Hlavní obsah

Převlékněte okna do nového

Foto: samphoto.cz/jiunlimited

Staré záclony už jsou okoukané?

14. 11. 2008

Většině žen stačí k nákupu nové záclony menší důvod, než je fakt, že s topnou sezonou je zapotřebí oknům trochu přistřihnout „ofinku", aby mohlo teplo lépe do místnosti.

Článek

Ať tedy při obhajování výdaje z rodinného rozpočtu budete hrát na tuhle „rozumnou" notečku, nebo se spíš spolehnete na estetiku (nebo na to, že si domácí pán změny stejně nevšimne), rozhodně byste měla vyrazit do obchodu vybavena několika zásadními vědomostmi.

Dvakrát měř a jednou řež...

První, co jistě musíte mít, je lísteček s přesnými rozměry okna, ale i konzole. To je základ, bez kterého se k ideálnímu oknu nedoberete. Jistě, můžete vzít záclony víc a pak stříhat, ale to je pracné a zbytečně drahé. Ano, tolik to nevadí, pokud není tak nařasená nebo přesně k zemi - ale jestli nejste hodně ležérní typ, asi vás to v duchu stejně začne štvát... Takže míry jsou hlavní!

Jak dojít ke správným číslům?

Nejprve si v klidu u kafíčka promyslete nejvhodnější délku budoucích záclon. Tři nejběžnější jsou k parapetu, do poloviny zdi mezi parapetem a podlahou a k podlaze.

Pak sundejte z okna závěsy a záclony a „holé" ho proměřte. První údaj by měl být šířka nikoli okna, ale konzole. Opakujte měření dvakrát a znovu si překontrolujte čísla, která jste si zapsala.

Do obchodu vezměte kamarádku

Pokud jste si vyhlédla záclony či závěsy s velkými vzory, počítejte s opakováním vzoru. Podle požadovaného řasení ji znásobte dvěma nebo přidejte polovinu. Při metrovém okně by hodně nařasené záclony bylo zapotřebí dva metry, méně bohaté metr a půl. Délku zvolte podle toho, které ze tří možností jste dala přednost.

Foto: samphoto.cz/jiunlimitedV zimě by záclona neměla překrývat topeníLevné? Možná, ale...

Možná ty záclony na tržišti vypadají lákavě, mají pěkný vzorek, ale tuhle výhodnou koupi si dobře promyslete. Vždy je dobré uvážit, že sice jistě ušetříte, ale záclony přežijí jen pár vyprání a nejspíš velmi rychle ztratí svou zářivou bělost...

Jak při výběru záclon dostat za své peníze patřičnou kvalitu? Na co si dát pozor?

  • Vidíte-li hodně finančně „výhodné" záclony, dejte pozor a dobře si prohlédněte spodní lem. Spodek záclony má být pevný, nesmí se třepit - není-li kvalitní, záclona se od něj začne párat a přijdete o ni.
  • Musí být také pevná, nesmí se natahovat, příliš tenká záclona možná vypadá na první pohled dobře, ale rychleji zešedne a praním ztratí tvar.
  • Speciálně na tržnicích si dejte velký pozor na to, jak záclonu stříhají - nešikovná ruka vás může připravit o velký kus na šířce.

Klidně do pračky!

Aby záclony vydržely dlouho pěkné, musíte je i dobře udržovat. Prát je můžete klidně v pračce - ovšem v pracím sáčku a na 30 °C (i když výrobce uvádí o deset stupňů více) a ve speciálních přípravcích na praní záclon. Zásadně perte bílé a barevné či potištěné záclony zvlášť, i kdyby byly ze stejného materiálu.

ynezorPumanzeSaNyknalC

Reklama

Sdílejte článek