Článek
Ani nevíte jak, a jste v depresi. Stačí pár minut na počítači, kde projdete profily svých známých, a máte pocit, že nestojíte za nic. Všichni se mají lépe než vy! Vy sedíte v paneláku na dvacet let starém gauči, oni mají nové nádherné domy s tím nejmodernějším vybavením. Vy jste byli naposled před třemi lety v Chorvatsku, oni obrážejí luxusní tichomořské destinace. Vy prožíváte s manželem krizi, oni mají profil plný zamilovaných fotek se svými partnery. Podle odborníků jde o srovnávací úzkost, jejíž epidemii lidstvo nyní čelí.
Není to nic nového
Snaha srovnávat se s ostatními není nic nového. „Lidé se vždycky porovnávali s ostatními a vždy měli snahu držet krok třeba s Jonesovými odvedle,“ vysvětluje Lucy Sheridan, první britská koučka specializující se právě na srovnávací úzkost.
Podobně uvažoval už v roce 1953 psycholog Leon Festinger. Ten přišel se sociální srovnávací teorií a tvrdil, že lidé mají tendence se porovnávat, protože si tím vytvářejí jakýsi společenský status, začleňují se, a v rámci společenství si tak vytvářejí vlastní identitu.
Zamilovanými snímky se samozřejmě chlubí kdekdo, ale při hádce se asi nefotí nikdo
Dnes je toho moc
Problémem dneška je ale fakt, že díky médiím a sociálním sítím jsou lidé doslova bombardováni fotkami, které jim ukazují, že všichni se mají výrazně lépe než oni. V podstatě dnes a denně se cítíte bídně a neschopně.
Nejhorší na tom ale je, že se velmi často nesrovnáváte s reálnými lidmi (tak jako vaši rodiče či prarodiče, pro něž byli tímto zrcadlem skuteční sousedi či kamarádi), ale s profily lidí, které mnohdy ani pořádně neznáte. Nesrovnáváte se s kamarády, s nimiž se skutečně a pravidelně stýkáte, ale s uměle vytvořeným obrazem kohosi, koho při troše štěstí vidíte jednou za rok.
A logicky, jaké fotky dáte na Facebook? Ty, které vám a vašemu životu lichotí! Jenže lidé věří tomu, co vidí, bohužel.
„Je to stejné, jako když koukáte na horor. Víte, že je to jen film, stejně ale pak jdete v noci na záchod tak nějak opatrněji, co kdyby na vás ta příšera přece jen odněkud vyskočila. A stejné je to se sociálními sítěmi. I když si řeknete, že oni se doma taky určitě hádají, že mají problémy v práci, tak už to stejně není úplně přesvědčivé a stejně ve vás hlodá to, že oni jsou na drahé dovolené a vy trčíte v paneláku,“ upřesňuje psycholožka Katarína Filasová z Centra zvyšování psychické odolnosti.
Dnes je snadné nabýt dojmu, že se všichni mají lépe než vy
Jak z toho ven
Pokud se nechcete utopit ve vlastních depresích a pocitu, že život je na nic, vy jste nuly a všechno děláte špatně, musíte se tomu vzepřít. Je potřeba dodat tomu jakýsi druhý rozměr, ten obrázek šťastných a úspěšných lidí dokončit.
„Je potřeba si uvědomit, že každý luxus něco stojí, že například lidé, kteří jezdí na drahé dovolené, pak tráví zbytek roku celé dny v práci nebo mají velké splátky, které jim v noci nedají spát. Že kolikrát může za tím luxusem být něco, co vy byste třeba ani nechtěli,“ říká Katarína Filasová.
Druhým krokem je pak využít negativní emoce k vlastnímu prospěchu. Můžete díky nim zjistit, co vás v životě opravdu trápí, a je to potřeba změnit. „Sledujte, čeho si všímáte. Roztrpčí vás snímky zamilovaných párů? Tak asi je potřeba zaměřit se na vlastní osobní život. Jste naštvaní z fotek, na nichž je vidět, že vaše známá zhubla? Soustřeďte se na svou linii! Využijte negativních emocí k pozitivním změnám ve vašem životě,“ radí Lucy Sheridan.
Jak jste na tom vy? Také vás dokážou rozladit fotky z dovolených vašich známých?