Hlavní obsah

Proč muži myslí tak, jak myslí?

Foto: Thinkstock

Za všechno může mozek?

Kterou ženu by nezajímalo, proč muži demonstrují svoji sílu, proč se tak vzpírají domácím pracím, proč chtějí být ve všem první, proč se mezi sebou tak poměřují a další z mnoha těch prokletých „proč“? Otázek je opravdu spousta, nicméně odpověď je jenom jedna – mozek, který dělá muže mužem, jedná úplně jinak než ten ženský. Jak to?

Článek

Tak na to se sama sebe zeptala Louann Brizendine, lékařka v oborech neurobiologie a neuropsychiatrie ze San Franciska, která se rozhodla přijít celé věci na kloub. A díky její pětadvacetileté klinické praxi a výzkumům se jí to taky podařilo. Tak jak to s tím mužským mozkem vlastně je?

Od toho ženského se liší již ve chvíli početí, což je zapříčiněno známým chromozomem Y, který ženy nemají. V průběhu života se mozek muže formuje podle nastaveného programu, který řídí geny a mužské pohlavní orgány. Je to sice s podivem, ale výsledky bádání této lékařky ukázaly, že muži používají zcela jiné mozkové obvody ke zpracování informací a řešení citových problémů než jejich něžnější polovičky.

Ženy jsou citlivější, muži větší flegmatici

Zatímco tedy Máňa brečí nad ztrátou dlouholeté lásky a rozchodem, její bývalý Karel jde radši na pivo do hospody, aby spláchl hořkost posledních chvil, když mu o hlavu omlátila vázu z předsíně. Neřeší nic, až si přijde pro své věci, chce mít pokoj a klid. „Hlavně nehysterči, Máňa,“ ještě jí s klidem přidá mezi dveřmi. Jeho mozek totiž svým osobitým způsobem posuzuje to, co dělají a cítí druzí. Spousta věcí mu přijde přehnaná až zbytečná, na rozdíl od Máni, která si potřebuje zanadávat, vybrečet se kamarádkám, říct jim o všem, co pro Karla obětovala (a on si toho nevážil, holomek), ale přesto, kdyby přišel odprosit, vzala by ho zpátky…

Foto: Thinkstock

Muži jsou pyšní, že dokáží vydělat peníze

A pojďme k dalším rozdílům...

Proč mají pánové pořád chuť na sex?

Co se týče sexuálních pudů a milionu otázek kolujících internetem, které stále hledají odpověď na to, proč muži mohou častěji souložit a jsou oproti svým milenkám náruživější, příčinou je dvaapůlkrát větší vyhrazený prostor v pánském mozku (hypotalamu) určený pouze a jenom pro neřesti tohoto typu.Myšlenky na sex se tak pro muže stávají denním i nočním chlebem, neboť tam úplně v pozadí vizuální kůry se nachází takové sexuální podloubí, které je kdykoli připraveno vyplodit nějaký ten produkt čili chopit se příležitosti o polední pauze, po hádce, před večeří i po ní, v mezidobí, kdy si tchyně odskočí pro rohlík nebo si malý Kubík hraje ve vaně na zloděje a policajty.

Bránění teritoria – klasický chod mužského mozku

Muže mužem dělají i rozsáhlejší mozková centra pro svalovou aktivitu a agresi. Jejich mozkové obvody nedovolí, aby se jejich partnerek dotýkal někdo jiný (pokud si to ovšem sami nepřejí), protože se jim ihned v mozku aktivuje obranná agrese známá již z pravěkých dob, kdy bylo normální porvat se o kus toho žvance i o přízeň ženy. Taková ta klapka, kdy si kdekdo řekne: za to mi to nestojí, většinou taky nefunguje. Jako dva rozzuření psi bojující na život a na smrt jsou dva jedinci mužského pohlaví schopni bojovat do konce svých sil, jen aby ochránili milované blízké.

Foto: Isifa

Technické vychytávky fascinují více muže než ženy

Musím být lepší a silnější než ti ostatní!

Tytéž obvody jim také našeptávají, že musí být první, lepší než Mirek nebo Pepa, s čímž souvisí i poměřování majetků, finanční situace, partnerek, lepších aut, pracovních úspěchů a podobně, za což může sebevědomí založené na výkonu, úspěchu a uznání druhých. Zkrátka nejde o to, co muž zrovna předvádí a komu, ale spíš o jeho vlastní prezentaci toho, kým vlastně je. Samec, lovec, pán tvorstva…

Pak je přece jasné, že nemůže obden žehlit, vynášet koš, věšet krajkové kalhotky na šňůru a trávit hodiny a hodiny v obchoďáku přehrabováním se ve výprodejích. Copak tohle jsou projevy mužství? Správný chlap musí být silný, nezávislý a statečný. Teda aspoň tohle je již malým cvrčkům vštěpováno od dětství. Podle nových výzkumů ale muži touží po něze a pohlazení úplně stejně, avšak mají strach to přiznat, aby okolím nebyli považováni za slabé.

Podle Lenky Černé se ženy od mužů odlišují i tím, že mají v práci větší emoční konflikty – muži umí řešit konflikty v klidu, když chtějí. „Ženy také nedokážou plánovat tak jako pánové a dělají tisíc věcí najednou. Oproti mužům, kteří se soutředí na jednu věc, je to rozdíl."

Je toho zkrátka hodně, čím se mužský mozek liší od toho ženského. A je také pravda, že my ženy můžeme muže obdivovat a milovat, ale to neznamená, že jim taky můžeme plně porozumět.Ulehčit si však život po jejich vzoru lze. Zkuste občas myslet jako oni! Inspiraci najdete v našem článku: Uvažujte jako chlap!.

A co na svém muži „nepobíráte“ vy?

ynezorPumanzeSaNyknalC

Reklama

Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.