Hlavní obsah

Proč je dobré schovat spotřebiče do linky?

Foto: Bauknecht

Vestavné spotřebiče zjednodušují úklid v kuchyni

Zavřít a navždy schovat, nebo raději nechat hezky na očích? To je jedna z důležitých otázek, kterou musíte vyřešit před nákupem nových spotřebičů. Víte, které jsou pro vás lepší?

Článek

Praktické, nabité funkcemi, ovšem za více peněz, nebo levnější a náročnější na úklid? Tak mnozí vyjadřují rozdíl mezi spotřebiči vestavěnými a volně stojícími. Ale spousta věcí už neplatí. Ačkoli vestavěných spotřebičů v domácnostech přibývá, nehrozí, že by volně stojící navždy zmizely.

Stále mají několik výhod, které jim dávají určitou nesmrtelnost. Oceníte je doma i vy.

Foto: Bauknech

Myčky se dělí na vestavné s viditelným ovládacím panelem a na plně vestavné, kde jsou tlačítka v hraně dveří

Proč zvolit vestavbu?

Důvodů, proč vestavby ovládají naše domácnosti, je několik. Na prvním místě stále stojí praktičnost. „Je to hlavní důvod, proč na ně mnozí nedají dopustit. U vestavných spotřebičů nenajdete nejrůznější mezery a výklenky, kde by se usazovaly nečistoty a prach, čímž si značně zjednodušíte úklid,“ říká Stanislav Brázda z Bauknechtu. Tyto přístroje jsou na milimetr přesně zabudované do pracovní plochy, polic či skříněk. Z kuchyně proto mizí spáry a škvíry, v nichž se mohou usazovat drobky, prach a další nepořádek. Ten samozřejmě jde uklidit, ale znamená to přístroj vytáhnout, místo uklidit, a pak vše vrátit na své místo. Nejenže to není pro jednoho člověka zrovna lehká práce, ale třeba při manipulaci s plynovým sporákem ani bezpečná.

Foto: Whirlpool

Varné desky se vyrábějí v naprosté většině ve vestavném provedení

A protože velmi náročným místem na úklid je kuchyně, nejvíce se prodávají ve vestavném provedení právě přístroje určené sem. „Vestavba je silná zejména v kategorii přípravy jídla, tedy trub a varných desek a myček nádobí,“ říká Milan Landa z firmy Electrolux. Zároveň ale připomíná, že vestavné spotřebiče nejsou pro každého. A peníze zde nehrají roli. „Na vestavné spotřebiče je třeba mít připravené kuchyňské skříňky. Proto je kupují hlavně lidé, kteří si staví nový domov nebo provádí rekonstrukci kuchyně a zároveň mění nábytek. Pak počítají většinou s linkou připravenou pro vestavnou troubu,“ dodává Milan Landa.

Foto: Mora

Kuchyň s ukrytými spotřebiči působí jednoduše a upraveně

Jiná omezení prakticky neexistují. Rozhodně není pravda, že vestavné typy jsou mnohem dražší než volně stojící. I v těchto řadách najdete levnější modely. Ale také novinky, které se stávají „vlajkovými loděmi“ značek. Je proto pochopitelné, že jsou vybavené nejmodernějšími a nejúčinnějšími technologiemi, mnoha funkcemi a vychytávkami. A to je dělá dražší. Podobné nepravdy však provázejí i myčky. Přečtěte se 10 mýtů a lží o myčkách nádobí!

Foto: Gorenje

Volně stojící retro chladnička se stane ozdobou kuchyně

Volně stojící dnadno vyměníte

Máte pocit, že na volně stojící spotřebiče už žádné klady nezbyly? Naopak! Dovedete si představit, že se vám doma rozbije starý sporák a vy kvůli němu budete měnit kuchyň za sto tisíc a více? Zde jsou volně stojící přístroje nenahraditelné. „Velmi často si je lidé kupují v situacích, kdy jim dosloužil třeba sporák nebo myčka a oni potřebují vyměnit kus za kus. S volně stojícími je to jednoduché,“ říká Eva Kučmášová ze společnosti Whirlpool.

Foto: Whirlpool

Chcete-li chladničku s nápojovým automatem, musíte zvolit samostatně stojící přístroj

Druhou skupinou jsou ti, kteří chtějí neotřelý vzhled a design, což platí hlavně pro chladničky. Ty se vyrábějí v zajímavých barvách a retro vzhledu, nebo si naopak můžete vybrat nerezové nebo černé s velkými LCD displeji a dotykovým ovládáním. To se při vestavbě ztratí, a přitom takové typy vypadají velmi luxusně a často se stávají ozdobou i jinak zcela vestavné kuchyně. Navíc volně stojící modely chladniček mají obvykle více vnitřního prostoru. Pokud právě ledničku kupujete, nejdřív si projděte test chladniček: půlka propadla!

Foto: Miele

V koupelně stále vládnou volně stojícící pračky a sušičky

Existuje však i místnost, kde volně stojící spotřebiče stále jednoznačně převládají. Jsou to koupelny a v nich pračky a sušičky. Důvody jsou jednoduché – snadný přístup, pěkný design, ale třeba i možnost postavit na pračku sušičku,“ dodává Eva Kučmášová z firmy Whirlpool.

A kterým spotřebičům dáváte přednost vy: vestavným, nebo volně stojícím? Řekněte to ostatním v diskusi pod článkem.

ynezorPumanzeSaNyknalC

Reklama

Sdílejte článek