, co k životu na dovolené potřebujete

Toulavé boty

Někdo zkrátka nevydrží dlouho na místě. A představa, že máte střechu nad hlavou, kterou můžete kdykoli popovézt o pár kilometrů dál, je více než lákavá. Takže až vás místo na rozkvetlé louce přestane bavit nebo až budete mít okolí prozkoumané křížem krážem na kole i pěšky, přesuňte se k potoku, kde vás místo cvrčků bude uspávat šumění vody.

Dobrodružství a romantika

Maringotky máme spojené s kočovným způsobem života a vyvolávají v nás pocit svobody. A to je adekvátní odměna za tu trochu nepohody, kterou tu ve srovnání s plně vybavenou chalupou musíte „přetrpět“. Navíc, dnes už ani nemusíte. Záleží jen na vás, jak si svůj malý svět kolečkách zařídíte.

Foto: Möbelix

Šik pohovku s odkládací funkcí vyrobíte snadno. Je jen na vás, zda palety ponecháte v přírodním odstínu, nebo je natřete barvou

Vybičuje kreativitu

Pěkně a pohodlně zařídit velkou usedlost s velkorysým rozpočtem zvládne ledaskdo. Ale když máte k dispozici 16 metrů čtverečních a pár desítek tisíc, to už je výzva! Použijte svou fantazii a zručnost. Nabízí se tu plně využít aktuální trend upcyklace. Co takhle postel nebo pohovka z palet doplněná stylovými barevnými podsedáky, taburety ze starých pneumatik nebo police a regály z bedýnek?

Foto: Möbelix

Základním „stavebním“ prvkem působivého prostírání je podložka pod talíře

Drobnosti a doplňky seženete za pár korun v bazaru nebo vyměníte ve „swapovacích“ skupinách na Facebooku. Originální kousky, jako je mozaikový odkládací stolek, závěsné křeslo nebo jutové prostírání, si můžete vyrobit podle návodů, které najdete ZDE.

ynezorPumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek