Hlavní obsah

Rovnátka v těhotenství

Foto: Svetrovnatek.cz

Zubní lékaři se během studia učí, jak pečovat o chrup těhotných žen

Krásný úsměv s rovnými zuby si jistě přeje mít každý bez ohledu na věk nebo pohlaví. Nicméně dámy si na svém vzhledu zakládají ještě o něco víc. Vzhledem k tomu, že rovnání zubů je dlouhodobější proces, možná přemýšlíte nad tím, co by se stalo, kdybyste během nošení rovnátek otěhotněla.

Článek

Zubní lékaři se během studia učí, jak pečovat o chrup těhotných žen. Například v prvním trimestru se musí vyvarovat chemikálií, které by mohly ohrozit dítě, a ve třetím se omezit na zásahy pouze u akutních případů. S neviditelnými rovnátky je to však trochu jinak.

Dospělí pacienti se pro neviditelná rovnátka rozhodnou především proto, že jsou velmi diskrétní a jejich nošení není bolestivé. Ve většině případů je léčba i poměrně rychlá. Není tedy divu, že si Invisalign získávají stále větší oblibu.

Invisalign v těhotenství

Neviditelná rovnátka Invisalign jsou pro léčbu zubních vad během těhotenství vhodná hned z několika důvodů. Jejich nošení je velmi bezpečné a během léčby není třeba používat chemikálie. Navíc jsou snímatelná, tudíž si je můžete v případě nepohodlí kdykoliv sejmout.

Pokud jste zahájila léčbu nebo se na ni chystáte a zároveň plánujete i založení rodiny, nemusíte se ničeho bát a klidně podstoupit proceduru beze strachu o vaše nenarozené dítě.

Foto: Svetrovnatek.cz

Neviditelná rovnátka Invisalign

Nečeká vás žádná anestezie rentgeny ani jiné léky

Před zahájením léčby běžnými fixními rovnátky je nutné nechat si zhotovit rentgen zubů. To by se mělo stát ještě před zahájením těhotenství. U Invisalign však toto odpadá, celá léčba se vytváří pomocí speciálního softwaru, který nasnímá vaše zuby a vytvoří 3D model, na jehož základě se vyrobí průhledné dlahy. Jednotlivé dlahy pak měníte podle předepsaného plánu.

Přesto že je léčba pohodlná a bezbolestná, musíte počítat s tím, že může být během těhotenství o něco náročnější.

Těhotenské hormony mohou vaše zuby uvolnit, což může vést ke změnám v původním ortodontistickém plánu, hormony mohou ovlivnit i reakce vašeho těla na bakterie a plak na zubech. Během těhotenství mohou být vaše zuby i citlivější. Objevují se i otoky dásní. To všechno může vést k určitému nepohodlí při nošení rovnátek.

Plánování neviditelných rovnátek

Pokud chcete naplánovat nošení neviditelných rovnátek a zároveň plánujete i těhotenství, pak byste měla léčbu zahájit asi měsíc před otěhotněním, aby měla vaše ústa čas se připravit. V případě, že takovou možnost nemáte, odložte léčbu až na druhý trimestr, kdy už nebudete mít ranní nevolnosti.

Problematické může být i čištění zubů a důsledná dentální hygiena. Dásně mohou být oteklé a tím pádem je používání mezizubních kartáčků a nití poměrně bolestivé. Pokud budete při nošení rovnátek pociťovat tlak, pak konzultujte přerušení léčby se svým lékařem.

ynezorPumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek