Hlavní obsah

Zažili jste někdy déjà vu?

Foto: samphoto.cz/jiunlimited

Už jste také měli pocit déjà vu?

Prožila jste už déjà vu? Jestli ne, patříte k menšině. Stane se to prý alespoň jednou za život každému. Co nám zvláštní stav tajemna napovídá? Mají pravdu vědci, nebo je to něco nedefinovatelného mezi nebem a zemí? Jakýsi dotek tajemství a předešlých životů?

Článek

Vzpomínka na minulé životy

Termín „déjà vu" je francouzský výraz pro „již viděno" někdy před tím, třeba v minulých životech. Ale může to být i něco slyšeného nebo prožitého. Najednou se dostanete do situace, ve které máte pocit, že se určitá událost stala. Opakuje se něco vaším rozumem nevysvětlitelného.

Snová fabulace

Psychologové tento prožitek vnímají jako konfabulaci, tj. nevědomé vytváření chybných vzpomínek a pocitů, že se daná věc už někdy přihodila. Jedná se o překrytí krátkodobé a dlouhodobé paměti. Dle jejich názoru může být déjà vu krátkodobý výpadek pozornosti či vybavení si určitého snu, který berete za skutečnost. Ale zas na druhé straně, jak tento sen vznikl, dostal se do podvědomí? Je to jen jedna z teorií, důkazy nejsou. Prožívá-li někdo tento stav opakování často, odborníci to označují jako určitý druh epilepsie nebo začínající schizofrenie.

Foto: samphoto.cz/jiunlimited

Jste ve městě poprvé, ale nepřipadáte si tak?

Vidění budoucnosti?

Už se vám stalo, že vám připadalo poprvé navštívené místo něčím známé? Potom jste prožila déjà vu. Jsou zaznamenané případy, a to napříč stoletími, kdy člověk navštívil města poprvé v životě a nějaký dům, ulice, podloubí se mu zdály důvěrně známé. A dotyčnému pak hlavou proběhne myšlenka, tady už jsem byl. Také se vám něco podobného může stát, když se díváte na obraz, zachycené místo vám připadá známé. Stejně reagovat můžete i na určitou situaci. Zazní věta a vy jste ji už slyšela a bezpečně víte, co bude následovat. To jste už jednou prožila, jen nevíte kdy a s kým. Podobným způsobem můžete reagovat i na lidi, nikdy jste dotyčného neviděla, a přesto jeho úsměv, gesta jsou vám tak důvěrně známé. To všechno jsou podle psychotroniků vzpomínky na minulé životy nebo naopak chvilkové vidění budoucnosti.

Může za to mozek?

Co vám navodí pocit déjà vu? Vědci se neshodnou ani na tom, jestli signály dává přetížený mozek, nebo naopak ten zrelaxovaný. Každopádně tento zážitek je spojován i s mrazením v zádech, zvláštním pocitem, jako že se na vás někdo dívá, nebo pocitem chladu či chvilkové prázdnoty.

Jakmile se dostanete do popisovaného stavu, je to tak silný prožitek, že na něj nezapomenete a budete se ho snažit se svým okolím rozebírat.

Zažila jste někdy něco podobného? Napište nám o svém déjà vu na info@prozeny.cz.

ynezorPumanzeSaNyknalC

Reklama

Sdílejte článek