Hlavní obsah

Semišové kozačky: 18 nejkrásnějších párů a fígly, aby vám vydržely co nejdéle

Foto: Humanic
14. 11. 2017

Jste majitelkou semišových kozaček nebo se právě odhodláváte k jejich koupi? Poradíme vám, jaké nyní seženete v obchodech i jak o ně správně pečovat, aby vám vydržely co nejdéle.

Článek

Milujete kozačky, ale semišovým jste se doposud vyhýbaly, neboť jsou náročné na údržbu? Nemusíte se ničeho obávat. Když víte, jak na to, zabere vám péče pár minut, boty vydrží velmi dlouho a vy budete vypadat stylově po celý podzim. Navíc si můžete vybírat mezi pravou kůží (semiš čili velur je kůže upravená broušením na rubové straně) a její imitací – ovšem ani její čištění nezanedbávejte.

Jak se o semiš správně starat

Když si nové boty přinesete domů, je dobré je před prvním obutím naimpregnovat správným prostředkem. Jeho typ se řídí druhem usně. „Semišové kůži nedělá dobře vlhkost, takže je nejvhodnější použít přípravky, které je ochrání před vodou. Impregnace zajistí, že bude materiál odolnější proti skvrnám a přilnavosti špíny, a také ochrání barvy před vyblednutím,“ vysvětluje Veronika Sajdoková ze společnosti CCC. S výběrem impregnace si nechte poradit při koupi bot a aplikujte ji klidně jednou za čtrnáct dní.

Při častém nošení je základem každé údržby pravidelné čistění – a ne jen jednou za sezonu. „Nejlepší je kozačky po každém nošení zbavit případných nečistot nebo vykartáčovat, aby neztratily nic ze svého lesku či sametově hebkého povrchu. Platí jednoduché pravidlo: nejdřív očistit, potom chránit,“ radí Radovan Fojt ze společnosti Deichmann a dodává, že velurové usně je dobré čistit pomocí pryžového kartáče. Pryžová část kartáčku slouží k odstranění větších skvrn – guma na sebe špínu nabalí a vy je z ní pak jednoduše odrolíte. Působí mírně abrazivně. Na menší nečistotu vám postačí i jemnější kartáčky se štětinkami.

Co když semiš zmokne

„Pokud by vám semišové boty promokly, počkejte s čištěním do doby, než budou úplně suché. Poté se je snažte vyčistit nasucho, a kdyby to nepomohlo, tak přejděte k mokrému ošetření,“ říká Veronika Sajdoková.

K případnému čištění semišových bot namokro doporučuje použít mýdlovou vodu: „Boty omývejte jemně navlhčeným hadříkem, krouživými pohyby. Následně obuv nechte usušit na vzdušném místě, ne na přímém slunci nebo blízko u zdroje tepla, například radiátoru. Díky tomu si udrží plnou barvu. Nerovnosti materiálu stačí hned po vysušení vyhladit jemným kartáčkem.“

Péči již znáte, nyní si pojďte vybrat své „nové kamarádky“.

Semišové krásky podzimu

Foto: Archiv firem

Umíte-li chodit na jehlovém podpatku, pak je vaše volba jasná. Na foto (zleva): Zara, 2599 Kč (kůže); H&M, 4499 Kč (kůže)

Foto: Archiv firmy

Většina žen dává přednost malým a širokým podpatkům, které poskytují více pohodlí. Na foto: oboje Deichmann, 2199 Kč (kůže)

Foto: Archiv firmy

Na trhu najdete i levnější obuv z imitace semiše. Na foto: oboje Baťa, 1799 Kč, 1999 Kč

Foto: Archiv firem

Tyhle modely budou vypadat skvěle například ke květinovým šatům různých délek. Na foto (zleva): Humanic, 2499 Kč (kůže); Bugatti (prodává Answear), 3499 Kč (kůže)

Foto: Archiv firem

Světlé modely si budou rozumět se zemitými barvami, které jsou na podzim oblíbené. Na foto (zleva): CCC, 2299 Kč (kůže); Tamaris (prodává Zoot), 1999 Kč (semišová úprava)

Foto: Archiv firmy

Modely zdobené přezkou budou působit zajímavě. Na foto: oboje Humanic, 2999 Kč (kůže)

Foto: Archiv firem

Kozačky nad kolena noste především k úzkým kalhotám. Na foto (zleva): CCC, 2299 Kč (kůže); Tamaris (prodává Zoot), 1999 Kč (semišová úprava)

Foto: Archiv firem

Chcete-li změnu a černých kozaček už máte dost, barvou podzimu je vínová. Na foto (zleva): Ojju (prodává Zoot), 1899 Kč (semišová úprava); Orsay, 1599 Kč (semišová úprava)

Foto: Archiv firem

Výšivky jsou stále populární i na doplňcích. Na foto (zleva): Gabor (prodává Baťa), 4799 Kč (kůže); Ojju (prodává Zoot), 2399 Kč (semišová úprava)

Nosíte semišové kozačky? A staráte se o ně pravidelně?

ynezorPumanzeSaNyknalC

Reklama

Sdílejte článek