Hlavní obsah

Skutečně omládnete v kolagenáriu? Pátrali jsme!

Foto: Thinkstock

Bude kolagenárium jen využívat lidskou hloupost, nebo bude opravdu fungovat?!Foto: Thinkstock

Kdo by nechtěl být o trochu mladší? Zvlášť, když máte na krku třicet, čtyřicet… a více let a vrásek ve tváři přibývá. Takže vzhůru za omlazením, které navíc nebolí! Jenže funguje vůbec? Nejde zase o podvod? Zjišťovali jsme pro vás vše o novince, které se říká kolagenárium.

Článek

Také už máte leccos za sebou a právě životní zkušenosti vám vzaly krásu z obličeje možná víc, než samotná léta navíc? Jenže teď byste se zase chtěly cítit dobře a podle toho i vypadat. Proč tedy nezkusit vedle tipů proti únavě,kvalitního krému, lehčího jídelníčku i něco jiného. Novinkou mezi metodami, které slibují omlazení, je kolagenárium.

Prosím? Co to je?

„Jde o přístroj, ve kterém se leží nebo stojí a díky vlnové délce dochází k aktivaci kolagenního vlákna v celé pokožce těla i obličeje,“ popisuje proceduru Petra Řehořková z Petra Clinic. „Po třicítce tvorba kolagenu ve vlastní pokožce velmi ubývá. A tohle je metoda, kterou můžete tělo k novotvorbě povzbudit,“  vysvětluje odbornice.

Nahřejete, zrůžovíte

Ano, správně tipujete, že přístroj na omlazení hodně připomíná klasické solárium. „Solárium ale produkuje paprsky UV záření, kdežto kolagenárium záření jiné vlnové délky. Speciální červené světlo trubic působí na buňky v pojivové tkáni a stimuluje je k tvorbě kolagenu a elastinu. Proto se procesu říká fotoomlazení,“ vysvětluje Petra Řehořková. Laicky a stručně řečeno: zatímco v soláriu se opalujete, zde se nahříváte a díky teplu, světlu a elektrice pak pleť vypadá lépe.

Foto: Thinkstock

Toužíte po hebké pokožce bez vrásek?Foto: Thinkstock

Nešla by do toho

„Ke všem procedurám slibující omlazení jsem velmi skeptická,“ upřímně hodnotí dermatoložka Petra Vopálenská. „Je potřeba si uvědomit, že každý nepřirozený zásah do organismu, navíc do citlivé pokožky, může být naprosto nevratný,“ varuje lékařka. A i když jde o zásah bezbolestný, bez skalpelu, nikdy podle ní není zcela jasné, co různé aplikace, mohou v těle „rozjet" za zpětné reakce. „Bez konzultace s lékařem bych se do ničeho podobného nepouštěla,“ radí doktorka.

Tak funguje to, nebo ne?

Sama jsem chtěla vědět, zda tahle nová záležitost není jen dalším tahákem na peněženky. V mrazivém ránu proto vstupuji do přístroje, který skutečně připomíná solárium. Teplo uvnitř je příjemné. Ale bude k něčemu? Nevím, jestli jsem po deseti minutách skutečně omládla: kolegyně v práci, které mě viděly hned po proceduře, se na to moc netvářily. Zbytek dne jsem se proto ze zvědavosti sledovala v zrcadle více než obvykle. A resumé? Máločemu důvěřuji, ale musím uznat, že večer pleť vypadala nejlépe: vrásky nebyly tak hluboké, pleť je pevnější. Ale...

Pro koho to není a jak nenaletět

Každé pro má svá proti a je potřeba si je uvědomit. Jde o vaše zdraví, takže: pokud chcete do kolagenária, nechte si zkontrovat u specialistů pokožku, včetně znamének. Pokud jste těhotná, trpíte epilepsií, či máte jakékoli onkologické změny na kůži, vyhněte se kolagenáriu obloukem.

Před procedurou se lehce najezte a napijte, aby se vám nezamotala hlava, nebo neudělalo špatně. A hlavně se nenechte napálit! „Některá studia vydávají za kolagenárium své solárium, které už tolik klienty netáhne,“ varuje kosmetička Karolína Šebková. Radí zkontrolovat si proto barvu světla uvnitř, která musí být růžová. Lepší je, když vám studio ukáže i certifikaci. A s další návštěvou počkejte několik dní, abyste vysledovaly reakce svého těla.

Kdy? Tak kdy už?

Účinky jsou vidět hned napoprvé: pokožka je prokrvená, rozzářená, budete vypadat osvěženě. „Doporučujeme kúru deseti až dvaceti terapií podle toho, jak je potřeba,“ radí Petra Řehořková. Jedna návštěva přitom stojí 250 korun.

Určitě můžete namítnout, že to, jak člověk vypadá či působí navenek, je dáno tím, jak je spokojen uvnitř sebe. Ale jedno s druhým přece souvisí: u někoho více, u druhého méně. Proto, pokud vám ke spokojenosti stačí deset minut v kolagenáriu, proč ne? Ale vsaďte na kvalitní a osvědčené studio a hlavně na svůj zdravý úsudek.

Reklama

Související témata: