Hlavní obsah

Proč se lidé nejčastěji hádají? Budete překvapeni!

Foto: thinkstock

Domácí práce bývají jedním z nejčastějších důvodů rodinných neshod

Co je jednou z nejčastějších příčin domácích hádek? Napadá vás nevěra, peníze nebo třeba spory o výchovu dětí? Omyl! Podle nové studie se partneři hádají hlavně kvůli domácím pracím!

Článek

Britský deník Daily Mail zveřejnil výsledky nedávného průzkumu, v němž dva tisíce dospělých lidí odpovídaly na otázku, kvůli čemu se doma s partnerem nejčastěji hádají. A výsledek je opravdu překvapivý. Až příliš sporů se totiž týká domácích prací!

Ach ten úklid

Z odpovědí lidí vyplynulo, že nejvíce se doma hádají kvůli tomu, kdo uvaří večeři, kdo sklidí ze stolu, umyje nádobí a podobně. Téměř dvě třetiny dotazovaných dokonce přiznaly, že se kvůli domácím pracím s partnerem hádají minimálně jednou týdně. A každý pátý člověk pak zná pár, který se kvůli sporům o rozdělení domácích povinností dokonce rozešel.

Jediné, co úklid či vaření předčilo, byla špatná osobní hygiena. Její nedodržování či dokonce její naprostou ignoraci jako důvod k hádkám a rozchodu uvedlo nejvíce lidí.

Foto: thinkstock

Pro řadu žen je spravedlivé rozdělení úklidu a podobných činností nesmírně důležité. S mužem, který doma nepomáhá, jsou ochotny se bez milosti rozejít

Pozor na peníze

Na první pohled by se ale mohlo zdát, že mnohem častěji se lidé hádají kvůli penězům. Ty totiž jako důvod k hádce uvedlo v průzkumu celých čtyřiadvacet procent lidí. Ovšem jde o vítězství zdánlivé, protože domácí práce se jaksi rozmělnily tím, že lidé zmiňovali v odpovědích jednotlivé úkony. Takže když se všechny odpovědi typu „mytí nádobí“, „žehlení“, „vytírání“, „vaření“ a podobně sjednotily pod souhrnné označení „domácí práce“, je to jednoznačné vítězství.

Ukázalo se také, že především ženy se mnohem více zabývají tím, jak moc se jejich partner podílí na péči o domácnost. Celých jednatřicet procent dotázaných žen uvedlo, že ve chvíli, kdy by jejich partner doma nedělal vůbec nic, bez milosti by se s ním rozešly.

Foto: thinkstock

Péče o domácnost nebaví téměř nikoho, tak proč bychom to měly odnášet jen my? To je názor většiny dnešních žen

Odborníci souhlasí

Výsledky průzkumu potvrzují i odborníci na vztahy. I proto prý v lednu rekordně vzrůstá počet párů, které se chtějí rozvést. Je to dozvuk Vánoc, které jsou obecně velmi náročné, doma se ve velkém uklízí a vaří, a tak přibývá i rozporů. Pravda je sice ta, že jen kvůli vynášení odpadkového koše se nejspíš ještě nikdo nerozvedl, ale prostě dost často je to taková poslední kapka, která vztah ukončí stejně razantně jako třeba odhalená nevěra.

Co s tím? Není to zas tak složité. „Já radím, aby si lidé sami sobě dovolili být trochu líní. Aby se zbavili myšlenek na vaření či na úklid, a raději si s partnerem lehli na gauč, objednali si jídlo s donáškou a prostě spolu relaxovali. Tenhle čas jejich vztah posílí mnohem víc než třeba uklizený byt,“ radí klinická psycholožka a expertka na partnerské vztahy Cecilia d´Felice.

Není přece ostuda si na některé domácí práce třeba někoho najmout, případně slevit ze svých představ o dokonale vycíděném bytě, ale být spolu a nehádat se. „Domácí práce, kterým se nelze nijak vyhnout, je pak potřeba rozdělit mezi oba partnery rovným dílem. Jen tak si lze udržet spokojené partnerství a harmonii,“ dodává Cecilia d´Felice.

A kvůli čemu se doma hádáte vy?

ynezorPumanzeSaNyknalC

Reklama

Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.