Hlavní obsah

Sýr vs. náhražky: Umíte je rozeznat?

Foto: thinkstock

Mezi mléčnými výrobky a jejich rostlinnými alternativami jsou značné rozdíly. Umíte je rozeznat?

Taky už se vám stalo, že zakoupený sýr moc jako sýr nechutnal? Možná jste si zrovna koupili jeho alternativu s rostlinným tukem místo mléčného. Chcete se příště nesplést? Poradíme vám, jak na to!

Článek

Co je to máslo, sýr nebo jogurt? Možná si říkáte, že tahle otázka nemá smysl, protože odpověď zná každý. Abyste si ale pod tímto označením koupili vždy jen to, co očekáváte – tedy výrobek z mléka, jsou tyto produkty popsány v zákonech. O rostlinném tuku v jejich složení se tam rozhodně nic nepíše.

V praxi ale výrobky obsahující rostlinný tuk můžete najít hned vedle těch klasických, které jsou od nich navíc zdánlivě k nerozeznání. Je důležité si říct, že alternativní výrobky s přídavkem rostlinného tuku nemusí být automaticky špatné nebo nezdravé, jsou prostě jen jiné. Většinou je poznáte i podle chuti, kterou lze nazvat margarínovou. Jenže zejména chuť je důvod, proč se můžete cítit při zakoupení alternativních produktů podvedení nebo ošizení. Jak tomu tedy předejít a poznat mléčný výrobek?

Foto: thinkstock

V obchodech musí být alternativní výrobky jasně označené!

Pravdu hledej v zákoně

Velkým plus je pro vás to, že prodejci musí analogové (alternativní) výrobky jasně označovat. V některých supermarketech je tak najdete prodávat odděleně, v jiných je vedle cedulky s cenou ještě ta s nápisem, že se jedná o alternativní výrobek.

Stejně tak platí, že jestliže se výrobek jednou jmenuje eidam (nebo jakkoli jinak typicky pro mléčný výrobek), musí to být jedině on, a ne jeho alternativa. Pokud si tedy kupujete výrobek označený jako sýr, nesmí v něm být podle zákona ani stopa rostlinného tuku.

  • Až si tedy půjdete koupit mozzarellu a vedle tohoto poměrně drahého sýru najdete levnější pizzarellu, podívejte se na její složení. Peníze ušetříte, ale nesmíte čekat, že sýr bude chutnat stejně. Podobnou alternativou k eidamu je třeba výrobek s názvem Edina, který je správně označen jako „potravinářský výrobek z mléka a rostlinného oleje“.
  • Tavených ne-sýrů je na našem trhu celá řádka, jsou to například Javor, Pribina 2 v 1, Hit. Alternativní výrobek najdete také pod názvem Smažák – v něm sýr nehledejte.
  • Hned vedle klasických másel najdete směsné roztíratelné tuky, jedná se například o Zlatou Hanou, Jihočeské AB, Raníčko, M-Sielko a další.
  • Mnoho ze šlehaček ve spreji je také jen alternativou k mléčným výrobkům a jsou tvořeny převážně rostlinnými tuky. Najdete mezi nimi ale i čestné výjimky z mléčného tuku, takže radíme číst etikety!
Foto: archiv redakce

Tenhle smažák ani tavené plátky od Javoru nejsou ve skutečnosti sýry, výrobce na obalech ale vše značí podle pravdy

Lidé, čtěte!

Pokud chcete mít jistotu, že to, co kupujete, je mléčný výrobek, čtěte etikety. A mnohdy stačí i jen jejich názvy. Pokud se dozvíte, že se jedná o Jemný tavený, neznamená to, že se musí jednat o tavený sýr! Ačkoli název slovo sýr evokuje, v té stejné kulaté krabičce může být alternativní (analogový) výrobek k mlékárenským produktům, jak se těmto produktům obecně říká. Výrobce v tu chvíli dodržuje vše, co je dáno v zákoně, a je jen na vás, jestli si zjistíte, o co se vlastně jedná.

Foto: archiv redakce

M-Sielko i Raníčko jsou dvěma z mnoha takzvaných směsných roztíratelných tuků. Mnoho lidí je má radši než klasické máslo, na rozdíl od něj jdou totiž na chleba roztírat ihned po vyndání z lednice

Nenechte se zmást mimo obchody

Povinnost dodržovat značení je na všech stranách – a tudíž i v reklamních letácích, popisech na e-shopech nebo v jídelních lístcích v restauracích.

Pokud v takovém letáku najdete třeba označení Jihočeské AB máslo, jedná se o chybnou a zavádějící informaci. Madeta, která je výrobcem Jihočeského AB (tak zní oficiální název), vše dodržuje podle platných právních předpisů, prodejce (v tomto případě tedy nějaký supermarket) zákazníka uvádí v omyl chybným označením jako máslo. A takových případů by se dalo najít více.

K častému porušení těchto předpisů dochází v restauracích. Taky už jste si někdy objednali smažený sýr, který chutnal úplně jinak? Nebo jste na pizze dostali hromadu bílého čehosi, co sýr chutí nepřipomínalo?

Asi už správně tušíte, že provozovatel restaurace koupil většinou výrazně levnější alternativní výrobek. „Chápu, že smažený analog by v jídelním lístku asi nezněl zrovna nejlépe, ale z hlediska neklamání spotřebitele by to ale bylo správné,“ vysvětlujte Ing. Jiří Kopáček, CSc. z Českomoravského svazu mlékárenského a projektu Bílé plus.

Foto: archiv redakce

Šlehačky z rostlinného tuku jsou chuťově hodně jiné než ty klasické, pro lidi s alergií na laktózu jsou ale mnohdy jediným řešením

Není šlehačka jako smetana

Zatím jsme si řekli, že produkty jako máslo nebo sýr mají dané definice. Jak je to ale třeba se šlehačkou? Tady je důležité si uvědomit, že šlehačka je správně smetana ke šlehání. A v zákoně se jasně píše, že smetana (i ta zakysaná) musí obsahovat více než 10 % tuku, zahuštěná smetana více než 15 %, smetana ke šlehání více než 30 % a vysokotučná více než 35 %. Pojem šlehačka definován není.

I rostlinná šlehačka jde samozřejmě normálně vyšlehat a poslouží svému účelu, jen jinak chutná.

Foto: archiv redakce

Sójový nápoj má s mlékem společné jen podobné balení. Jako zpestření ale určitě není od věci ho do jídelníčku zařadit!

Jak je to se sójou?

Jednou z alternativ mléčných výrobků mohou být i produkty ze sójových bobů, tedy například takzvané sójové mléko, které ale nemá s mlékem nic společného a nesmí tak být oficiálně ani označováno. Sójový nápoj, jak zní správný název, je složen z vody, loupaných sójových bobů, nerafinovaného třtinového cukru a uhličitanu vápenatého. Vším ostatním, včetně vápníku a vitaminů, je obohacováno až následně. Tento vápník má na rozdíl od klasického mléčného jen velmi nízkou biodisponsibilitu, tedy schopnost vstřebat se do kostí. V tomto ohledu prostě klasické mléko nic nenahradí!

Jak vidíte, poznat klasický mléčný produkt od jeho alternativy není nic těžkého. Čemu z toho dáváte přednost vy?

ynezorPumanzeSaNyknalC

Reklama

Sdílejte článek